Reprezentoval Československo v hokeji, vynikal i v kopané nebo lyžování. Nakonec ale zvítězila novinařina a s ní láska k literatuře a filmu. Novinář, spisovatel a televizní i filmový scénárista Karel Štorkán spojil půlku svého života s Českolipskem. Milovník moře, slunce a písku si už nedlouho po válce oblíbil Staré Splavy a Máchovo jezero a nakonec tu úplně zakotvil. Ve Starých Splavech na jaře roku 2007 zemřel. Nebýt toho, zítra by oslavil 90. narozeniny.

„Nikdy v životě jsem nepotkala optimističtějšího člověka, než byl on. Byl to člověk přítomnosti a budoucnosti, ze vzpomínek příliš nežil," vypráví o svém muži překladatelka Anna Štorkánová.

„Byl to člověk přítomnosti a budoucnosti, ze vzpomínek příliš nežil,“ vypráví o svém muži překladatelka Anna Štorkánová.Podle ní byl Karel Štorkán také „mužem jihu", bez slunce, moře a písku nemohl být. Už od mládí jezdil do Chorvatska, a to ještě v době, kdy bylo nesmírně chudou zemí a „dovolená v Jugoslávii" byla hudbou budoucnosti.

„Myslím si, že kvůli lásce ke slunci si také zamiloval Staré Splavy. A zřejmě v tom hrál roli také fakt, že sem hodně jezdili mladí lidé, kteří se pohybovali kolem filmu nebo literatury," říká Anna Štorkánová.

Ze Splavů se znal Karel Štorkán třeba i s režisérem Milošem Formanem. V rodinném archivu Štorkánovi uchovávají fotografii z konce padesátých let, na které jsou oba muži zachyceni společně na filmovém festivalu v italských Benátkách.

Karel Štorkán vyrostl ve středních Čechách, v Hořovicích na Berounsku. „Jeho matka byla původně provdaná za jiného pána, který se jmenoval Čížek, a měli spolu čtyři děti. Když nejmladší z dcer bylo patnáct let, tak pan Čížek zemřel, a maminka se pak provdala za jistého pana Štorkána, a s ním měla syna Karla. Takže on měl čtyři sourozence, z nichž nejmladší sestra byla o patnáct let starší," popisuje spisovatelova manželka.

Kantor a studentka

Dospělý život Karla Štorkána výrazně ovlivnila jeho láska k novinařině. Sám žurnalistiku vystudoval, když byla ještě pouze studijním oborem na Vysoké škole sociální a politické.

Karel Štorkán se rád věnoval sportu. Ještě v posledním roce svého života chodil hrát „se starými pány“ tenis. Zemřel v 84 letech v roce 2007.Společně s přáteli Miroslavem Hladkým a Vladimírem Kalinou (autorem scénářů k filmům Signum laudis nebo Lásky mezi kapkami deště pozn. aut.) pak v rámci Karlovy univerzity založil samostatnou fakultu sociálních věd a publicistiky. Tady pak dlouhé roky přednášel a působil i v roli zástupce děkana.

Je autorem celé řady žurnalistických skript. Psal o Nerudovi, Poláčkovi či Čapkovi. S pomocí jeho knihy Publicistické žánry vystudovalo několik generací českých novinářů.

„Já jsem se s ním seznámila v roce 1971, kdy jsem přišla jako studentka na fakultu žurnalistiky. Tehdy jsem ho viděla poprvé, ale blíže jsme se poznali až ve čtvrtém ročníku. Byli jsme klasický případ, kdy profesor chodí se svou studentkou," vzpomíná paní Štorkánová.

V prvních knihách, které Karlu Štorkánovi vyšly, se věnoval především sportu. Napsal knihy o legendárním Pláničkovi či o koulaři Skoblovi. Věnoval se ale také klasické próze a jeho knihy nezůstaly bez odezvy. Romány Kvočny a král, My ztracený holky nebo Milion byly zfilmovány, podle knihy Nedůstojný mladý muž vznikl film Rodeo.

Slavné seriály

Velmi úspěšný byl Karel Štorkán na poli detektivní literatury. Knihy Uteč, nebo zemřeš nebo Smrt v soudní síni patří k hitům české detektivky a většinou podle nich vznikaly i televizní inscenace. Jednu z nich, nazvanou Vražda kočky domácí, k níž Karel Štorkán napsal scénář podle své vlastní detektivky, vysílala ČT v hlavním vysílacím čase minulý týden v neděli.

Možná největší popularitu přinesly Karlu Štorkánovi televizní seriály. V letech 1979-80 vznikl podle jeho knihy seriál Zkoušky z dospělosti, vyprávějící osudy studentů maturitního ročníku gymnázia.

Na scénáři série, v níž hrál Jiří Bartoška a Eliška Balzerová v rolích učitelů a Jan Čenský, Ljuba Krbová či Michal Pešek v rolích studentů, pracoval Karel Štorkán s kolegou Jiřím Bednářem a režisérem Jiřím Adamcem. Ve stejném složení jsou podepsaní také pod seriálem Bylo nás šest. A z pera Karla Štorkána pochází také seriál Chlapci a chlapi.

Beznadějný případ

V posledních letech svého života se věnoval Karel Štorkán historickým tématům. Je autorem třídílné knihy Kat Jan Mydlář, napsal Hříšná léta české královny Žofie nebo román Golem Rabi Löwa. Krátce poté, co ve Starých Splavech v rukopisu dokončil knihu Pět žen Rudolfa II., zemřel.

Všechna jeho díla vznikala na psacím stroji anebo právě v rukopisu. „Pokud jde o technickou stránku věci, tak to byl beznadějný případ," laskavě glosuje svého muže Anna Štorkánová. „Nikdy se nenaučil pracovat s počítačem a obecně byl velmi nepraktický. Byl to muž přítomnosti a budoucnosti, ale po rukodělné stránce se do moderní doby nehodil."