Řadu stížností a pomluv na kvalitu péče o zatoulané psy musel řešit od druhé poloviny loňského roku útulek v Dobranově. Co bude se psy dál, kdyby zařízení v Dobranově skončilo? S touto otázkou se rozhodla pracovat skupinka lidí z Doks, kterým život zatoulaných nebo vyhozený psů není lhostejný. Útulek by měl do budoucna sloužit nejen pro opuštěné psy.

Iniciátoři stavby útulku v Doksech mají zatím připravenou potřebnou legislativu a projekt, který zatím stojí na budoucí lokalitě. Zatím se totiž nepodařilo najít vhodné místo. Což je pochopitelně zcela zásadní.

Kynologické centrum

„V současné době stojíme opravdu jen na pozemku pro výstavbu našeho útulku. Prověřili jsme již řadu lokalit a absolvovali několik schůzek s majiteli, případně zjišťovali možnosti v rámci katastru. Zatím jsme však neměli štěstí a pokaždé, když najdeme možnou lokalitu, skončíme na nevoli majitele, nebo na katastrálním zřízení pozemku," uvádí Veronika, jedna z autorek projektu.

LOGO UŽ MAJÍ. Skupina lidí z Doks, která plánuje výstavbu útulku, v podobě loga vtipně využila název města. Připravený záměr mluví o kapacitě zhruba pro 15 až 20 psů, do budoucna by se ale podle autorky mohlo jednat o daleko větší projekt. „Ráda bych, když se vše povede a bude klapat jak má, abychom poté mohli pomáhat i jiným zvířatům. Mám takovou představu, že by součástí útulku bylo kynologické centrum, kde by mohli například děti nebo budoucí majitelé domácích mazlíčků zjistit, jakou péči zvířata potřebuj, že to není úplně sranda. Ráda bych tím omezila novodobý trend, kterým je pořídím si psa, nebo jiné zvíře, aniž bych si uvědomovala následky," říká iniciátorka projektu Dokského útulku.

Někteří lidé z Doks na tuto myšlenku reagují racionálně.„Myšlenka beze sporu velmi dobrá a ušlechtilá. Ale provoz útulku stojí peníze. Co se týče právě zaměstnanců, provozu, energii, krmení a tak podobně. Určitě to nejde dělat jen z nadšení a darů a chce to spolupráci obce a dalších. Třeba sponzorů, veterináře a podobně. A pokud tohle nemáte, tak plány na útulek jsou a zůstanou jenom plány," uvádí Václav Adam, obyvatel Doks. Jiní zase skupinku nadšenců podporují se vzkazy: držíme palce.

Město chce promyšlený plán

Majitelka nápadu by ráda městům a obcím nabídla plný servis i co se týče odchytu a odvozu psů z dané lokality, aby pro ně byla tato logistika snadnější.

Řada obcí by tento nápad ráda využila. Starostka Doks nyní čeká na předložení promyšleného plánu. „Měla jsem jednání se dvěma iniciátorkami svatby útulku u nás ve městě. Jednání skončilo tím, že nám dodají konkrétnější představu, co se týče fungování," uvádí starostka Doks Eva Burešová.

Projekt by byl zajímavý ale i pro ostatní města Českolipska. „O plánu útulku jsme slyšeli, nicméně pro město Česká Lípa je nyní aktuálnější téma záchytných kotců, které bychom chtěli zrealizovat do konce dubna," uvádí Romana Žatecká, starostka města Česká Lípa.

Pomoc budoucímu útulku můžete i vyPokud máte tip nebo sami vlastníte pozemek, na kterém by se dala zrealizovat stavba psího útulku, a do budoucna kynologického centra, ozvěte se na emailovou adresu: utulekdogsy@seznam.cz

V jiných městech a obcích by rádi útulek podpořili. „O projektu útulku v Doksech nevím, pokud by byla možnost i pro nás, asi bychom to podpořili, ale Doksy jsou pro nás dost daleko. Raději bych, jak už jsem dříve preferoval, kdyby nový útulek stál někde uprostřed okresu, nejlépe v České Lípě," komentuje starosta města Cvikov Jaroslav Švehla.

Sousední město Doks, kterým je Dubá, nemá se zatoulanými psy žádný velký problém, ale možnost by v případě nouze určitě využilo. „Do útulku v Dobranově pejsky posíláme minimálně, daří se nám je vracet k jejich majitelům. Ale v případě potřeby bychom možnost určitě rádi využili," říká Zuzka Martínková z životního prostředí města Dubá.

Na Českolipsku funguje kromě Dobranova také zařízení v Kozlech u České Lípy, který je však původně zaměřen na toulavé kočky, v současné době však přijímá i psy.

Série kontrol

Kvalita péče v útulku v Dobranově byla na konci loňského roku také jedním z témat setkání starostů měst a obcí z Českolipska. Kvůli poplachu, jenž se kolem útulku strhl, mířila do zařízení v Dobranově jedna kontrola za druhou. K žádnému závažnému pochybení v péči o zvířata ale ani jedna z nich nedošla.

„Útulek jsme opakovaně a neohlášeně kontrolovali, ale závažný problém jsme nezjistili. Žádné porušení zákonů ani žádná nemocná zvířata. Bylo zde čisto a psi měli krmení," konstatovala v prosinci veterinární lékařka Lucie Kovaříková z Krajské veterinární správy.

Majitel dobranovského útulku Jan Vávra již dříve označil loňskou vlnu stížností za cílenou kampaň konkurence, která ho chce zlikvidovat. „Na druhou stranu si za to možná můžeme i sami. V létě jsme kvůli horku umísťovali nové psy ven namísto dovnitř, určití lidé si je potom fotili. Psi nebyli a nemohli být v dobrém stavu, když k nám přijeli třeba teprve den předtím, ale to už nikomu nevysvětlíte," bránil se Vávra nařčením.

V podobném duchu se vyjádřil i českolipský veterinární lékař Jaroslav Šeps, který zvířata v Dobranově dlouhodobě ošetřuje a pokládá péči v dobranovském útulku za standardní. „Jde o zbytečnou nebo záměrnou psychózu. Lidé posuzují stav svého našampónovaného pejska, který žije v obýváku, se zatoulaným psem v útulku. To prostě nejde, útulek je útulek, ten v Dobranově nebo kdekoliv jinde v republice," řekl doktor Šeps.