VYBERTE SI REGION

Neznámí muži v Liberci podle policie lákali děti do auta

Liberec - Neznámí muži v Liberci podle policie oslovovali děti a lákali je do auta. Tři případy se staly mezi 8. a 20. září v době, kdy šly děti ze školy. Informovala o tom mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

23.9.2016 AKTUALIZOVÁNO včera 17:40
SDÍLEJ:

Policie. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Jiří Kosík

„Dva případy máme evidovány v Liberci v lokalitě, kde se nachází Základní škola Jabloňová a k jednomu případu mělo dojít v lokalitě Základní školy Lesní v Liberci," potvrdila mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Podle ní policie po oznámení ihned reagovala 
a v blízkosti základních škol zvýšila dozor. „Ve spolupráci 
s městskou policií tam zasíláme více hlídek," dodala Šrýtrová.
Policisté neberou oznámení na lehkou váhu a na případech intenzivně pracují. „Jsme samozřejmě v úzkém kontaktu se školami a v žádném případě oznámení nepodceňujeme," dodala Šrýtrová.

Policie podle ní také opatření ve školách, aby byly děti dostatečně informovány 
a poučeny, jak se v podobných případech chovat. Případy se odehrály v rozmezí od 8. do 20. září, vždy ve chvíli, kdy šly děti ze školy domů. „Musíme vyzdvihnout přístup dětí, které se v případech, jež nám byly oznámeny, zachovaly, jak nejlépe mohly," pochválila mluvčí.

Další podrobnosti nemůže podle ní policie zveřejnit kvůli probíhajícímu vyšetřování. Policie však žádá veřejnost, aby se v případě, že má někdo jakékoliv informace, aby je neprodleně oznámili. A to buď na linku 158 nebo na Obvodní oddělení Liberec – Centrum Obvodní oddělení Liberec – centrum – Policie České republiky na tel. číslech: 485 103 155, 974 467 100.

Preventivní rady policie dětem

nepouštět se s nikým cizím do rozhovoru, byť by jim vyprávěl všelijaké, více či méně věrohodné povídačky (mám tě dnes doprovodit domů, rodiče tě nemůžou dnes vyzvednout, mamince se stal malý úraz a mám tě za ní dovézt apod.)

nenechat se na nic zlákat (dám ti hračky, mobil apod.)

nikdy nesedat k cizím lidem do auta a udržovat si bezpečný odstup, aby je nemohl někdo do vozidla vtáhnout

od neznámých lidí si nebrat žádné jídlo ani pití

rychle utéct, pokud možno tam, kde je pohyb lidí

každé podezřelé chování či bližší kontakt s cizím člověkem oznámit rodičům, učitelům nebo přímo Policii ČR na bezplatné tísňové lince 158

Školáci by měli při chůzi vždy sledovat zrakem i sluchem prostor a dění kolem sebe. Není vhodné si pouštět do uší naplno hudbu. V případě, že by neznámý člověk chtěl školáka někam odvléci, je dobré, co nejhlasitěji volat o pomoc, kopat, bít kolem sebe, škrábat, kousat a snažit se o útěk.

Autor: Gabriela Volná Garbová

23.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Donald versus
 Hillary. Lepší než Super Bowl?

Washington - Devadesát minut (v úterý ve tři hodiny ráno našeho času) bez reklam může posadit k obrazovkám až 100 milionů diváků. Rekord politických debat zatím drží superdebata Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana z roku 1980 (volby tehdy vyhrál R. Reagan). Tu vidělo 80 milionů lidí.

Češi mají k vědě pozitivní přístup, vyplývá z průzkumu

Praha - Postoj většiny Čechů k vědě je pozitivní, přináší podle nich důležité inovace zejména v technických oblastech života a je klíčová pro budoucí prosperitu. Největší přínos má věda podle oslovených pro zdraví, životní prostředí a technický pokrok. Přesto se necelá třetina lidí domnívá, že vědecké objevy jsou od běžného života příliš vzdálené. Vyplynulo to z dotazníkového šetření Bayer Barometr 2016, které má ČTK k dispozici. Zpracovala ho společnost Median.

VÍME PRVNÍ
Mladý muž byl už dříve kvůli výhružným SMS, které posílal své bývalé přítelkyni, odsouzen za stalking. Nyní mu hrozí další soudní líčení. Podle informací Deníku byl Šimek obviněn 
z trestných činů vydírání 
a nedovoleného ozbrojování.

Státnímu zástupci nastražil granát pod auto bývalý voják

Havlíčkův Brod – Policejní komando tento týden 
v úterý zadrželo v Havlíčkově Brodě šestatřicetiletého bývalého profesionálního vojáka Davida Šimka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies