Drastickou noc má za sebou stádo českých hnědých krátkosrstých koz na farmě Nový dvůr u přírodní rezervace Peklo mezi Zahrádkami a Sosnovou nedaleko České Lípy. Třiatřicetihlavé stádo, jehož součástí je i takzvaná „školka" kozích mláďat, napadl v noci v oploceném letním výběhu neznámý predátor.

Jednu kozu uštval k smrti, druhou doslova ohlodal na kost. Případem se už zabývá českolipská policie. „Přijali jsme oznámení, že ve středu kolem šesté hodiny ráno našel zaměstnanec farmy na pastvě dvě kozy, které napadl neznámý predátor. Majitel škodu vyčíslil na 8 000 korun," popsala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Stalo se to poprvé

Policisté podle informací Deníku pracovali na počátku s verzí, že nejpravděpodobnějším útočníkem byl pes. V úvahu přicházejí i další možnosti: třeba divoké prase, nebo i vlk.

„Nic podobného se tady nikdy nestalo. Někdy se ztrácely slepice, ale napadení kozího stáda jsme ještě nezažili," popsal Michal Juráš, zaměstnanec farmy Nový dvůr.

Noční událost zdrtila i majitelku kozí farmy Milenu Krejzovou. „Byl to hodně smutný pohled. Šlo o zvířata, která jsme letos chtěli nechat zabřeznout," řekla.

Většinu letního kozího výběhu na farmě kryje neprostupné kovové oplocení, malou část ohrady ale tvoří dřevěný plot, mezi jehož latěmi se mohlo i zvíře velikosti psa či vlka protáhnout. Zřejmě právě tudy přišla do kozího stáda v noci na středu smrt.

Výběh, který napadlo dravé zvíře, teď kozy kvůli bezpečnosti opustí. „Dnes napadl dvě zvířata, zítra to mohou být další dvě. Nechceme riskovat," vysvětil Juráš. Do výběhu chtějí ale majitelé farmy umístit fotopast, která by mohla predátora zachytit, pokud by se vrátil na „místo činu".

Majitelé farmy se už spojili s místními myslivci, podle kterých v oblasti „řádí" především liška nebo jezevec. Je ale nepravděpodobné, že právě tito malí predátoři by dokázali strženou kozu ohlodat tak, že z ní zůstala jen hlava.

Podle myslivců na farmě řádila liška

Deník ve středu kontaktoval předsedu okresní myslivecké rady na Českolipsku Jaroslava Vosáhla. Ten nejprve pouze na základě verbálního popisu situace vyjádřil pochyby, že by útočníkem bylo například divoké prase. „Nevěřím, že by prase útočilo na živou kozu. Muselo by ji předtím zabít něco jiného," zmínil Jaroslav Vosáhlo.

Šéf českolipských myslivců také vyjádřil pochyby, že by predátorem mohl být vlk. „To je šelma, která bere a žere všechno, vnitřnosti i kosti. To, že by napadené zvíře jen „oholil", to si těžko umím představit," zmínil Vosáhlo.

Na farmu pak ještě ve středu vpodvečer vyslal dva zástupce mysliveckého sdružení. Ti si prohlédli stržená zvířata a konstatovali, že predátorem, který ohlodal kozu, byly lišky. „Pustily se ale do toho, když už koza umírala, nebo byla krátce před smrtí," popsal myslivec a znovu zdůraznil, že vlka jako „podezřelého" je možné jednoznačně vyloučit. „Ten by to schlamstnul celé."

Šéf myslivců také naznačil svou domněnku, že kozy mohly mít zažívací potíže. „Druhé z nich šla pěna od tlamy. Díky těmto problémům, na které jsou kozy náchylné, se pak zřejmě staly snadnou kořistí pro lišky. Zůstaly bezbranně ležet, i když mohly být ještě živé, a liška přišla a pustila se do jedné z nich," doplnil Jaroslav Vosáhlo. „Liška toho vždycky sežere víc, nahltá to do sebe a svým mláďatům to pak vyzvrací."

Nedaleká obec Sosnová měla v loňské zimě problémy s přemnoženými divokými prasaty, v jednom případě dokonce zřejmě bachyně, střežící své mladé prase zaútočilo na pár, který venčil psa. „Útoky divokých prasat se už ale neopakovaly. Za poslední měsíce jsme na úřadě neevidovali ani třeba stížnosti od zemědělců, že by jim divočáci ničili úrodu, nebo něco podobného," uvedla pro Deník Jindřiška Halasníková, starostka Sosnové.

České hnědé kozy chovají majitelé farmy Nový dvůr, manželé Krejzovi, od roku 2006, o pět let později získali certifikát šlechtitelské stanice. Farma se proto kromě produkce kozích sýrů, které ji proslavily, zaměřuje také na chov tohoto kozího plemene. Kromě sýrů produkuje též kozí syrovátku na léčebné účely a vyčiněné kozí kůže.