Jeho stavba má trvat jen 20 týdnů, i když další tři si vyžádá technologická přestávka. Už teď se hloubí jeho základy, hotový bude do konce května příštího roku. Řeč je o novém pavilonu pro leknínovité rostliny, na který si ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička myslí už desetiletí a těší se na něj tak, že mu ani nevadí hučení strojů pod okny.

Pojďme si nejdříve říct, kde bude pavilon vůbec stát?

Mimo ty hlavní na sebe napojené pavilony, vyrůstá až vzadu před administrativní budovou, separé. Nemá být přímou součástí tropických skleníkových expozic, ale součástí oddělení mokřadní květeny. Vlastně jejím vyvrcholením. Na tom místě vždycky bylo oddělení s venkovními lekníny, našimi mokřadními květinami, rostlinami vhodnými do vodních zahrad, a v tom bude vestavěn tenhle pavilon s těmi vrcholně krásnými a velkými mokřadními rostlinami.

To jsou které? Pro které pavilon stavíte?

Pro tři druhy leknínovitých rostlin, které teď zabírají velkou plochu dvou současných bazénů v tropických sklenících. Pro Viktorii Královskou, Viktorii Cruzovu a Euryale vzdornou. Zatím nebyla šance vypěstovat tyto obří rostliny do rozměrů, jaké mají mít, a to proto, že jsou vysoce náročné na světlo. A u nás jsou zakomponovány do vegetace, která jim poskytuje pouze polostín. Nový pavilon kromě dokonalých podmínek pro jejich pěstování umožní mít tyhle tři květiny u sebe, protože zatím jsou rozhozené. Americké Viktorie jsou v jednom pavilonu, asijská Euryale v dalším. A my bychom rádi dosáhli toho, že tyto zázračné rostliny, které jsou při své velikosti jednoleté, takže skutečně každý rok vykvetou ze semínka do květu a své maximální velikosti, uvidí návštěvníci zblízka a pohromadě.

Mluvil jste o tom, že chcete nechat rostliny vyrůst do maximálních rozměrů. Ty jsou jaké?

Viktorie Královská pravá má rekord 3 metry v průměru v kultuře. V přírodě dokáže prý narůst ještě více, ale jak známo, v Amazonii se těžko měří, takže ty údaje jsou typu jedna paní povídala. Viktorie Cruzova dokáže i u nás v zahradě dorůst do dvou metrů dvaceti v průměru listu. My doufáme, že v novém pavilonu to bude i více. A o Euryale se v literatuře dočtete, že má listy až metr osmdesát v průměru, ale my jsme dosáhli dvou metrů deseti s tím vlastně špatným zařízením, co tu teď máme. Takže doufáme, že zase ještě překonáme ten rekord.

Doslechla jsem se, že by měl být nový pavilon otevřen občas i v noci. Co je na tom pravdy?

Je to naprostá pravda. A to proto, že zatímco Euryale kvete večer, Viktorie kvetou v noci. A naši návštěvníci měli dosud šanci vidět květy těchto rostlin jenom tehdy, když byl hluboký podzim, polovina října. Tehdy jsou už sice listy malé, protože světlo rostlinám nestačí, ale kvetou spleteny tím, že je příšeří, že večer přichází brzy. Takže když prší, je ošklivo a lidé přijdou brzy dopoledne, mohou je vidět rozkvetlé. Ale ten zážitek, kdy se rostlina postupně otvírá, a on je to dost rychlý proces, a pak zase zavírá, to opravdu chce vidět nejlépe v noci. Proto tahle chystaná novinka.

Zatím to nešlo? Otevřít v noci?

U těch nynějších expozic to možné nebylo, protože ony mají jenom pracovní osvětlení při velikosti pavilonů, čili osvětlení komunikací neodpovídá normě pro veřejný provoz. Takže jakýkoliv úraz, který by tam nastal, by byl nepojištěný, a prostě to z bezpečnostních důvodů nešlo. U nového pavilonu to bude jiné i tím, že k němu půjde přijít zezadu z Purkyňovy ulice, vstupem pro zaměstnance. I když se uvažuje i o průchodu přes celou zahradu.

Jak bude vlastně nový pavilon vypadat? Soustava těch současných je dost specifická?

Bude podobný, jen chytřejší. Třeba sklony segmentů střechy a materiál ze kterého je. Ale architekt je stejný, takže i u něj bude plášť zavěšený na masivní vnitřní konstrukci vnitřní. Bude vidět, že je to šité jednou jehlou, ale ten pavilon bude technologicky chytřejší, promyšlenější.

Všechny jmenované leknínovité rostliny jsou podle vašich slov jednoleté. Kdy umírají?

Semínka se sází v březnu a rostliny umírají koncem října, na nedostatek světla.

Co bude tedy v zimě?

Pavilon bude uzavřen, snížíme tam teplotu, abychom šetřili, a zůstanou tam jen dva druhy lián. Ty snesou teploty kolem 15 až 18 stupňů, takže tam nebude těch 25 až 30, které potřebují viktorie. Pro veřejnost bude pavilon otevřen vždy od května do října. I když příští rok se to v květnu ještě nestihne.

Co pro vás osobně nový pavilon znamená?

Pro mě je třešničkou na dortu, o které jsem si myslel, že je utopií. Snil jsem o něm od roku 1990, kdy jsem do zahrady přišel. Moc se na něj těším.