A překvapivě i mezi mladými dívkami.Naposledy to prokázala devatenáctiletá Tereza Korbelová ze Střední umělecko-průmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Její výtvor „Underwater" zabodoval v mezinárodní soutěži Sanssouci Junior Glass Match 2013 v Karlových Varech.

Šperky pro muže od Magdaleny Smejkalové.Jde o soutěž, ve které se představují největší naděje středoevropského sklářství. Své práce sem letos poslalo na šest desítek studentů sklářských oborů ze 14 středních, vyšších a vysokých škol z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska.

Underwater od Terezy Korbelové, ve kterém ztvárnila stylizovanou piraňu v modrých vlnách mořského světa, se v kategorii středních škol umístilo na 2. místě. „Chtěla jsem zobrazit rybu tak, aby vypadala, že je ve vlnách. Po několika skicách jsem došla k takovému návrhu a myslím, že se mi můj záměr podařil," říká mladý talent ze šenovské umprumky.

Porotu mezinárodní soutěže její práce okouzlila. „Je to efektní a magické spojení přírodního námětu s geometrickým tvaroslovím," shodli se porotci.

Úspěch šenovské školy navíc třetím místem ve stejné kategorii podtrhla Magdalena Smejkalová za své pánské šperky. Kapesníček v náprsní kapse pánského saka totiž nahradila svítící skleněnou plastikou, v níž využila LED pásky napájené baterií z mobilního telefonu.

Mimo věkové kategorie získala na stejné soutěži zvláštní cenu také Alena Dvořáková z vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru za plastiku ve tvaru lidského oka.

Tereza Korbelová o Underwater Ve škole jsme dostali za úkol vytvořit plastiku s tématem mořský svět. Po několika skicách jsem došla k takovému návrhu. Můj plán byl zobrazit rybu tak, aby vypadala, že je ve vlnách. Nejprve jsem vymodelovala z hlíny rybu. Je to stylizovaná piraňa. Poté jsem jí odlila do sádry, nejprve negativní formu, poté se odlila pozitivní forma z mramoritu. Za další jsem vymodelovala z hlíny velký kvádr, aby se do něj ryba vešla. Před odlitím jsem do vrchní díry kvádru vložila rybu a odlila spolu s kvádrem, tudíž se mi ryba zachytila k formě kvádru. Pak už jsem vybrala modrou sklovinu a několik dní se plastika tavila v peci. Po vytáhnutí z pece mířila do brusírny, kde jí rozřezal dílenský učitel na pravidelné kvádry, ty se každý zvlášť musely obrousit a nakonec vyleštit. Aby ryba vypadala že je ve vlnách, kvádry se skládají „cik cak" a myslím, že mi záměr vyšel.

Big Eye Aleny Dvořákové.

Magdalena Smejkalová a její rytý šperk pro muže.