Jako první hákový kříž, z něhož ještě stékala barva, objevili v sobotu ve 3 hodiny ráno českolipští městští strážníci na informační tabuli v Mariánské ulici. Nebyl jediný. Postupně nacházeli další, jiné jim nahlásili obyvatelé města.

Podle zástupce ředitele městské policie Antonína Doležala noční akce nebyla dílem náhody.

„Byla určitě předem naplánovaná, protože jsou všechny hákové kříže nastříkané přes šablonu," upozorňuje Antonín Doležal.

„Bohužel na místech, kde se svastiky objevily, kromě Mariánské ulice, to byla ještě Českokamenická ulice, garáže na Střelnici, městský park, Šluknovská ulice a u prodejny JYSK, není městský kamerový systém," upřesnil Antonín Doležal s tím, že případ předali k šetření státním policistům.

První velký projev extremismu

On sám ze své dlouholeté praxe podobný případ nepamatuje. „Sem tam se nějaká podobná drobnost objeví asi všude, ale tady to doposud byla pouze ojedinělá záležitost. V tak rozsáhlém měřítku, jako je tento případ, si ale podobný veřejný projev extremismu ve městě nevybavuji," doplnil Antonín Doležal.

Stejnou zkušenost má vrchní komisař českolipské policie Petr Marek. Podle něj ale šestice hákových křížů neznamená, že by v České Lípě začali extremisté vystrkovat růžky.

„Podle všeho jde o jedince, který má potřebu na sebe upozornit. Pachatele zatím neznáme a vyšetřování probíhá. V případě dopadení mu hrozí až tři roky vězení za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka," doplnil Petr Marek.

Výskyt svastik odpovídá volbám

To, jak si stojí sympatizanti extremismu ve čtyřicetitisícovém městě, se dá vysledovat z volebních výsledků. Dobře zmapované je má známý historik z českolipského Vlastivědného muzea Ladislav Smejkal.

„Detailně jsem zkoumal výsledky voleb z roku 2010 v jednotlivých okrscích České Lípy a jsou tu místa, kde lidé podporovali Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Ovšem vzhledem k volební účasti je procento zanedbatelné. Nejčastější výskyt těchto hlasovacích lístků jsem zaznamenal kolem českolipských sídlišť Lada a Sever. Trasa výskytu svastiky odpovídá volebním preferencím," říká Ladislav Smejkal. I podle něj se nejedná o výraz názoru, ale provokaci.

„Dle mého názoru se ale s největší pravděpodobností bude jednat o mladého člověka z dobře situované, ovšem rozvrácené rodiny, který citově strádá a má potřebu na sebe nějakým způsobem upozornit. Tito lidé většinou jen sbírají pohledově zajímavé a provokativní tematické drobnosti bez znalosti jejich historie," dodal historik.

Autor: Nikola Bursová