Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ralští zastupitelé mají poslední šanci na záchrannou brzdu

Ralsko - Zřejmě i za cenu obcházení zákona o obcích a zřejmě i zákona o veřejných zakázkách v Ralsku podporují soukromé podnikatele.

2.5.2012
SDÍLEJ:

Jen pár hodin po otevření obálek na dodavatele stavby se schází uchazeč o mnohamilionovou veřejnou zakázku se starostou Ralska a tajemníkem úřadu u jiného podnikatele. I on má aktivity v Ralsku.Foto: Deník/Radmila Pokorná

„Obdivuji vytrvalost pana Grössera a chuť v Ralsku podnikat. Držím našim podnikatelům palce a doufám, že vydrží, i když mám obavu, že podnikání v Ralsku je očistec. Já sám se budu snažit, aby byl opak pravdou," slíbil starosta Ralska Miroslav Králík (ČSSD) ve svém vyjádření pro měsíčník vycházející v Libereckém kraji. Své slovo drží. I za cenu zřejmého porušení zákona o obcích a zřejmě i zákona o veřejných zakázkách.

Domácí jednání

V pondělí 23. dubna večer zaparkovala u domu podnikatele Vladimíra Grössera v Dobranově zelená fabie služební auto radnice v Ralsku. Na schůzku přijel starosta Miroslav Králík a tajemník Oldřich Němec (exposlanec ČSSD).

Nebyli sami. Černým superbem dorazil i Čestmír Dumbrovský z Brna. Právě jeho jméno se přitom jen několik hodin předtím objevilo při otevírání obálek v soutěži o dodavatele stavby parkoviště v Ploužnici za zhruba 15,5 milionů korun. „Schůzka neměla souvislost s výběrovým řízením. Je z ní sepsán zápis, bude podepsaný všemi stranami," tvrdí tajemník Oldřich Němec.

Ten je rovněž členem komise pro otevírání obálek a zároveň jedním z hodnotitelů nabídek ve zmíněné veřejné zakázce.

Zakázka s otazníky

Jak již Českolipský deník informoval, při jejím vyhlášení zřejmě došlo k porušení zákona o obcích. Loni zastupitelé pověřili starostu Králíka, aby žádal o dotaci na ministerstvu pro místní rozvoj. Určili mu rovněž limit, že celkové náklady na úpravy parkovacích stání nesmí přesáhnout osm milionů.

Namísto toho se bez jejich vědomí objevila na úřední desce výzva k podání nabídky za 15,5 milionů, tedy téměř dvojnásobku schváleného. Až tehdy se rovněž dozvěděli, že Miroslav Králík žádal stát o finanční injekci ve výši 10 milionů.

Nebyl prý čas

„Stavbu prodraží úpravy kanalizace a přeložky veřejného osvětlení," obhajoval razantní navýšení ceny starosta Miroslav Králík. Ten na otázky zastupitelů, proč je o zásadní změně, která bude mít vliv na městský rozpočet, neinformoval, reagoval: „Kvůli přislíbené dotaci jsme museli na doporučení ministerského úředníka jednat rychle."

Nejenže však starosta neinformoval o navýšení ceny před podáním žádosti o dotaci, ale ani poté. Buďme konkrétní. Miroslav Králík osobně předal dokumenty na ministerstvu pro místní rozvoj letos 16. února, v poslední možný den. Od té doby se zastupitelé sešli čtyřikrát.

„Celý průběh zakázky připravoval pan starosta sám. O jejím vyhlášení jsem se dozvěděla až z úřední desky. Bylo jasně dané usnesení, které se porušilo. S tím nemůžu souhlasit," komentovala místostarostka Šárka Kalvová (KSČM).

Výzva se zpožděním

Kromě toho zřejmě na úřadě obešli i zákon o veřejných zakázkách. Radnice na úřední desce deklaruje, že výzvu pro dodavatele stavby zveřejnila 27. března. Ta se tam ale podle vlastností dokumentu s číslem 548 objevila až 8. dubna na Velikonoční neděli. Tedy v době, kdy již platila novela o veřejných zakázkách, která zpřísnila původní pravidla. Že by dokument vyvěsili se zpožděním Miroslav Králík odmítl.

Ovšem v deklarovaný den 27. března se na úřední desce objevilo výběrové řízení na správce. Tomu systém přidělil číslo 539. Oproti tomu se po velikonočních svátcích jako první objevil dokument na pronájem pozemků s číslem 549. Každá listina při vložení na úřední desku, dostane automaticky přidělené číslo, které nelze měnit. Tudíž je patrné každé narušení číselné řady.

Chyba? Ano, malá

Na základě toho požadovali zastupitelé okamžité zastavení hledání dodavatele stavby. Jejich požadavek neprošel. Namísto toho se hned druhý den časně ráno výzva pro stavební firmy změnila na úřední desce v dokument 552 a zanedlouho na číslo 553.

„Zaměstnanec úřadu si myslel, že již skončila platnost nabídky a stáhl ji. Poté co ho pan starosta upozornil, že tomu tak není, chybu napravil," vysvětlil tajemník Němec, který je z titulu své funkce zodpovědný za obsah úřední desky. „K pochybení došlo, ale určitě ne k takovému, které by ovlivnilo průběh zakázky," doplnil tajemník Němec .

Podnikatel z Brna

Jedním ze zájemců o mnohamilionovou zakázku je Čestmír Dumbrovský z Brna. Ten se před několika málo týdny stal novým majitelem původně městského pozemku v Ploužnici, který je zatížený černou skládkou. Za pozemky si město naúčtovalo zhruba 360 tisíc korun. Oproti tomu si podnikatel nechá proplatit od města zhruba 400 tisíc korun za likvidaci skládky. To by jinak podle jeho odhadu stálo zhruba 5 milionů korun.

Ovšem Čestmír Dumbrovský je jednatelem dvou firem Sarita s.r.o. pozemky kupovala, ač nemá oprávnění nakládat s odpadem, což by podle zákona o odpadech mít měla. Oprávnění předložil za Zemtex s. r.o., to se ale netýká nebezpečných odpadů, které na skládce jsou.

Podpora Grössera

Na vyčištěném pozemku podnikatel plánuje drtit odpad. Podle jeho slov i z právě nedaleko sanovaných panelových domů ve vlastnictví hned několika firem, jež zastupuje jiný podnikatel Vladimír Grösser.

Právě v jeho prospěch odsouhlasili koaliční zastupitelé loni na podzim, že požádají o zhruba 14milionovou dotaci ministerstvo pro místní rozvoj na příjezdové komunikace k panelovým domům. Starosta Králík tehdy odmítl námitky na uzavření smluvního vztahu s Vladimírem Grösserem. S dotací na sebe totiž město bere závazek povinné finanční spoluúčasti na investici. Spokojil se pouze s ústním příslibem ze strany podnikatele, že jiné firmy, v nichž Vladimír Grösser figuruje, odkoupí pro město nepotřebné pozemky.

Zmíněnými společnostmi, v nichž má podle svých slov Vladimír Grösser akcionářský podíl, mají být 3 L real a.s. a Lothario, jež vlastní v Ralsku stovky hektarů pozemků a plně hradí vznikající územní plán města.

Ten je velmi citlivým dokumentem každé obce. Na několik let dopředu určuje její rozvoj, a tedy například i to, kde bude laciná orná půda či lukrativní stavební pozemky.

Uzavřený kruh

Podle portálu justice.cz je ale Vladimír Grösser i jednatelem ve firmě G.P.O. Sosnová, která je v insolvenčním řízení. V něm jako jeho velký věřitel figuruje Čestmír Dumbrovský, který od jedné z bank odkoupil pohledávku za 2,7 milionů korun.

K tomu, co bylo obsahem více než dvouhodinové schůzky s podnikateli Grösserem a Dumbrovským v den, kdy komise rozlepila obálky, se nechtěl starosta Miroslav Králík vyjádřit.

„Pan starosta byl domluvený na schůzce s panem Grösserem. Ten ale byl bez auta, tak jel pan starosta za ním. Shodou okolností mu volal pan Dumbrovský, že má podepsané kupní smlouvy na pozemek, takže se domluvili, že se sejdou na půl cesty v Dobranově," vysvětlil za svého nadřízeného tajemník Oldřich Němec. Ten svoji přítomnost vysvětlil tím, že jej starosta požádal o doprovod a on mu vyhověl.

Co bude dál

Na žádosti o dotaci je již několik dní podpis ministra pro místní rozvoj. O tom, čí nabídku vyhodnotí jako nejlepší a bude stavět parkoviště na Ploužnici, rozhodne komise právě dnes. Ten den zasedají i radní, jenž by měli výsledek posvětit. Posledním kontrolním mechanismem v řadě jsou zastupitelé, kteří rozhodnou o schválení smlouvy.

„Ti mají poslední šanci zatáhnout za záchrannou brzdu. Zřejmě došlo k porušení zákona o obcích a obcházení zákona o veřejných zakázkách," komentoval pro Českolipský deník Vladan Brož, advokát Transparency International, mezinárodní organizaci bojující proti korupčnímu jednání.

Veřejná zakázka na webu města. Vyvěšená byla zřejmě se zpožděním.

Veřejná zakázka na webu města. Vyvěšená byla zřejmě se zpožděním.

(Veřejná zakázka na webu města. Vyvěšená byla zřejmě se zpožděním.)

Autor: Radmila Pokorná

2.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

USA zažily poprvé od roku 1918 úplné zatmění Slunce napříč celým územím.
AKTUALIZOVÁNO
1 23

VIDEO: Nad USA bylo po 99 letech vidět úplné zatmění Slunce

Ilustrační foto.
8

Vláda jednala s odbory o platech. Učitelům by mohly růst víc než ostatním

Teror v Barceloně: Otec chránil syna vlastním tělem. Chlapec přežil, on zemřel

Životní příběhy, jak je posbírala ve stručnosti britská BBC, ukazují, že za krví na La Rambla nebyly bezejmenné davy turistů nebo domácích obyvatel města. Ale konkrétní lidé se svými radostmi, starostmi a teď už i věčným spánkem.

K bazénu v Chomutově přišly oblečené muslimky. Plavce to rozhořčilo

/ANKETA/ Ženy neměly burkiny, což jsou speciální plavky, ale dlouhé černé hábity.

AKTUALIZOVÁNO

Policie zastřelila hledaného teroristu z Barcelony. Měl na sobě atrapu výbušnin

Španělští policisté oznámili, že dopadli nebezpečného pachatele, který měl na těle sebevražedný pás. Policie potvrdila, že se jedná o hledaného 22letého Maročana Younese Abouyaaquouba. Ten minulý týden vjel dodávkou v Barceloně do davu, celkem připravil o život patnáct lidí.

Česko pošle do Srbska a Jordánska 42 milionů, kvůli migraci

Česko podpoří 42 miliony korun Jordánsko a Srbsko v rámci programu na pomoc uprchlíkům a zemím čelícím migračním tlakům. Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že jeho návrh dnes schválila vláda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení