Rudolf Sůva žil sportem: létal na lyžích i na motorkách

Železný Brod - V rámci Městského plesu ocenili v Brodě zdejší nejlepší sportovce. Mají tu mezi sebou mistry republiky, ale i celého světa. Úspěšní byli fotbalisté, hasiči i cvičenci či siláci.

20.1.2014

Fotbalová předpřípravka FK Železný BrodFoto: Petr Červa

Železný BrodJiž počtvrté se sešli aktivní i již pasivní sportovci a jejich přátelé a rodiny při slavnostním vyhlášení Sportovce Železnobrodska.

V jednom: skokan a motocyklista

Cenu za celoživotní přínos dostal letos devadesátiletý Rudolf Sůva, jež vynikl ve skocích na lyžích a v motocyklových sportech.

V roce 1947 obsadil druhé místo na Mistrovství republiky ve skocích na lyžích, což mu vyneslo nominaci do širší reprezentace pro olympijské hry. Po válce se stal také úspěšným motocyklovým závodníkem po vážné havárii v Jablonci, při které utrpěl zlomeninu pánve a kostrče, přestal trénovat skoky na lyžích a věnoval se pouze motocyklům především třídě sajdkárů

V roce 1950 s úspěchem absolvoval pražský závod Dvěma směry. Odvezl si odtud dvě ceny: nejrychlejší junior tohoto závodu a vítěz ve třistapadesátkách. Stal se i prvním mistrem republiky v sajdkárech v historicky prvním ročníku mistrovství Československa v roce 1955. Třikrát startoval v národním závodě na Velké ceně Československa na těžké brněnské trati (v roce 1959 a 1960 3. místo)

„Bylo to krásné. Nejraději jsem létal na lyžích, to se člověk cítil opravdu svobodný," popsal pro přítomné. Za celoživotní přínos dostal kromě dárkového koše i plaketu s oceněním.

Mládež vpřed

Celý večer ale začal vyhlášením kategorií kolektivů mládeže. Na třetím místě skončili starší žáci SDH Těpeře, kteří loni vyhráli krajské kolo hasičské soutěže a se ctí reprezentovali i na Mistrovství ČR, které se konalo v Jablonci. Druzí skončili mladičké fotbalové naděje FK Železný Brod. Přípravka ročník 2007 a mladší loni zaznamenala velké úspěchy, když v okrese válcuje i jablonecké. A konečně na prvním místě skončily děvčata Čokolády tým Fit studia aerobiku Jany Boučkové v Železném Brodě, dvakrát vítězné v republikových kolech. Před sebou mají i reprezentaci v zahraničí.

Mezi dospělými skončilo na třetím místě Sdružení silničních cyklistů Železný Brod , druzí tenisté za třetí místo v divizi.

Kategorii ovládli fotbalisté FK Železný Brod, kterým se podařilo v předchozí sezóně postoupit do divize, což znamená velký historický úspěch klubu.

Jednotlivci a trenéři

Mezi mládežníky kraluje Anežka Masná, jež v barvách SDH Těpeře figuruje na předních místech v republice v individuálních disciplínách hasičských sportů. Je členkou reprezentace dorostenek České republiky

Mezi dospělými nenašel přemožitele Libor Bažant z Pelechova, úřadující Mistr světa 2013 v silovém trojboji Masters M2 do 110 kg. „Platím si dopravu, ubytování i trénink sám. Letos mi pomohlo, že se mistrovství konalo v Praze. Třeba loni bylo v Las Vegas, kam jsem z pochopitelných důvodů nejel," přiblížil.

Druhý skončil Petr Dvořák z Vrátu, mistr České republiky ve slalomu a obřím slalomu Masters kategorie A1, sokolský přeborník v obřím slalomu. A konečně třetím byl Ladislav Janoušek, dlouholetý člen A družstva oddílu stolního tenisu TJ Sokol Železný Brod, v sezóně 2012/2013 získal mnoho cen z turnajů.

Oceněni byli i nejlepší trenéři. Tím Nej byl označen Martin Žid, trenér dorostu FK Železný Brod. „Trénuji už třináct let a chci trénovat co nejdéle," popsal Žid. V loňském roce trénoval žáky, kteří získali 5. místo v republikovém finále v Praze ve fotbalové soutěži Coca Cola Cup.

Druhý skončil Jan Lufinka, trenér talentů, především v tenise, mimo jiné za významnou pomoc při organizaci všestranné sportovní akce Česko se hýbe.

A konečně jako třetí skončil Matěj Masný, trenér velmi úspěšných dobrovolných hasičů v Těpeřích mladších i starších žáků, dorostenek a Anežky Masné.

Anketu Sportovec Železnobrodska připravuje TJ Sokol Železný Brod za podpory radnice.

Autor: Jan Sedlák