Mikroskop za osm milionů korun, který umožní operovat v prostředí, kde se šije vláknem oku neviditelným nebo neuroendoskop umožňující minimálně invazivní operační techniky v mozkových komorách za dva miliony. To jsou jen dva z přístrojů, které teď nově pomáhají v Krajské nemocnici Liberec léčit cévní mozkové příhody i nádorová onemocnění. Specializované cerebrovaskulární centrum je získalo díky dotacím.

Do vybavení šlo 21 a půl milionu. Zatím

Špičkové přístroje včetně speciálních lůžek přišly zatím na 21 milionů a 621 tisíc. Sedminu částky zaplatil Liberecký kraj, většina peněz ale přišla z dotace Evropské unie. Konkrétně téměř 18 a půl milionu korun.

Modernizace a obnova přístrojového vybavení centra ale ještě nekončí. „Máme za sebou první a druhou etapu projektu, teď čekáme na chvíli, kdy budeme moci vypsat výběrové řízení na přístroje a vybavení ze třetí etapy. V té máme získat ještě například pojízdný počítačový tomograf (CT)," řekl zástupce přednosty neurocentra Pavel Buchvald. Nové CT má být využíváno přímo na jednotce intenzivní péče. „Tím se zrychlí a zjednoduší diagnostika cévních mozkových příhod," vysvětlil Buchvald. Kromě počítačového tomografu přibude ještě speciální operační stůl, ultrazvukový kostní skalpel nebo velice potřebná lůžka.

Specializované centrum číslo čtyři

Nové špičkové vybavení pro komplexní cerebrovaskulární centrum je posledním projektem, během kterého byla v liberecké nemocnici vytvořena čtyři specializovaná centra traumacentrum, onkocentrum, kardiocentrum a komplexní cerebrovaskulární centrum.

„Dovršili jsme tak úspěšné tažení, během kterého se od roku 2008 podařilo z větší okresní nemocnice vytvořit velkou krajskou nemocnici, která šlape na záda fakultním nemocnicím naší republiky," říká ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Jako v západní Evropě a USA

Přístrojové vybavení cerebrovaskulárního centra je teď na úrovní západní Evropy nebo Spojených států amerických. „Přesto je stále problém v tom, že pacienti se k nám v řadě případů nedostanou včas. Ještě nedávno se stávalo, že spíš přivezli člověka se sekyrou v hlavě, než toho s mrtvicí. Takoví často leží i den, dva v menší nemocnici a čekají. A my ztrácíme čas," uvedl přednosta centra Petr Suchomel. Informovanost o příznacích cévních příhod je podle něj klíčová. Může pomoci přivézt k odborníkům včas stále více pacientů.

Cévní mozková příhoda je v Česku hlavní příčinou trvalé invalidity a třetí nejčastější příčinou úmrtí. Každý rok postihne u nás na 35 tisíc lidí.

PŘÍZNAKY MOZKOVÉ PŘÍHODY

Může laik poznat, že člověka postihla cévní mozková příhoda? Podle Sylvy Klimošové z libereckého neurocentra ano. „Požádejte člověka, aby se na vás usmál. Pakliže mu při úsměvu padá jeden koutek dolů, požádejte ho ještě, ať předpaží obě ruce. Ve chvíli, kdy mu jedna končetina klesá nebo vám není vůbec schopen porozumět, jste svědky neklamných příznaků cévní příhody. Ať už krvácivé nebo nekrvácivé," vysvětluje lékařka. V takovém případě je nejdůležitější co nejdříve zavolat záchrannou službu, jiná pomoc laiků neexistuje. Čas je přitom důležitý, hraje se o každou minutu.