Liberecký kraj – Porota složená z odborníků ve stavebnictví a vedoucích úředníků Krajského úřadu včera vyhlásila vítěze soutěže o Stavbu roku. „Letošní 9. ročník byl rekordní. přihlásilo se 15 staveb a návrhů, do kategorie Sympatie hlasovalo 1394 lidí a byly uděleny 3 zvláštní ceny navíc," vysvětlila mluvčí Květa Šírová.

V konferenčním sále Krajského úřadu se sešli studenti stavebních škol, zástupci stavebních firem a delegáti přihlášených staveb. Všechny přivítal hejtman Martin Půta s prohlášením, že není nutné podléhat skepsi.

Podle Půty je potřeba, aby se situace ve stavebnictví vrátila k normálu a „stavělo se za rozumné peníze, kdy stavební firmy nebudou soutěžit ve výběrových řízeních s cenami, které je velmi obtížné během procesu stavby udržet, a které nebudou mít vliv na kvalitu objektů, jež kraj jako investor po dokončení přebírá." Půta tak předešel svým proslovem začátek konference o stavebnictví, která proběhla v druhé půli dopoledne.

Miroslav Masák je Osobností stavebnictví

Jako první byl oceněn architekt Miroslav Masák, který získal cenu pro Osobnost stavebnictví. Masák byl spoluzakladatelem ateliéru Sial, který se významně podílel na podobě Liberce v 60. a 70. letech. V ateliéru působil také Karel Hubáček nebo Otakar Binar, kteří vypracovali projekt na výstavbu hotelu a vysílače Ještěd nebo stejnojmenného obchodního střediska v dolním centru Liberce.

Po ocenění studentů stavebních škol, kteří prokázali talent a dobré výsledky v praxi, byla oceněna firma Ještědská stavební, která postavila novou školku v Raspenavě.

Cena Sympatie byla udělena na základě internetového hlasování veřejnosti. Na prvním místě se umístil Hotel Port v Doksech, který později získal i hlavní cenu za Stavbu roku. Dále byla oceněna přístavba městského bazénu v Liberci a rekonstrukce Liberecké výšiny.

Podle Ivany Hujerové, náměstkyně pro regionální rozvoj, byla hlavní soutěž velmi vyrovnaná. „Do letošního ročníku byly přihlášeny stavby typově velmi rozdílné a tak, měla porota nelehký úkol při rozhodování. I proto byly předány zvláštní ocenění poroty, předsedkyně poroty a sám pan hejtman udělil vlastní ocenění," dodala Hujerová.

Cenu předsedkyně poroty získala rekonstrukce Löblovy vily v Jablonci nad Nisou, která je ukázkou precizní a šetrné opravy památkové budovy. Zvláštní cenu poroty získala stavba neutralizační a dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem, která má za úkol do roku 2037 vyčistit okolí firmy Diamo od uranových stop a kontaminantů. Jiří Macháček získal cenu Junior za Caffé all orizzonte.

Po skončení ceremonie následovala krátká konference, jež představila vývoj oboru stavebnictví v ČR a seznámila s budoucími investičními plány Krajského úřadu.

Rozhovor s architektem Miroslavem Masákem, členem Sialu a poradcem prezidenta Havla

Miroslav Masák obdržel ve čtvrtek cenu Libereckého kraje pro Osobnost stavebnictví. Jako člen ateliéru Sial se podílel na vzniku významných staveb v regionu.

Architekt Miroslav Masák

Potěšila Vás cena?
Já myslím, že je to spíš poděkování Sialu, nežli mně osobně.

Jak vnímáte současnou situaci ve stavebnictví?
Já nepatřím k těch, co naříkají. Věřím, že společnost neřídí jenom politici. Máme vlastní odpovědnost. Myslím si, že z těch tří ideálů, které byly svoboda, bratrství a rovnost, my v dnešní době příliš zdůrazňujeme svobodu a zapomněli jsme na zájmy společnosti. Kdyby se nám to podařilo odstranit a věnovali jsme se více veřejnému zájmu, tak by se nám velmi rychle dařilo lépe. V Sialu jsme to měli vždycky na mysli.

Jak se změnil přístup architektury k těmto ideálům?
My jsme nebyli žádný sbor andělů, to určitě ne. Ale ten společný zájem, ten zájem společnosti jsme měli neustále na mysli.

Co je příčinou skepse v odvětví?
To, že se vytratila důvěra mezi partnery. Musím připomenout druhou polovinu 60. let. Kdy díky především tehdejšímu primátorovi Jiřímu Moulisovi vznikla tak silná důvěra mezi odbornou architektonickou obcí a radnicí, že z toho mohly vzniknout takové stavby jako byl Ještěd.

Jaká je situace nyní?
Myslím si, že je pozitivní. Já znám situaci na všech devíti architektonických školách. Talentů je dostatek. Pokud jde o technologie jako je práce stavebních podniků, tak jsou na srovnatelný evropský úrovni. Slabým článkem z těch tří prvků je klient. Kdyby klient víc myslel na společnost a víc důvěřoval odborníkům, tak by se to zlepšilo.

Jak vnímáte situaci v Liberci dnes, kdy město supluje veřejnou diskuzi zřízením rady architektů?
Když jsem mluvil s krátkodobým primátorem Korytářem, tak jsem mu říkal, že žádná rada architektů, žádný hlavní architekt tu situaci nemůže pronikavě zlepšit. Může být rádcem, ale hlavním architektem musí být primátor. Ten, kdo rozhoduje a ne ten, kdo radí. Projekty nákupních center v centru Liberce asi nepřispěly k vybudování důvěry, tak jak o ní hovoříte. Ne, určitě ne. Navíc ani nepřispěly k obrazu města.

Co říkáte na stavby, které byly dnes oceněny?
Neznám je. Za těch dvacet let co jsem odešel s panem prezidentem na hrad, jsem už v Liberci jenom návštěvníkem. V doprovodné prezentaci jste ale poznal některé stavby. Třeba kulturní centrum ve Vratislavicích od Petra Stolína. Samozřejmě se stále zajímám. Jistě, jsou tady prima baráky. Vůbec si nemyslím, že je to špatný. Jenom by to mohlo být lepší.

Petr Vodseďálek