VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti z liberecké univerzity představí své práce na Designbloku

Liberecký kraj - Osm studentů Katedry environmental designu Technické univerzity v Liberci vystaví bakalářské práce v Galerii KusKovu v Praze.

1.10.2013
SDÍLEJ:

PROJEKTY studentů Katedry environmental designu.Foto: Archív TUL

Studenti z Technické Univerzity v Liberci představí své školní projekty veřejnosti. Několik z nich dostalo šanci prezentovat bakalářské práce v Galerii KusKovu v Praze.

Na výstavě se objeví projekty, které vznikly v loňském roce pod vedením Bořka Šípka, Leony Matějkové a Jaroslava Brabce. Studentská díla budou přístupná veřejnosti od zítra až do konce října, prohlédnout si je budou moci i návštěvníci mezinárodní designérské přehlídky Designblok, jejíž 13. ročník proběhne od 9. do 13. října v Superstudiu na Nákladovém nádraží Žižkov a Openstudiu v Kafkově domě u paty kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

„Osm talentovaných studentů představí různorodé práce, například architektonický návrh veřejného prostranství před hlavním vlakovým nádražím v Praze, designérské intervence na secesním mostě v Chrastavě či orientační systém pro nevidomé a slabozraké pro knihovnu v Hradci Králové. Součástí jsou i fotografie, animace a scénografie," představila výstavu Leona Matějková z Katedry environmental designu.

„Vystavené projekty pracují s participiálním přístupem k navrhování. Vznikají tak kvalitní práce s přesahem do sociálního kontextu a mezilidských vztahů," dodala Matějková.

Design prostředí

Podle vedoucího katedry Bořka Šípka se Design prostředí pohybuje mezi architekturou a volným výtvarným uměním. Může sloužit praktickým účelům, ale nejdůležitějším faktorem je estetická funkce. Jedním ze studentů, kteří své práce vystaví v galerii je Josef Trakal. Ten svůj projekt nazval Genius loci secesního mostu v Chrastavě.

„Most je místem, kde se po staletí křižuje mnoho energií, které tvoří zvláštní atmosféru. Cílem práce bylo využít těchto energií a událostí. Navíc se jedná o území, které nese spoustu vzpomínek spjatých s historií, druhou světovou válkou, ale i událostí z nedávné minulosti, kde můžeme hovořit skoro o přítomnosti. Most strhla povodeň v srpnu 2010 a učinila ho tak jedním ze symbolů zkázy. V neposlední řadě byl na místě spáchán ,,atentát" na tehdejšího prezidenta České republiky Václava Klause," vysvětlil Trkal.

Dalším prezentovaným projektem je Noční park Martina Huňaře. Kde se student snažil napravit špatnou reputaci parku před budovou Hlavního nádraží v Praze. „Impulzem k řešení tématu je současné povědomí o nočních veřejných parcích jako „černých dírách" živoucího města. Sociální problémy se často objevují v těchto veřejných prostorách a kulminují právě ve večerních a nočních hodinách. Z těchto důvodů byly, jako modelová situace, vybrány Vrchlického sady, kterým se přezdívá Sherwood (les, ve kterém loupil Robin Hood, pozn.red). K výběru přispěl i bohatý historický vývoj z okrasné zahrady do dnešního stavu," řekl Huňař.

Navrhované řešení zaujalo i odborné vedení katedry a student za něj získal cenu děkana.

Design pomáhá

Michal Feuermann se s projektem Bariéry zaměřil na sociální aspekt Designu prostředí, tak jak o něm hovořila Leona Matějková. V bakalářské práci řeší problematiku orientace slabozrakých lidí v prostoru. Bariéry se snaží usnadnit pohyb těchto lidí ve veřejném prostoru.

„Zabýval jsem se barevnou úpravou interiéru v návaznosti na potřeby slabozrakých lidí a lidí s menším poškozením zraku. Projekt představuje způsob, jak je pomocí systému skládání barevných ploch možné zlepšit orientaci v prostoru, a tím odstranit některé bariéry slabozrakých lidí. Je třeba tyto místa odhalit a následně odstranit," popsal svou práci Huňař, který projekt zpracoval na příkladu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.

Návštěvníky určitě zaujme i práce Kristýny Vedralové. Ta vypracovala schéma nové televizní stanice, jejímž hlavním tématem je smrt.

Vedralová k práci řekla: „Mapuji vztah médií k otázce smrti a zájem veřejnosti o toto téma. Popisuji vytvoření základní corporate identity pro stanici. Následuje jednoduchý konceptuální návrh Programového schématu a zhodnocení celého díla."

PROJEKTY studentů Katedry environmental designu.

To, že studenti Designu prostředí vystavují své semestrální práce mimo Liberec je zásluhou vedoucího katedry Bořka Šípka. Galerie KusKovu, kde výstava studentských prací proběhne, funguje od roku 2006 a specializuje se na tvorbu převážně českých výtvarníků, uměleckých kovářů a šperkařů.

Letošní novinkou bude zapojení výstavy do přehlídky designu. Designblok je výběrová mezinárodní přehlídka současného designu nábytku, průmyslového designu, bytových doplňků, svítidel, módy a šperku.

V loňském roce ji navštívilo přes 40 tisíc návštěvníků a organizátoři očekávají, že letos bude návštěvnost ještě větší. Superstudio, která se přesouvá každý rok do jiné budovy v Praze, se letos usídlí v budově Nákladového nádraží na Žižkově. Unikátní funkcionalistická stavba Karla Caivase a Vladimíra Weisse z let 1931- 34 byla letos zapsána na seznam národních památek.

„Hlavní výstavní prostor bude umístěn v bývalých skladech. Instalace výrobců a kurátorské výstavy navíc doplní několik prezentací umístěných přímo na železničních vozech. Pohyb lidí bude v rámci areálu usměrněn mimo běžné dopravní trasy a to do architektonicky nejzajímavější vnitřní části kolejiště a nástupišť," řekla mluvčí Designbloku Larisa Blichová.

Autor: Redakce

1.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
EXKLUZIVNĚ
14 8

Babiš vrací úder, píše poslancům. Bude jim to stačit?

Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
38

Učitel neunesl hajlování romského žáka, teď má obavy z jeho rodiny

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Jižní Čechy trápí sněhová kalamita, výpadky proudu i mobilních sítí

Zejména Prachaticko a Českokrumlovsko se probraly do sněhem zasypaného dne. Mnohá místa hlásí výpadky proudu, haprují mobilní sítě. Silničáři a hasiči pracují od dvou hodin ráno, situaci zvládají s vypětím. 

Žádost o řidičák i mimo bydliště? Snad od léta 2018

Lidé zřejmě budou moci žádat od července příštího roku o vydání řidičského průkazu nebo o jeho výměnu na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností, nejen v místě trvalého bydliště jako nyní. K žádosti navíc nebudou přikládat papírovou fotografii. Novinky přinese novela poslanců z klubu TOP 09 a Starostů, kterou dnes schválila Sněmovna. Vzroste ale zároveň poplatek za vydání průkazu z nynějších 50 na 200 korun.

STEM: Nejpopulárnějším politikem je stále Babiš, Sobotka je šestý

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš zůstává nejpopulárnějším politikem, i když se počet jeho příznivců od ledna snížil o procentní bod na 56 procent. Na druhém místě se drží ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s 48 procenty. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl v lednu třetí, se propadl s 39 procenty příznivých hodnocení na šesté místo. Vyplynulo to z dubnového průzkumu agentury STEM.

DOTYK.CZ

Hašek vysvětluje Bubníka: každý autor má svůj rukopis

Bývalý brankář a současný podnikatel Dominik Hašek obhajoval na facebookových stránkách svého nápoje Smarty Drink reklamu s nekrologem Augustina Bubníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies