Letos se do hledáčku vodohospodářů a dalších odborníků dostalo Frýdlantsko. Hledala se tu taková protipovodňová řešení, která by co nejvíce snížila následky povodní na řece Smědé a jejích přítocích Kamenici, Olešce, Řasnickém potoce a dalších. Hlavním úkolem přitom bylo co nejvíce udržet vodu v krajině, tedy aby jen neprolétla korytem a nepáchala podobně velké škody jako v letech 2010 nebo 2013. Její hlavní devizou bylo to, že analýza řešila celé povodí a ne pouze opatření v jednotlivých obcích.

„Máme teď elektronickou topografii celého území, víme teď kde, co a kolik toho teče a kam to má teoreticky možnost natéct. Máme od odborníků spočítáno, jakou mají saturační schopnost lesy na Frýdlantsku, kolik vody pojmou a je tam i výpočet potenciálního slivu orné půdy. Teoreticky tak víme, jaký vliv mají povodně či silné deště na neobnovitelný zdroj úrodnosti půdy, což je pro zemědělce velmi důležité. Takové údaje zatím nikde nebyly," vyzdvihoval před časem důležitost analýzy předseda Mikroregionu Frýdlantsko Dan Ramzer.

Další v pořadí

Teď chce kraj podobnou studii i pro celé území Lužické Nisy. „To znamená od Jablonce až do Hrádku s odbočkou na Oldřichov v Hájích a potok Jeřici," říká hejtman Martin Půta. Peníze chce na to kraj získat z programu Životní prostředí zlepšování kvality vod a snižování rizika povodní. Náklady na pořízení studie se odhadují na 8 milionů korun, většina by přitom měla jít z dotace. Studie se bude opírat o záplavová území vodních toků, hydrologická data, geodetické podklady, katastrální mapy a podobně.

„Její součástí budou i návrhy protipovodňových opatření s odhadnutými náklady a vyhodnocení jejich potenciální účinnosti. Může jít jak o opatření na vodních tocích a jejich nivách, jako jsou úpravy koryt, stavby retenčních či suchých nádrží, tak i v ploše povodí. Tedy liniová a plošná protierozní opatření na zemědělské a lesní půdě apod," vysvětluje Půta. Vše má vést přitom k tomu, aby se maximálně zadržela, snížila a zpomalila povodňová vlna. Do přípravy tak budou zapojeny všechny obce v území povodí Lužické Nisy v Libereckém kraji.

„Rádi bychom měli podobnou studii i pro povodí Jizery, tam ale budou složitější vyjednávání," dodal Půta. Mimo jiné i proto, že ministerstvo pro místní rozvoj teď oprášilo záměr na výstavbu vodní nádrže Vilémov na Jizeře v Krkonoších.