Bouřlivá byla debata o budoucnosti deseti klientek Slunečného dvora v Jestřebí, které by měly bydlet v dvojdomku na okraji obce.

Na veřejnou diskusi, které se zúčastnil vedle starosty obce Karla Schreinera i ředitel Domova Sluneční dvůr Pavel Kos, krajský radní pro řízení sociálních věci Petr Tulpa či Milan Šveřepa z Národního centra podpory transformace sociálních služeb, dorazily v pondělí do bývalé kinokavárny desítky lidí. Jejich názor je jasný mentálně postižené ženy ve své bezprostřední blízkosti nechtějí.

„Tak si je vezměte k sobě! Petice je jasná, jděte jinam! Kdo je bude večer zamykat!? Špatně se na ni podívám, rupne jí a bude mi dělat naschvály…" Některé výkřiky obyvatel Jestřebí musely na rtech nezúčastněného pozorovatele vyloudit shovívavý úsměv.

Ovšem ti, kteří přišli diskutovat, vznesli i relevantní dotazy. Zástupci kraje hlavně vyčítali, že o záměru vybudovat dům na okraji obce s nimi nemluvil dříve, než byly zakoupeny pozemky.

Všechno marné

Některým se nezdála jejich cena, jiní chtěli vědět, proč dům nevyroste na pozemcích, kde teď stojí objekty Slunečného dvora. Další se bojí, aby v opuštěném areálu nevznikla ubytovna pro sociálně slabé.

„Kraj se v dotačním programu zavazuje, že tam nevznikne pobytová služba," odmítl možnost, že by v areálu vznikla ubytovna, Milan Šveřepa. Rovněž odmítl, že by se po pěti letech, kdy nebude možné změnit cílovou skupinu, do domu nastěhovali například lidé snažící se zbavit drogové závislosti. „Tato zařízení budou potřeba stále," podpořil ho krajský radní Petr Tulpa s dovětkem, že udržitelnost projektu je 25 let.

Šveřepa rovněž tvrdil, že v areálu v jeho současné podobě je transformace nemožná. „Chceme ty ženy dostat blíž k lidem, zkvalitnit jejich životy. Nikomu z vás přece nikdy neublížily, není důvod si myslet, že se jejich chování změní," vysvětloval. Marně.

„Klientky budou mít k ruce asistenční službu. Ta zajistí vše, co samy nezvládnou, například údržbu domu. V Jestřebí navíc budou ty klientky, které jsou jakžtakž samostatné," snažil se získat Jestřebské na svou stranu Pavel Kos. Marně.

Pozemky se prodají

„Šušká se po obci, že už je předjednán prodej areálu nějakému kmotrovi," rozčiloval se starší muž. Petr Tulpa potvrdil, že pozemky, na kterých stojí Domov Sluneční dvůr, se prodají: „Určitě to půjde k prodeji. Byl bych pro to, aby se objekty strhly a pozemky připadly obci pro další výstavbu. Může se to ale prodat i jako celek," připustil krajský radní.

Atmosféra by se dala krájet především v okamžiku, kdy vyšlo najevo, že stavbě dvojdomku, ve kterém mají najít azyl klientky vyžadující lehčí a střední míru podpory, nic nezabrání. Ani ani petice, kterou Jestřebští sepsali. „Petice není právní norma. Technicky nám ve stavbě nic nebrání," řekl suše Tulpa s tím, že kraj pozemek koupil od soukromníka a záměr splňuje veškeré potřebné parametry.

Jinými slovy kraj může objekt za 11,5 miliónu postavit a názor obyvatel a vedení obce ho nemusí zajímat. „To ale nechceme, věřím, že když zastupitelstvo stavbu odmítlo, nemělo dostatek informací," tvrdí Petr Tulpa.

Podle starosty Jestřebí Karla Schreinera záměr není v souladu s územním plánem, přestože zástupci kraje říkají opak. O stavbě tak zřejmě rozhodne nadřízený orgán; posoudí především, zda plánovaný dvojdomek odpovídá definici „rodinný dům".

Stavba se každopádně kvapem blíží. Nyní už probíhá vyhotovování projektu, koncem března by měl být hotov. Následné výběrové řízení na zhotovitele stavby by nemělo trvat déle než čtyři měsíce. „V říjnu 2015 by měl dům stát," řekl Tulpa.

Podle dotačních podmínek by se měly klientky nastěhovat nejdéle v prosinci 2015. Stěhování všech 52 klientek Slunečného dvora ale závisí na vybudování zbývajících domů v Sosnové, České Lípě a Zahrádkách.

Domov Sluneční dvůr by měl zaniknout do konce příštího roku Všech 52 klientek, které nyní žijí v Domově Sluneční dvůr, by ho mělo do konce roku 2015 opustit. Přestěhují se do domů v Jestřebí, Zahrádkách, České Lípě a Sosnové. „V minulosti se jednalo s více obcemi, ale po všech jednáních byla vstřícná pouze Česká Lípa, která odprodala pozemky na Ladech. Ostatní obce pozemky neprodaly, a proto byly nakoupeny od soukromých osob," řekl Deníku ředitel Slunečného dvora Pavel Kos s tím, že s projevy nevole a nesouhlasu se setkal v Jestřebí a v Zahrádkách. „Transformace se dokončí, je to potřebné a důležité i pro společnost. Musíme naučit klienty ústavů žít v běžné společnosti a nemůžeme je stále omezovat a nutit bydlet v ústavech. Konečný termín ukončení transformace je do prosince roku 2015," dodal Kos.
Transformaci ústavů financuje ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím dotací z EU. Do projektu je zařazeno 32 zařízení ze všech krajů a měl by vyjít na 1,3 miliardy korun. Dotkne se asi 3800 klientů sociálních ústavů.

KOMENTÁŘ: Stále jsou my a oni

Je nutné dostat mentálně postižené z velkokapacitních ústavů, kde už X let žijí v nedůstojných podmínkách. To podepíše asi každý, zvlášť při vědomí, že mentální postižení není to samé co psychická nemoc mentálně postižený se „jen" zastavil ve svém vývoji. Ale jak mají tito lidé sdílet „náš" prostor, hlasitě protestujeme.

„Nechceme je tady, pokud je obhajujete, vezměte si je k sobě, nejlépe rovnou domů," zní z úst potenciálních sousedů. Slyším v tom zášť, obavy a strach. Zástupci kraje a Domova Sluneční dvůr vytipovali na 60 (!) míst, kde by mohly vyrůst objekty pro mentálně postižené ženy. Žádná oslovená obec neprodala ke stavbě svůj majetek. Čest výjimkám, v České Lípě odvahu našli. Byť si asi vyslechli či vyslechnou své.

Jinde pilně sepisovali petice, mlčky skřípali zuby, hlasitě vykřikovali. Osvobodit ano, ale ne na náš úkor! V této hysterii ústavy, kde se desítka mentálně postižených musí dělit o jeden záchod, pomalu mizí. Bohudík! Mizí vysoké ploty, které tyto ústavy obepínaly. Bohudík! V našich hlavách ale tyto ploty zůstávají. Stále jsou my a oni.