Projekt zahájila už loni a od letošního roku má ze 12 kamer tři digitální, ostatní jsou analogové. Lepší kamery umožní vyšší kvalitu záznamu i ostřejší obraz. Modernizace také usnadní práci strážníkům, kteří kamerový systém obsluhují. Novinářům to řekl velitel turnovské městské policie Luboš Trucka.

Dění na všech 12 kamerách rozmístěných po městě nyní sleduje při směně jeden strážník, což je podle Trucka hodně náročné. Digitalizace strážníkovi například pomůže účinněji sledovat riziková místa. „Může si je vyznačit, a pokud do některého vstoupí osoba, akustický signál ho na to upozorní," vysvětlil velitel.

Kamery jsou ve čtrnáctitisícovém městě od roku 2004. „Po deseti letech jsou na hranici životnosti," upozornil Trucka. Výměna jednoho kamerového bodu si vyžádá asi 400.000 korun, proto je projekt rozdělený do několika let. Část peněz chce městská policie získat z programu ministerstva vnitra zaměřeného na prevenci kriminality, loni takto dostala na jednu kameru 350.000 korun. Kamerový systém v Turnově v prvních letech od zavedení znatelně napomohl snížení kriminality, nyní má spíše preventivní charakter. „Zjištěných přestupků prostřednictvím kamer je minimum. Ví se, které oblasti jsou monitorované," konstatoval velitel. Kamery jsou v centru města, na autobusovém nádraží, v Nádražní ulici či na sídlišti Výšinka. Turnovští strážníci chystají na letošní rok ještě jednu novinku, od soukromé agentury převezmou dohled nad městským hradem Valdštejn v Českém ráji. Na jejich pult centrální ochrany přejde zřejmě od března.

Podle Trucky se toho pro ně příliš nezmění. „Zajíždíme tam stejně na kontrolní činnost, a pokud by k něčemu došlo uvnitř, tak by nás bezpečnostní agentura volala. Takto to bude jednodušší," uvedl Trucka. Cestu od základny k hradu zvládne motorizovaná hlídka strážníků pod deset minut.