VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ubytovna v Novém Boru není konečná

Nový Bor - Navštívili jsme sociální ubytovnu v Novém Boru, která nabízí slušnou možnost zlepšit klientům jejich životy.

23.6.2016
SDÍLEJ:

Budova, ve které v Novém Boru provozuje českolipská Farní charita svou sociální ubytovnu, boří zažité mýty. Foto: Deník/Jiří Jelínek

Farní charita Česká Lípa nabídla možnost nahlédnout do útrob novoborské sociální ubytovny. Žijí zde lidé, kteří se dostali do těžké a nezáviděníhodné situace, mnohdy vlastní vinou, jindy cizím přičiněním, či zkrátka prostým řízením osudu. Ať už se v ubytovně ocitli jakkoliv, hledá pro ně Farní charita východisko a pokud chtějí, tak i pomoc na cestě k lepšímu životu.

Budova, ve které ubytovna sídlí, je zašlý nízký panelák a původně se jednalo o bydlení pro pracovníky nedalekého Crystalexu. Je zde 62 pokojů pro 150 lidí. A přes neutěšený vzhled budovy je to tam celkem hezké. Na chodbách a v okolí je čisto, pokoje jsou sice kompromisně zařízeny, ale klienti mají k dispozici osmnáct metrů čtverečních s vlastním sociálním zařízením. Bydlí pod dvou, či v případě rodin po čtyřech, v suchu, teple a v rámci možností důstojně.

„Není cílem nikoho skončit na ubytovně, řada našich klientů by si zasloužila něco lepšího. Pracují, mají snahu a začíná se jim dařit, snažíme se je z té ubytovny posunout dál. Snažíme se je motivovat, aby odešli. Zaměstnanec sedí v bytové komisi města a v případě, že se schvaluje pronájem městského bytu, může doporučit některého z našich klientů," říká Eva Ortlová.

V rámci ubytovny působí sociálně aktivizační služba, která klientům pomáhá, a její pracovníci jsou schopni k nim ambulantně docházet i poté, co ubytovnu opustí.

Pořádek musí být

Provozní řád ubytovny je přísný, ale zase ne tak, aby jej klienti nebyli schopní dodržovat. Musejí být i v opilosti schopni dojít do pokoje po svých, nesmí nikde nic odkládat a obtěžovat ostatní. Možná by nejeden obyvatel běžného panelového domu mohl závidět. Charita má i triviální, ale velice účinný způsob, jak obyvatele motivovat k úklidu společných prostor.

„Dostáváme příspěvky z potravinové banky, často se jedná o drahé bonboniéry s prošlou minimální lhůtou trvanlivosti. Klienti za námi často chodí a ptají se, jestli nemáme něco na zub, na což odpovíme, že ano, ale tady máš koště a lopatku a jdi uklidit před dům," popisuje Ortová.

Historie

Sousední velkovýrobce skla přestal mít o budovu s nastupující krizí zájem a odkoupilo ji město Nový Bor, které zde zavedlo ubytovnu pro sociálně slabé. „Město zjistilo, že není schopné provoz zabezpečit a ročně prodělávalo 600 000 korun," líčí Ortová a dodává, že nakonec Nový Bor nabídl ubytovnu k pronájmu.

Charita přistoupila k projektu po svém a zakomponovala do svého záměru nepřetržitou službu, stálého údržbáře, uklízečku a zázemí pro sociální pracovníky, kteří pomáhají klientům odrazit se ode dna, a díky tomu zvítězila ve výběrovém řízení v roce 2012.

O pronájem ubytovny měly zájem i další subjekty, neboť je poskytování sociálně ubytovacích služeb výnosný obchod, hlavně díky štědrým příspěvkům vyplácených státem.

„Dostali jsme se pod ohromný tlak místních podnikatelů, kteří rovněž v zakázce soutěžili. Dočítala jsem se, že Ortová přehazuje miliony vidlemi a podobně," popisuje začátky Eva Ortová. Nakonec se musel své role zhostit právník, který vytyčil kritikům zákonné hranice.

Na rozdíl od běžné praxe se Farní charita primárně soustředí nikoliv na zisk, ale na udržitelný a bezproblémový provoz. Ziskovost se jí přes velice nízkou cenu ubytování daří udržet mimo jiné díky tomu, že většina stálých zaměstnanců jsou osoby s nějakou formou postižení, na něž Farní charita pobírá příspěvky na chráněná pracovní místa.

Kolik to stojí stát

3050 korun, to je částka, kterou stojí v novoborské sociální ubytovně měsíční nájem včetně energií a přístupu k pračce. Zároveň je to suma, kterou za klienta v případě uznaného nároku uhradí stát. Zde je důležité říci, že běžnou praxí u soukromých provozovatelů ubytoven je účtovat si částku klidně čtyřnásobnou. Ostatně proč ne, když to zákon umožňuje.

Štěnice

Dříve či později se v každém takto zaměřeném zařízení objeví drobný, plodný a hlavně nepříjemný spolubydlící štěnice.

„Je to ohromný problém, stává se to i opakovaně. Není nám však líto finančních prostředků na deratizaci, která je velice drahá. Stříkáme jak konkrétní pokoj, tak i ty okolní. Je to i za cenu, že se všechen nábytek z toho pokoje se musí vyhodit. Zkrátka chceme, aby byla ubytovna čistá, a my poskytovali ubytování, které je lidem příjemné," popisuje Eva Ortová s tím, že je běžné, že provozovatel limituje náklady na údržbu, aby si co nejvíce zvýšil zisk, a v zařízení to pak podle toho vypadá.

Nebývá výjimkou, že se po chodbách obdobných zařízení válí nepořádek, v okolí objektu zarůstají vysokou travou hromady odpadků, vybavení je poškozené, či dokonce chybí a celý objekt je zamořen zmíněným parazitem. Žádný z výše uvedených nešvarů v ubytovně nenajdete.

Michal: Chtěl bych se stát kuchařemPan Michal dříve bydlel v lese, v ubytovně se mu tedy líbí.
Pan Michal se do ubytovny nastěhoval celkem nedávno. Dříve byl beznadějným bezdomovcem a alkoholikem. Pomalu mu však začíná svítat na lepší časy.

„Žil jsem v lese. Všechny peníze, co jsem měl, jsem utratil za alkohol, nic jiného mě nezajímalo," říká Michal, který se nakonec rozhodl změnit svůj život a přestat pít. Nemá sice vzdělání ani praxi, ale dnes má alespoň pevný cíl. Chtěl by se stát kuchařem.

„Už jsem se byl ptát v různých restauracích, ale zatím jsem nikde nic nenašel. Vím, že nemám praxi, ale nevadilo by mi ze začátku ani umývání nádobí nebo loupat cibuli," říká Michal, kterému na zdi jeho pokoje visí hrdě vystavené diplomy za nejlepšího pekaře, mistra smaženky nebo za famózní bramborový salát.

„Všechno jsem se naučil tady, pomáhají nám, abychom se o sebe uměli postarat," říká Michal

Autor: Jiří Jelínek

23.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Derby Slavia - Sparta
52

Jako utržení ze řetězu. Slavia a Sparta byly na lovu v cizině

Vlakové nádraží v Brně-Židenicích.
18

Dopravní uzel? Židenické nádraží může převzít část vlaků z přetíženého hlavního

Česko zasáhly rozsáhlé kybernetické útoky, původci požadují výkupné

Aktuální vlna kybernetických útoků, jejichž původci požadují výkupné za odšifrování napadených zařízení, postihla i Česko. Aktuálně je země podle antivirové společnosti Eset devátým nejvíce zasaženým státem. Útoky, které odpoledne postihly Ukrajinu, se začaly šířit do dalších zemí. Antivirová firma Kaspersky Lab zatím celosvětově zaznamenala zhruba 2000 napadených uživatelů.

Pohledem Stanislava Šulce: Kouzelný bankomat

Bankomat slaví abrahámoviny. Podle různých anket jde o jeden z nejdůležitějších vynálezů minulého století a dodejme, že také jeden z nejkouzelnějších. Krom toho, že definitivně odtrhnul člověka od nutnosti mít peníze doma ve štrozoku, kouzelný je také proto, že se za těch pět desítek let takřka nezměnil.

Mizérie. Úroda ječmene je oproti loňsku poloviční, schnou i další obiloviny

Mizerná. Tak označil letošní sklizeň ozimého ječmene předseda Okresní agrární komory na Břeclavsku Antonín Osička. V okrese odhaduje kvůli velkému suchu propad v průměru o čtyřicet procent. „Máme posečených asi padesát hektarů a výnos se pohybuje mezi dvěma a třemi tunami na hektar. U jarních ječmenů to nebude lepší. A podobně špatné to bude i u pšenice. Obilí nedozrálo a uschlo," řekl Osička s tím, že loni byl v okrese průměrný výnos ozimého ječmene 5,1 tuny na hektar.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies