Ani zbudování domobrany v příhraničních Heřmanicích nezabránilo nájezdům polským zlodějů. Zastupitelstvo Heřmanic teď schválilo vytvoření obecní policie, která by měla na pořádek v obci dohlédnout.Drobné i větší krádeže jsou v česko-polském pohraničí takřka na denním pořádku. Například v noci ze 3. na 4. července zmizel od Kodešovy skály v Heřmanicích přívěsný vozík. Ten se našel jak jinak než v Polsku a to jen díky duchapřítomnosti jedné z místních obyvatelek, která si zapsala registrační značku vozidla zlodějů. O den později opět na Frýdlantsku policisté honili tříčlennou posádku v kradeném Volkswagenu Golf. Řidič na výzvu k zastavení nereagoval a tak musela frýdlantská hlídka použít donucovacích prostředků. „Během pronásledování policisté opakovaně použili donucovací prostředek, varovný výstřel, aby vozidlo zastavili, což se podařilo v katastru obce Višňová Filipovka," řekla policejní mluvčí Ludmila Knopová. Podle ní nešlo o žádné svatoušky, všichni tři muži mají bohatou kriminální minulost. „Jeden člen osádky byl zadržen na místě a po dvou, kteří utekli, se pátrá. Následná kontrola vozidla odhalila, že vozidlo bylo odcizené v Polsku," doplnila Knopová.

Právě vznik obecní policie by měl pomoci snížit kriminalitu v Heřmanicích. Problémem jsou však opět peníze. „Uvidíme, zda se domluvíme na spolupráci s okolními obcemi. Konečná verze bude někdy v září nebo říjnu. Strážníka bychom z rozpočtu nezaplatili, budeme hledat další zdroje a sponzory," vysvětlil starosta obce Vladimír Stříbrný. Možnou alternativou může být „pronájem" vyškoleného strážníka od Městské policie Liberec. Stejně řeší situaci například nedaleký Frýdlant v Čechách.

Na pořádek zatím dohlíží domobrana. „V hlídkách se střídá zhruba osm lidí, ale jinak většina obyvatel sleduje dění v obci a informuje ostatní," řekl již dříve starosta obce. Problém je, že stráž zbudovaná z místních obyvatel nemá oprávnění nikoho legitimovat, natož podezřelého zadržet.