Lidé do knihovny přinesou knihu, kterou už z nějakého důvodu nechtějí a vymění si ji za jinou. S nápadem vytvořit v prostorách Dobré Čajovny knihovnu přišli dobrovolníci z Liberecké občanské společnosti (LOS).

V rámci slavnostního otevření proběhl křest knihovny speciálním čajem. Také si lidé mohli vyzkoušet ruční výrobu papíru nebo poslechnout autorské čtení libereckých básníků.

Zakladatelé si od nové knihovny slibují hlavně zvýšení a prohloubení zájmu o knihy a literaturu.

Databanka času

Nově také vzniká na půdě čajovny Databanka volného času. „Tento projekt podporuje myšlenku rozvoje dobrovolnictví v Liberci. Každý se zde může zaregistrovat a nabídnout, co je schopný a ochotný dělat pro jiné, nebo naopak, co potřebuje od někoho jiného. Celý systém pak funguje na udělování bodů za vykonanou práci," přibližuje novinku Antonín Ferdan, jeden z dobrovolníků LOS.

Zajímavé knihy

Momentálně je knihovna na startu svého působení, ovšem na nezájem čtenářů si nemůže stěžovat. „Do knihovny jsem přinesla knihu od J. R. Picka Spolek na ochranu zvířat. Pojednává o chlapci v Terezíně. Není to sice drastický román, ale už nejsem ochotná to podruhé číst. Myslím si ovšem, že by si tuto knihu lidé určitě přečíst měli. Mnoho z nás si nedovede představit, jak tyhle těžké časy přežít. Na oplátku jsem si z knihovny vzala knihu s východní tématikou s názvem Siddhártha," sdělila Deníku návštěvnice knihovny Eva Hoskovcová.

Čajování

Kromě knihovny a Databanky času navíc čajovna chystá projekt Čajování. „Základní myšlenkou Čajování je setkání s osobnostmi, které jsou iniciátory libereckého dění, dělají pro obyvatele města jedinečně projety a oživili město konkrétními činy, dodává Martina Lisková, jedna z realizátorek Občanské knihovny.

Martin Bláha