Bezmála šestnáct let starý případ dovedl už třetí soudní senát k závěrečnému verdiktu.

A ten zněl: nevinen. Vyslechl si ho Milan Kičura z České Lípy. Dnes čtyřiatřicetiletý muž, kterého do soudní síně s pouty na rukou přivedla eskorta, byl do včerejška jediným obviněným z vraždy v celém případu. Taxikáře Václava Rybáře měl zavraždit 12. října 1998, když se společně s dalšími třemi muži nechal taxíkem odvézt z České Lípy do Janova u Nového Boru. Soud ho ale v úterý osvobodil.

Jeden ze čtyř

Celý případ tak končí smutným paradoxem. Vyšetřovatelé i soud přesně vědí, kdo u vraždy v roce 1998 byl. Ze čtveřice spolupachatelů ale neumí určit, kdo držel nůž a Rybáře bodnul do krku. Je ale jasné, že poslední taxikářovy chvilky na tomto světě sledoval kromě Milana Kičury ještě jeho bratr David Kičura a další dva sourozenci, Jan a Petr Mlázovští.

Jelikož se ale David Kičura s Petrem Mlázovským na úterní jednání nedostavili, soudce Martin Omelka proto na začátku rozhodl o jejich vyloučení ze společného procesu. Souzeni tak budou samostatně. Kdy, to se zatím neví. Za vraždu ale s největší pravděpodobností pykat nikdo nebude. Musely by se objevit nové důkazy. Po tolika letech je to ale jen přání z kategorie sci-fi.

Odsouzení za vraždu podle státního zástupce Petra Hořína nedovolily rozpory v důkazech. „Neumožňovaly říci, kdo z uvedených mužů měl v ruce nůž, kdo z nich bodl," uvedl před vynesením rozsudku.

Případ tak byl překvalifikován na loupež. Jan Mlázovský, který v soudní síni chyběl a byl stíhán jako uprchlý, za ni dostal tříletý trest odnětí svobody. To Milan Kičura vyvázl naprosto bez trestu. Podle soudu se na něj totiž vztahuje loňská prezidentská amnestie.

Státní zástupce při závěrečné řeči navrhoval několikaleté tresty. U Jana Mlázovského se jednalo o šest a půl roku a u Milana Kičury trest v dolní hranici, tedy pět let odnětí svobody.

Rychlá smrt

O tom, jak šestnáct let stará vražda proběhla, v minulosti vypověděli i znalci z oboru soudního lékařství. „Bodnutí bylo asi nejspíš zezadu a muselo být překvapivé, neboť speciální biochemické vyšetření neprokázalo, že by poškozený prožil nějaký úlek," řekl u soudu soudní znalec a patolog Jiří Fialka. Spolu se svým kolegou Pavlem Kubištou se shodl, že českolipský taxikář zemřel velmi rychle. „Stopy stresu lze podle metabolitů zkoumat už pouhých 30 sekund od začátku stresové reakce. Smrt nastala v průběhu desítek sekund, ale ztráta vědomí nastala ještě dříve během několika málo sekund. Stresová situace nastává v důsledku vnímání bolesti a při ní se metabolity vyplavují," doplnil znalec.

Jde o jeden z nejdelších soudních procesů, při kterém se soudní senát vystřídal hned třikrát. Omelka je tak třetím soudcem, který se touto kauzou zabývá. Za nezvykle dlouhou dobu mohou i samotní obžalovaní, kteří na jednání opakovaně nechodili a ta se tak odročovala. Podobně tomu bylo i v úterý. Obhájkyně nepřítomného Davida Kičury například uvedla, že se svým klientem ve spojení není, že se jí neozývá.

Milan Kičura, kterého soud včera osvobodil, byl za vraždu Václava Rybáře odsouzen Krajským soudem v Liberci už v roce 2000. Soud tehdy potrestal i zbývající tři muže a poslal je do vězení na čtyři až sedm let za loupež. Jenže případu se následně ujal pražský vrchní soud, který rozhodnutí krajského soudu zrušil. Od té doby se celý proces vlekl a odročoval.

Václav Rybář- bylo mu 53 let, když ho 12. října 1998 zavraždili
- většinu života pracoval jako řidič z povolání, dlouho např. jako řidič u OKS okresního kulturního střediska v České Lípě
- poslední rozloučení s ním se konalo 20. října 1998 a přijely na něj desítky dalších taxikářů
- v den pohřbu přepadli na Českolipsku dalšího taxikáře. Útočník se nechal převézt z Nového Boru do Okřešic a když měl zaplatit, praštil taxikáře kamenem do hlavy. Ukradl mu patnáct set korun, doklady a zmizel
- „svědci" Rybářovi smrti, bratři Kičurové a Mlázovští, přepadli v roce 1998 v České Lípě s plynovou pistolí v ruce tři prodejny se smíšeným zbožím, jeden bar a dva taxikáře