Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z krize v době mačetového útoku mě dodnes mrazí v zádech, říká Dvořák

Nový Bor - Rozhovor se starostou Nového Boru Jaromírem Dvořákem, pro kterého ve středu večer hlasovali všichni nově zvolení zastupitelé.

22.11.2014
SDÍLEJ:

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK). Foto: Deník/Vít Černý

Člověk na svém místě. Pokračující starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK) získal ve volbách nejvyšší počet preferenčních hlasů, na ustavujícím jednání pro jeho znovuzvolení hlasovali všichni zastupitelé včetně opozičních, což je nevídané. Co víc si přát? V tom má třiapadesátiletý Novoborák tělem i duší jasno pokračovat v práci ku prospěchu sklářského města. „Práce je tu skutečně mnoho," říká možná nejúspěšnější starosta Českolipska.

V čele města Nový Bor jste od roku 2010. Vzpomeňte si, jaké to bylo, když jste se ujal vedení. Jaký to byl pocit seznamovat se s něčím úplně novým. Jak jste se cítil tehdy na prvním ustavujícím a dalších z prvních zastupitelstvech?

Nebyl jsem v komunální politice začátečník, měl jsem za sebou jedno volební období v zastupitelstvu města Nový Bor a půl druhého v zastupitelstvu Libereckého kraje. Přesto jsem byl překvapený, co všechno funkce starosty, pokud ji chcete vykonávat zodpovědně, obsahuje. Nešlo jen o vedení zastupitelstev, pochopitelně jsem byl nervózní, ale o množství problémů od propadlého chodníku po koncepční záležitosti rozvoje města. Jsem přesvědčen, že trvá nejméně rok, než začne nový starosta fungovat plnohodnotně, i když si to třeba nechce přiznat. Měl jsem i štěstí, že už jsem osobně znal řadu zkušených starostů z větších a menších měst, se kterými jsem se mohl poradit. Další velkou výhodou byla pracovitá rada města se dvěma bývalými starosty paní Ing. Silnou a panem Džavíkem a s řadou odborníků MUDr. Hladkou, Ing. arch. Rýdlem, Viktorem Novotným a Zorou Šepsovou. Vždy jsem se mohl opřít o zkušený úřednický aparát. Dodnes mi jde ale mráz po zádech, když si vzpomenu na krizovou dobu mačetového útoku, kdy se Nový Bor ocitl na prvních stránkách agentur. I to jsme se ctí zvládli.

Co považujete za svůj největší úspěch v křesle starosty?

Získané finanční prostředky ať z evropských dotací nebo ze státního rozpočtu v řádu stovek milionů. Byli jsme úspěšnější než větší města a na tváři Nového Boru je to znát.

A naopak největší prohru?

Nepodařilo se přivést většího investora, který by zaměstnal výraznější počet lidí. Vypadá to, že i zde se blýská na lepší časy, ale nechci to zakřiknout.

Ve středu večer vás zastupitelé jednohlasně zvolili starostou pro příští čtyři roky, ve volbách jste získal nejvyšší počet preferenčních hlasů. Je zřejmé, že vás lidé v Novém Boru znají a mají vás rádi. Čím jste si získal jejich sympatie? Jaké to je být oblíbeným starostou?

Nevím, to je třeba zeptat se voličů. Snad je vidět, že mám svoje rodné město a jeho obyvatele rád. Jsem velmi vděčný, že mi tato funkce umožnila osobně poznat řadu výjimečných novoborských spoluobčanů, často uznávaných doma i v zahraničí.

V Novém Boru, obdobně jako v dalších městech, jsou lidé, kteří práci vedení města kritizují a veřejně proti ní vystupují. Jedním z příkladů může být stížnost na průběh voleb kandidáta ve volbách Pavla Danyse. Jak to vidíte vy?

V přírodě už to tak je jsou jedinci, kteří z nejrůznějších příčin nedokáží žít v komunitě a smyslem jejich snažení je ničit to, co ostatní pracně vytvářejí. Nemyslím to však na nikoho osobně.

Mgr. Jaromír Dvořák• je mu 53 let
• je ženatý s manželkou Věrou
• má dvě děti, syn Jaromír (24) studuje historii na FF UK a angličtinu a společenské vědy na PedF UK, dcera Michaela (22) studuje němčinu a společenské vědy na PedF UK
• je absolventem Filosofické fakulty Karlovy univerzity
• od roku 1987 působil jako učitel společenských věd, historie a českého jazyka na Obchodní akademii v České Lípě
• 3. období je krajský zastupitel
• mezi jeho zájmy patří divadlo, četba, sport, cestování, zahrada

Krátce po volbách jste pro Deník uvedl, že o tom, zda budete příští roky starostou, jste se radil také se svojí rodinou. Jste veřejnou osobou a bezpochyby se tedy váš post na radnici týká i rodiny. Zajímalo by mě, jak moc se jí to dotýká, podporují vás?

Vzhledem k tomu, že i manželka má časově velmi náročné a stresující povolání a obě děti studují v Praze, jsou dny, kdy se nevidíme. Snad o to víc si vážíme chvil, kdy jsme spolu. Jsem na svou rodinu pyšný.

Původním povoláním jste učitel. Nestýská se vám po škole?

Všechno má svůj čas, jak říkala moje babička. Učil jsem třiadvacet let a myslím si, že má učitelská kariéra ještě neskončila. Je to pro společenství lidí stejně významné a zodpovědné povolání. Moc bych si přál, aby se učitelům vrátila společenská prestiž.

V zastupitelstvu se nyní objevila řada nových tváří. Jak jste spokojený se složením stávajícího zastupitelstva? Domníváte se, že jsou to lidé, kteří dokáží táhnout za jeden provaz a že jsou to lidé odhodlaní pro město udělat maximum? Za koho jste velmi rád, že je členem zastupitelstva?

Domnívám se, voliči v Novém Boru měli velmi šťastnou ruku. Jsem velmi rád, že se zastupitelstvo věkově omladilo a jsou v něm tváře, které mohou pracovat pro město i v budoucnosti. Sám vnímám, jak je kontinuita ve vedení důležitá. Městu velmi ublížilo časté střídání v čele města v předcházejících obdobích v důsledku politického i osobního pletichaření. Při nynějších povolebních jednáních všechny politické subjekty projevovaly zájem na spolupráci na rozvoji města. Je ale pravda, že v zastupitelstvu jsou i lidé, kteří nikdy nebyli na jeho jednání, nikde se společensky neangažovali a tak trochu se svezli na slávě někoho jiného. Jsem skutečně zvědav, jak to s prací pro město myslí vážně. Současná koalice SLK, Nový Nový Bor a ČSSD je postavena na racionálním základu, jsou v ní zkušení novoborští politici, což je předpoklad dlouhodobého stabilního fungování. Opravdu nechci jmenovat jednotlivce. Mám ale radost, kolik je v zastupitelstvu žen. Je prostě fakt, že ženy mají větší cit pro kolektivní a racionální řešení problémů.

Už podruhé vedle vás zasedla také místostarostka Stanislava Silná. Vaše spolupráce vždy působí velmi dobře. Je to opravdu tak? V čem si vyhovujete nebo naopak?

Není nic lepšího pro tak zodpovědnou práci, když si s někým rozumíte lidsky. Paní místostarostka má silné sociální cítění, nadhled, zkušenost a především ženskou intuici při vyjednávání problematických záležitosti. Denně spolu věci konzultujeme a následně řešíme. Jsme skutečně sehraná dvojka.

Není tajemstvím, že mezi radnicí a sborem dobrovolných hasičů to dlouhodobě jiskří. Na krajském ředitelství jsou novoborští hasiči vedení jako věční stěžovatelé, což nevrhá na město dobré světlo. Nedávno tu dokonce byl sám ředitel. Ať už jde o jakékoliv spory, chystáte se situaci nějakým způsobem urovnat?

Vnímám to, že prvořadou povinností hasičů je pomáhat lidem v život ohrožujících situacích. Vždy jsme se snažili jim k tomu vytvořit podmínky. Nové auto, termokamera, komunikační systém, opravená a zateplená budova, sociálky, okna, lapol. To jsou investice za miliony korun, které v konečném důsledku slouží občanům města. Skutečně velkým problémem je komunikace našich hasičů s kýmkoliv, kdo nesdíli jejich názor. Je mi samozřejmě líto, že v minulosti se více věnovali komunální politice než tomu, co dělají dobrovolní hasiči v jiných obcích. Nic nevyčítám, mají vysokou četnost zásahů, ale velmi mě mrzí, že si nevychovávají mládežnický dorost a že si novoborské organizace při pořádání akcí raději pozvou hasiče za Skalice. Změny musejí přijít.

Příští rok bude Nový Bor opět po třech letech hostit mezinárodní sklářské sympozium. Pro město je to velká událost. Co si myslíte o současném rozvoji sklářství ve městě, pomohlo konání sympozia v některých ohledech rozvoji skla, popřípadě dalším projektům?

Vydařené sympozium v roce 2012 bylo neobyčejným impulsem pro prezentaci českého sklářství ve světě. Legendární americký sklářský výtvarník Peter Layton hovořil o tom, že nikde na světě není oblast jako Novoborsko, kde lidé dokáží sklo upravovat tolika technikami. IGS 2012 přivedlo do Nového Boru třeba světoznámou firmu Lasvit. Vedle toho potvrdilo další rozvoj sklářských gigantů jako je Crystalex a Preciosa. V okolí Nového Boru působí na 130 sklářských firem, opět po letech je na vzestupu sklářské školství, co více si přát. Domnívám se, že je úkolem města právě pořádáním IGS, soutěže Řemeslo a umění ve skle či jiných akcí tento rozvoj podpořit.

Autor: Adéla Vachtová

22.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
13

Vánoční dárky z e-shopu. Dejte si pozor na termíny dodání i obchodní podmínky

Ilustrační foto.
10

E-recept už spolkl miliardu. Víc, než přiznává stát, tvrdí expert

Dolínek vs. Černochová a žehnání azylu: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. října 2017.

Ťok připustil zavedení režijek i v soukromých vlacích

Čelní střet o režijní jízdenky na dráze mezi ministerstvem dopravy a železničními odbory se odsunul na povolební týden, ačkoliv první schůzka obou stran byla plánována už na týden minulý.

Španělsko zatýká strůjce katalánského referenda. Do vazby jdou dva separatisté

Španělské úřady dnes zatkly dva z hlavních strůjců katalánského referenda. Jordi Sánchez, který stál v čele separatistické strany Katalánské národní shromáždění (ANC), a Jordi Cuixart vůdce organizace Omnium Cultural, byli dnes zatčeni. Důvodem jejich vazby má být pobuřování. Informoval o tom server BBC.

Chanov opět trápí štěnice. Radnice celé sídliště proti hmyzu vystříká

Město Most chce vyhubit štěnice a šváby v devíti panelových domech. Hmyz opakovaně zamořuje i další lokality v okresu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení