Městská hala, plavecký bazén, školy i školky. dalších patnáct objektů ve vlastnictví města Jablonec se dočká zateplení.

Město ovšem bude platit až po provedení prací. Z úspor za energie. V rámci takzvaného EPC projektu. „EPC znamená, že investice do nových kotelen a technologicky úsporných opatření hradí dodavatel a město je následně splácí z provozních úspor, které z opatření vzejdou. Městský rozpočet to nijak nezatíží," vysvětlil výhody systému náměstek primátora Miloš Vele.

Smlouvu o poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem (EPC projekt) již schválili jablonečtí zastupitelé.

Projekt spočívá ve zvyšování energetické efektivnosti ve vybraných objektech. „Investici do energetických opatření hradí dodavatel, který zároveň garantuje roční úsporu, z níž bude město investici splácet," upřesnila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Jablonečtí radní zvolili patnáct školských a sportovních objektů, kde bude metoda EPC využita.

„Zejména budovy škol a školek v Jablonci jsou velmi energeticky náročné, spotřeba energií je vysoká a s tím samozřejmě souvisí i vysoké provozní náklady," popsal Miloš Vele.

Projekt EPC bude využit v plaveckém bazénu, městské hale, knihovně, čtyřech mateřských a osmi základních školách. Pět z těchto objektů je napojeno na síť centrálního zásobování teplem a projekt bude respektovat proces revitalizace.

Investici více než 31 milionů korun do celého projektu, který se bude realizovat v roce 2016, zaplatí dodavatel vzešlý z výběrového řízení a město bude splácet z úspor, které úpravy vygenerují. Dodavatel garantuje roční úsporu 3,8 milionu korun s DPH ročně po dobu 10 let.

Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) vyhlásila již pátý ročník soutěže o nejlepší projekty využívající energetické služby s garantovanou úsporou EPC. Jablonecký projekt obsadil třetí místo. Odborná komise hodnotila projekty podle objemu investic, výše úspor a počtu zařazených objektů.

Jablonec se každoročně snaží investovat do zateplení objektů, zejména škol a mateřinek. „Zároveň ale v objektech, které už jsou třeba zatepleny, potřebujeme nějakým způsobem zefektivnit zdroje, které tam vyrábějí teplo," dodal Vele.

Do snížení nákladů v plaveckém bazénu už město v minulosti investovalo. V roce 2002 prodělal objekt modernizaci, o sedm let později radnice investovala do tepelných čerpadel, která předehřívají vodu.

Hlavním zdrojem byla ale pára z centrálního zásobování, od října je bazén stejně jako sousední městská hala napojen na novou plynovou kotelnu, která vyrostla nedaleko, potřebuje ale moderní systém regulace.

Na centrální systém zásobování teplem jsou napojeny i další čtyři z řešených objektů.