Divákům, kteří zaplnili hlediště kina Jitřenka se tak otevřely příběhy faráře a disidenta Josefa Kordíka, skautky Bohuslavy Aleny Vojtíškové, Stanislava Doubka a dalších.

Záslužnou práci odvedly týmy ze Základní školy Dr. Fr. Lad. Riegra a ZŠ a Gymnázia I. Olbrachta ze Semil.

Školáci půl roku naslouchali pamětníkům ze svého okolí, natáčeli jejich vzpomínky. Během zpracovávání záznamů si také na vlastní kůži vyzkoušeli práci dokumentaristů. Navštívili studio Českého rozhlasu v Praze, kde připravili rozhlasovou reportáž. Měli radost, že mohou výsledky půlroční práce a osudy lidí představit na zmíněném slavnostním odpoledni v Jitřence.

Závěrečná prezentace příběhů ze Semilska se tam odehrála pod záštitou semilské starostky Leny Mlejnkové a za účasti samotných pamětníků: Bohuslavy Aleny Vojtíškové, Stanislava Doubka, Oldřicha Kolzrta, Josefa Kordíka, Josefa Plívy a Stanislava Hlavy a za účasti řady návštěvníků.

Vystoupení tvůrců na závěrečné slavnostní prezentaci ohodnotila odborná porota, ve které zasedli Ivo Navrátil ze Státního okresního archivu Semily, turnovský novinář Pavel Charousek a Tomáš Chvátal, učitel ze ZŠ waldorfské ze Semil.

Rozhodnutí poroty skončilo nerozhodně. Na prvním místě se umístily dva týmy ZŠ Dr. Fr. Lad. Riegra pod vedením učitelky Dany Andrejskové a Jany Hejdukové, které zaznamenaly příběhy Břetislava Plívy a Bohuslavy Aleny Vojtíškové.

„Žáci se do své práce často doslova ponořili, bádali v archivech a vyhledávali informace doplňující vzpomínky pamětníků," přiblížila vedoucí vzdělávacího projektu Hana Hniličková ze společnosti Post Bellum. „Jedna z reportáží byla dokonce doprovázena skladbou, kterou si nacvičili a nahráli samotní žáci," dodala.

V Semilech je projekt Příběhy našich sousedů realizován již podruhé společností Post Bellum, která již čtrnáct let zaznamenává vzpomínky pamětníků významných událostí moderních dějin.

Práce najdete na stránce www.pribehynasichsousedu.cz/pp/pribehy-pametniku/semily.

Co je Post Bellum?

Žáci v rámci projektu vyhledávají ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do ucelených životních příběhů. Z těchto nahrávek vytváří internetovou sbírku Paměť národa, která obsahuje více než 3000 příběhů. Projekt v současnosti probíhá i na školách v dalších osmi českých a moravských městech., které jsou poté uloženy na stránkách www.pribehynasichsousedu.cz a ve sbírce www.pametnaroda.cz.