VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zranění lidé mají větší šanci přežít v libereckém traumacentru

Liberecký kraj - Prudký náraz na semilském náměstí doslova vpasoval motorkáře pod auto. Vyprošťovat ho musí hasiči hydraulickým zvedákem. Přilétá vrtulník záchranné služby. I přes složité překládání do sanitky na libereckém letišti je těžce zraněný mladík za hodinu a půl  na operačním sále libereckého traumacentra.

1.7.2012
SDÍLEJ:

Zranění z autonehod jsou pátou nejčastější příčinou úmrtí lidí do 40 let. Zatímco v celé ČR na jejich následky zemře 13,2 procenta, v Liberci je to 8,9 procenta.Foto: HZS Libereckého kraje

Nastupuje sehraný tým a dějí se zázraky. V liberecké nemocnici častěji, než si myslíme. Mladík nejenže přežil, ale navzdory hrozivě vyhlížejícímu snímku páteře dokonce i chodí.

„Vidíte, ten člověk byl doslova přetržený," popisuje případ Richard Lukáš, přednosta oddělení, kam směřují ta nejzávažnější zranění z celé oblasti Libereckého kraje. Regionu s rychlými úseky silnic i horskými terény. Bouračky, zranění lyžaři, pomlácení cyklisté, v poslední době stále častěji i vyznavači in-line bruslí…

Teď počátkem léta se tu děsí i velkého množství úrazů z neuvážených skoků do vody. „Jsou to zejména mladí kluci  s poraněním krční páteře a mnohdy i míchy," dokumentuje přednosta Lukáš nejčastější případy.

Díky dokonalé souhře operačních týmů, přístrojovému vybavení a především koncentraci špičkových odborníků se Liberec dostal na špici při záchraně lidí ohrožených polytraumaty, tedy vícečetnými poraněními, z nichž nejméně jedno nebo jejich kombinace ohrožují základní životní funkce.

Zatímco například v Německu umírá na důsledky vážných poranění 11,5 procenta zraněných, v ČR je to 13,2 procenta. V Krajské nemocnici Liberec stlačili toto číslo na 8,9 procenta. Vyjádřeno opačně - přežije 91 lidí, kteří po těžkém zranění balancují mezi životem a smrtí. „A to říkám s velkou hrdostí," dodává přednosta Lukáš.

Právě polytraumata či vícečetná, přesněji sdružená poranění jsou nejčastější příčinou úmrtí lidí do 40 let a pátou nejčastější příčinou vůbec. „Nejvíce bývá poraněn hrudník a končetiny. Díky airbagům a pásům je více chráněna oblast břicha," vysvětluje lékař.

Dodává, že k samotným zraněním je třeba přičíst energii, která při prudkém nárazu na organizmus působí. Působí těžký otřes srdce, měkkých tkání. To všechno snižuje šanci k přežití.

Přesto denně sedáme do auta, řítíme se na kole z prudkých kopců a nebojíme se rozjet po in-linové dráze a čelit srážce s jiným odvážlivcem, často bez základní ochrany - přílby. A to nemluvím o těch, kteří se na kole rozjedou večer z hospody. Samozřejmě bez helmy. Přitom následky bývají fatální.

„Je třeba si uvědomit, že člověk se může zabít už při třicetikilometrové rychlosti," varuje přednosta traumacentra Lukáš zejména teď o prázdninách.

Pozor na letní sporty

Právě období léta totiž patří v oblasti úrazů k nejhorším. Jen za poslední půlrok skončilo na sále libereckého traumacentra zhruba 1500 lidí se závažnými  poraněními. „V létě jejich počet stoupne zhruba o 30 až 40 procent," ilustruje čísly ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Právě díky letecké záchrance, propracovanému systému  a dokonalé souhře všech specialistů se daří zachránit i na první pohled ztracené případy.

„Dostáváme informace přímo z terénu, takže lékaři mohou rychle a v předstihu rozhodnout, co je třeba připravit,  rychle sestavit operační tým a neztrácet drahocenný čas," popisuje dobře fungující soukolí přednosta Richard Lukáš.

Není kde přistávat

Jediným slabým článkem v systému traumatologické péče, oceňovaném i odborníky z celé země, je chybějící  heliport. „To je příčinou občas komických, častěji ale tragických situací," smutně konstatuje přednosta Lukáš situaci, kdy pacienta přebírá na letišti další lékařská posádka a převáží ho městem do traumacentra, namísto aby vrtulník přistál přímo v nemocnici, jak je to běžné v jiných nemocnicích.

„Jsme tak v podstatě až čtvrtí, kdo pacienta přebírá. Vrtulník přitom nepřeváží jen lidi z autohavárií, ale i pacienty s infarktem či mozkovou příhodou," dodává přednosta Lukáš. „Jsme jediný z podobně významných a velikých špitálů, kde nemá helikoptéra kde přistát. Heliport rozhodně není  nadstandard, ale standard pro nadstandardní nemocnici, jako je naše," doplnil.

O jeho výstavbě se na úrovni  zřizovatele tedy Libereckého kraje hovoří už dlouho. Podle  náměstka pro resort dopravy Martina Seppa se s jeho výstavbou začne na podzim. „Uvědomujeme si jeho důležitost a doufám, že to tak budou chápat i ostatní," naráží  na podzimní krajské volby.

V areálu liberecké nemocnice by měl podle něj vyrůst už v příštím roce. Jde přitom o klíčový termín, protože právě v roce 2013 by měla vypršet výjimka, díky níž byla Krajské nemocnici v Liberci udělen statut traumacentra.

Tým zdejších odborníků ocenili lékaři z celé ČR

Ošetřování úrazů páteře, pánve a horní části stehenní kosti i následná rehabilitace byly jedním z nosných témat  celostátní konference,  která se v minulých dnech odehrála ve zdejší nemocnici pod názvem Liberecké dny úrazové chirurgie.

Ve spolupráci s celosvětovou vzdělávací organizací Aeskulap Academie ji uspořádalo traumatologicko- ortopedické oddělení KNL.  S jakými výsledky byla otázka pro přednostu tohoto oddělení MUDr. Richarda Lukáše, PhD.

Kdo se prestižní konference, na níž jste představili výsledky své práce zúčastnil?
Přijelo zhruba 70 lékařů například z FN Královské Vinohrady v Praze, FN Brno-Bohunice,  FN Ostrava,  Nemocnice Kladno či Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Význam tohoto sympózia podtrhl svou účastí dr. Palial z Peterborough and Stamford Hospital ve Velké Británii.

Jaké téma vaše kolegy nejvíce zaujalo?
Velkou pozornost vyvolal výpočetní program umožňující detailní předoperační plánování pro komplikované zlomeniny, který poprvé v České republice představilo naše pracoviště.

Velký zájem byl podle účastníků také o ukázky vaší práce přímo v praxi. O co šlo?
Ano, program lékařské sekce byl zakončen třemi workshopy, ve kterých naši lékaři seznámili účastníky s použitím implantátu Targon FN pro ošetřování zlomenin krčku stehenní kosti, s plánovacím softwarem EBS Ekliptik a s operačním přístupem vhodným k ošetření složitých zlomenin pánevního kruhu.  Velký ohlas v této oblasti vzbudily zejména postupy mého zástupce a vedoucího spinální jednotky MUDr. Jaroslava Šráma.

Zúčastnily se kongresu také odborné sestry?
Jistě. V sesterské sekci zaznělo jedenáct přednášek na téma ošetřováním polytraumat, závažných poranění pánve  či rehabilitační postupy po závažných poraněních včetně poranění míchy.

Autor: Jana Švecová

1.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Zaorálek
4 15

Sobotka: Kandidátem ČSSD na Hrad by mohli být Zaorálek nebo Štěch

Kajínek po propuštění z vězení vyvolává mezi lidmi různé reakce. Jedni jej odsuzují, druzí jej považují za celebritu. Když ve čtvrtek odpoledne s přítelkyní nakupoval v brněnském univerzitním kampusu, lidé se s nim fotili a chtěli autogramy.
AKTUALIZOVÁNO
21 12

Lidé jsou skvělí. Přejí mi a věří, že jsem nevinný, řekl omilostněný Kajínek

Ruské velvyslanectví: Růžový tank pošpiňuje vzpomínku. Podpořilo přemalování

Členy vojenského klubu, kteří se o víkendu pokusili vrátit růžovému tanku IS-2 před červeným kostelem v Brně původní zelenou barvu, ve čtvrtek podpořilo velvyslanectví Ruské federace v České republice. Jeho zástupci se ohradili proti tvrzení Davida Černého, který tank přetřel na růžovo, že se jedná o symbol okupace z roku 1968.

Erdogan v bruselských kleštích. Jednal s Merkelovou i Macronem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se musel v Bruselu na summitu NATO podívat přímo do očí těm, které v uplynulých měsících na dálku urážel. Setkal se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. I když s pohledem do očí má v případě Angley Merkelové prezident Turecka problémy. Při jednáních v únoru v Ankaře se turecký prezidnet očnímu kontaktu s kancléřkou v maximální možné míře vyhýbal.

Zase můžete cestovat. Soud pozastavil Trumpův protiimigrační dekret

Když na začátku svého vládnutí v Bílém domě omezil prezident Donald Trump vstup do země občanům zemí, kde převládá muslimské obyvatelstvo, postavili se proti jeho rozhodnutí nejen obyvatelé USA na protestních akcích. Své slovo řekl k naplnění Trumpových předvolebních slibů i soud.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

V Bruselu bez rukaviček. Problémem bude Turecko, rozpočet, teror a možná i Rusko

Podle článku 5 zakládací listiny Severoatlantické aliance je útok na jednoho člena NATO útokem na celou alianci. To platilo bez výhrady v době studené války. Bude to platit i v éře nového amerického prezidenta Donalda Trumpa?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies