Čekací lhůty v jihomoravských nemocnicích se v některých případech liší až několikanásobně. Na operaci kýly nebo žlučníku si například lidé v brněnských fakultních nemocnicích počkají třeba i šest měsíců. „Zaměřujeme se totiž hlavně na akutní operace," potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. Zařízení celkem za rok provede přes čtyřicet tisíc operací.

Souhlasí s ní i mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Petra Veselá. „Zajišťujeme vysoce specializovanou péči s nadregionální působností. Proto preferujeme pacienty s nádorovými chorobami, s vážnými úrazy a pacienty vyžadující intenzivní péči," vysvětlila.

Zároveň podle ní čekací lhůty plánovaných operací prodlužuje počet nasmlouvaných zákroků, které hradí pojišťovny. Zákroky navíc by nemocnicím neproplatily, proto je musí rozložit do delšího časového úseku.

Naopak v Nemocnici Milosrdných bratří zmíněnou operaci žlučníku či kýly provedou lékaři maximálně do dvou týdnů. „Jsme řešení proto lidi, kteří by ve velkých nemocnicích museli čekat dlouho. Rezervy na to máme," komentoval ředitel nemocnice Josef Drbal. Nemocnice Milosrdných bratří provádí hlavně chirurgické a gynekologické zákroky, za jeden rok asi tři a půl tisíce.

Stejně je na tom taky nemocnice v Ivančicích na Brněnsku. „Čekací doby máme u všech zákroků poměrně krátké, většinou do dvou týdnů. Jezdí k nám kvůli tomu taky pacienti z Brna nebo Uherského Hradiště," přiblížil ředitel nemocnice Jaromír Hrubeš.

Na žlučník déle než dva měsíce nečekají na Břeclavsku. „Určitě v tom hraje roli velikost naší nemocnice a počet lůžek. Jezdí k nám i lidé z Brna. Hlavně matky s malými dětmi. Podle dotazníků jsme zjistili, že naši nemocnici často volí, protože tady s nimi mohou zůstat. Ve velkých nemocnicích je to problém," podotkla mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Množství akutních případů ve velkých nemocnicích prodlužuje čekací dobu na plánované operace i podle mluvčího České lékařské komory Michala Sojky. „Čím víc operací nemocnice udělá, tím přibývá specializovaných a rozsáhlejších zákroků. A přednost dostávají případy, kde jde o život," zdůvodnil.

V chirurgii dominují hlavně laparoskopické operace. „Třeba žlučníku, dále operace kýl, hemoroidů a tlustého střeva. V gynekologii zase převažují drobné operační zákroky jako malé gynekologické operace, dále operace dělohy, vaječníků nebo císařské řezy," shrnul Drbal.

Nejdéle se v nemocnicích čeká na umělé náhrady kloubů, třeba až dvanáct měsíců. Mezi nejkratší úkony se standardně řadí zákroky korektivní dermatologie, která se zabývá úpravou vad kůže. K operaci se lidé dostanou ve fakultních nemocnicích do tří týdnů.