Více než tři čtvrtiny případů jsou průjmová onemocnění. Lidé se jimi nakazili většinou přes jídlo. „V cizině chci poznat místní lidi, jejich zvyklosti a samozřejmě ochutnat místní speciality," přiznal třeba pětadvacetiletý Filip Doležal, který byl letos v Thajsku. Podle odborníků jsou přitom právě jídla tržnic a malých bister nebezpečí pro zažívací ústrojí.

Také vodu radí hygienici pít jen z ověřených zdrojů. „V mnoha exotických zemích je voda z kohoutku k pití nevhodná. Nejspolehlivější je pít vodu balenou," zdůraznila Renata Ciupeková z protiepidemického odboru stanice. Dodala, že nebezpečný je i led z kontaminované vody.

Mezi infekčními nemocemi se na jižní Moravě objevily i dva případy malárie nebo horečky dengue. Sedm lidí se letos vrátilo s pokousáním od nějakého zvířete. „Lidé si zvířata často hladí a zapomínají na to, že jsou nevyzpytatelná," řekl Němeček. Výskytem vztekliny je jednou z nejnebezpečnějších zemí třeba Indie. „V České republice se vzteklina už takřka nevyskytuje, v zahraničí je tomu ale jinak. Nakažení vzteklinou může mít za následek i smrt," upozornil vedoucí hygieniků.

Situace je o to složitější, že trendem mezi cestovateli jsou v současné době stále více rozvojové země, kde je riziko nakažení infekčními chorobami vyšší. „Základna cestovatelů se stále rozšiřuje, oblíbená jsou hlavně Jižní Amerika a Asie. Klientům radíme, ať se před každou cestou obrátí na očkovací centra, zbytek je už na nich," uvedla Jitka Popelková z brněnské cestovní kanceláře Livingstone.

Na některá cestovatelská očkování mohou lidé využít příspěvky pojišťoven. I tak je ovšem nechávají často na poslední chvíli. Ideální přitom je se nechat očkovat dva až tři měsíce před plánovanou cestou. „Prevenci často cestovatelé do exotických zemí neřeší, k nám přijdou jen ti zodpovědnější," řekla Anna Přívorová z oddělení očkování a cestovní medicíny ostravského zdravotního ústavu.

Jen očkování nestačí. „Důležitá je i ochrana před hmyzem, který může přenášet malárii," podotkla Přívorová. K tomu pomůžou vhodné oblečení a repelenty.

V cestovní lékárničce nemají chybět i základní léky na průjem a horečku či potřeby pro ošetření drobných zranění a dezinfekce. „Před cestou je vhodné navštívit zubaře a vyhnout se tak případným nepříjemnostem na cestách," poradil hygienik Němeček.

BARBORA KUBOVÁ