Děti ze dvou prvních tříd základní školy v Holešově dokončily zajímavý experiment. Před rokem „vyfasovaly“ speciální vložky do bot, které nosily od rána do večera. Pokus sledovalo několik odborníků – ortoped, psycholožka a učitelé.

„Po půlroce nošení se u třídy, která s pokusem začala, vyhodnotil stav jejich nohou a držení těla. U osmdesáti procent školáků lékař zadokumentoval výrazné zlepšení problémů, zejména u valgozity neboli vbočení kotníků, které způsobují nožky do X. Ty se dětem začaly zázračně rovnat,“ vysvětluje vynálezce stélky Josef Hanák (67) ze Snovídek u Vyškova.

Psycholožka z holešovské ZŠ prý zaznamenala i vyšší citovost dětí a řadě z nich se zřejmě ulevilo natolik, že se teď učí úplně bez problémů. „Stélka jim pomáhá řešit ortopedické potíže. Před experimentem mělo nějaký problém devatenáct ze dvaceti dětí. U všech došlo k zázračnému zlepšení. Ve studiích stélky se tak určitě bude pokračovat,“ má radost pan Josef.

Návrat k přirozenosti

Podle světových statistik má špatné držení těla devět Čechů z deseti. Kde to začíná? „Dlouho jsem bádal nad lidským chodidlem. Měl jsem maketu nohy a pořád na podložce zkoušel, jak to všechno vlastně při chůzi i sezení funguje, kam se navalí zátěž těla, jak přesně reaguje chodidlo, jak to všechno ovlivňuje stavbu a tvar všech dalších na nohu navazujících složek těla,“ vypráví zapáleně muž, o kterém se nejen doma říká, že neumí odpočívat.

„Nakonec jsem zjistil, že lidem chybí původní přírodní podložka pod chodidly. Tak, jak to bývalo dřív, když se nosily boty jenom v zimě. Hledal jsem, jak pomoci nejen sobě, protože jsem měl ploché nohy, ale také ženám, které rády chodí na podpatcích.“

A tak pan Hanák přišel na to, že klenba nohy musí být přizpůsobivá, což žádná tvrdá, byť ortopedická vložka nezaručí. Přemýšlel, zkoušel a zatracoval. Nakonec vymyslel biomechanickou aktivní stélku schopnou pomoci všem a dostal na ni celosvětový patent.

Začínal podnikat doslova na koleni, dnes nestačí stélky vyrábět.

Rozbíjí staré teorie

Ještě dnes se i na vědecké úrovni hovoří o tom, že lidská noha se opírá o tři body – palec, malíkovou hranu a patu. „To je ale málo. Chcete přes zdravé chodidlo ovlivnit zbytek těla? Ukážu vám, jak tomu jednoduše pomůžeme,“ předvádí Hanák, jak pouhé snížení prostoru pod palcovým kloubem proti malíkové hraně chodidla nutí k aktivitě jinak líný poslední článek palce.

„V tomhle poznání a snížení paty, která je najednou odlehčená, tkví celé to tajemství. Noha je zatěžována rovnoměrně a tato rovnováha mezi kostmi a svaly vede ke správnému postavení kolen, kyčlí, pánve, celé páteře, pak ramen a lebky. Lidé nejsou unavení a nebolí je nohy, záda ani hlava,“ říká neuvěřitelně vitální podnikatel s tím, že takhle se dá využít i přirozené role zatuhlé páky u palce a prstů. Podle něj se totiž musí váha chodidla rozložit ne na tři, ale na šest bodů – na všech pět prstů a hranu chodidla, tak jak to bývalo v přírodě při chůzi na měkkém terénu.

Zdravotní problémy hledej na chodidle

Josef Hanák tvrdí, že noha, stejně jako dům, musí mít pevné a stabilní základy, aby nepraskaly zdi a nebyly problémy se statikou. „Základy pro náš domeček z kostí jsou zase ta chodidla. Pokud jim nezajistíme správnou podložku, vznikají deformace a ty potom způsobují spoustu zdravotních problémů nejen pohybového aparátu,“ varuje muž.

Proto doporučuje každému, aby se dobře podíval na své nohy. „Pokud máte kladívkové prsty, propadlé klenby, vbočené palce a máte sešlapané podpatky u obuvi, potom se nemůžete divit, že máte problémy s klouby, s páteří, bolesti v zádech anebo vás trápí migrény,“ říká zasvěceně Josef Hanák.

Na všechny tyto neduhy teď ale díky němu existuje lehká pomoc. Stačí odstranit patologickou stopu chodidla stélkou. „Rád bych pomohl řešit zdravotní problémy co největšímu počtu lidí. Můj sen je uzdravit Česko,“ přiznává prošedivělý vynálezce, jehož výrobky nosí třeba prezident Václav Klaus nebo herečka Jiřina Bohdalová.

Kosti_noha


Co speciální stélka umí?
* zajistí zdravé chodidlo, vitalitu a mobilitu
* plně nahradí přírodní podložku pod chodidly, čímž pozitivně působí na navazující pohybový aparát
* stimuluje 6 opěrných bodů na chodidle (5 prstů a hrana chodidla)
* aktivuje svaly, šlachy a vazy na noze při chůzi, ale i při stání a sezení
* významně pomáhá u sedavých zaměstnání, u řidičů z povolání, dětem a studentům ve školách, diabetikům i nechodícím pacientům
* je nadějí i pro nemocné po cévní mozkové příhodě, infarktu myokardu a pro lidi po úrazech
* je vhodná pro širokou veřejnost od dětí po seniory


Při jakých problémech pomůcka zabírá
* kladívkové prsty
* vbočený palec
* plochá noha
* ostruha patní kosti
* pokleslá příčná klenba nohy
* valgozita (vbočení) kotníků
* návazné problémy postavení kolene, kyčlí a páteře


Kdo je Josef Hanák

Narodil se v roce 1944 ve Vícemilicích, které jsou dnes součástí Bučovic. Vyučil se strojařem, pracoval jako mistr, zásobovač, energetik. V roce 1991 začal podnikat bez půjček a téměř na koleně, prodával obuv, později se pustil do její výroby. Dnes má několik dílen a celosvětový patent na biomechanickou aktivní stélku, kterou prý nestačí vyrábět. Jeho firma Boty Hanák získala plaketu Top Czech Quality za rok 2010, je držitelem Top Czech Quality 1. stupně a certifikátu Krizi navzdory. Mohl by si užívat důchodu a odpočívat, ale je plný energie a plánů, kterými nakazil i své blízké. Společně s nimi chce svůj výrobní závod ještě letos rozšířit.


Kde se dají sehnat
Veškeré informace a prodejní místa naleznete na www.botyhanak.cz.

Vladislava Tomanová

Zdroj. Šíp Plus