Dlouhodobé skladování ovoce a zeleniny podle všech pravidel je v běžných podmínkách poměrně náročné:

- plody se nejlépe uchovávají při devadesátiprocentní relativní vlhkosti,

- ideální je teplota mezi šesti a osmi, v zimě mezi dvěma a čtyřmi stupni Celsia,

- teplota a vlhkost by měly být stálé, bez velkých výkyvů.

Nejlepší je sklep

a zeleniny neodpařuje voda a dochází k minimálním změnámv obsahu vitaminů a enzymů.Vběžných podmínkách je k uchování úrody nejvhodnější vápnem čerstvě vybílený sklep, přiměřeně chladný, vlhký a větratelný.

Kořenová zelenina vydrží dlouho svěží, když ji dáme do bedničky s pískem, který každoročně vyměňujeme.

Zelí, kedlubny, kapustu a tykev můžeme uchovat na policích. Osvědčily se i plastové či dřevěné přepravky, které ale musíme pravidelně čistit.

Pokudnemámevhodný sklep, můžeme ovoce a zeleninu dát do nevytápěné místnosti, případně je uskladnit na balkoně. Bedny však musíme podložit izolačním materiálem, například polystyrenem, a přikrýt, aby nepromrzly. Vybíráme zastíněná místa bez teplotních rozdílů během dne.

Ke krátkodobému uskladnění menšího množství vitaminů můžeme použít perforovaný mikrotenový sáček. Dbáme na to, abychom ho použili jen jednou kvůli přenosu pachů a plísní. Ve všech případech je samozřejmé, že zeleninu a ovoce uchováváme odděleně. Zelenina totiž snadno předá ovoci svou „vůni“.

Plody prohlížíme

Po celou dobu skladování ovoce a zeleninu často prohlížíme a odstraňujeme hnilobné či jinak napadené kusy. Uovoce se nejčastěji vyskytuje moniliová hniloba, nejednou také penicilinová – modrá hniloba.

Plody mohou být nakaženy hnilobou již během vegetace (například hnilobou jádřince), ale většinou jsou napadány až v průběhu skladování. Především ve špatně větraných skladovacích prostorách může docházet i k fyziologickým poruchám – hnědnutí slupky, u jablek ke sklovitosti dužiny, skvrnitosti, rzivosti či hořké pihovitosti.

Na cibuli jinak

Poněkud jinak uchováváme cibuli a česnek. Jaký postup se osvědčil:

- Česnek a cibule vyžadují při skladování vlhkost vzduchu 60 až 70 procent.

- Kdlouhodobějšímu skladování se hodí cibule vypěstovaná z přímých výsevů, nikoli ze sazečky.

- Odrůdy cibule s bílou slupkou nejdou dlouhodoběji skladovat.

- Dobře vyzrálou a především suchou cibulimůžemedát do dřevěné či papírové krabice, do které vložíme krajíc tvrdého chleba nebo housku – cibule brzy nevyklíčí.

- Cibuli s delší stopkou lze také zaplést do dekorativního copu a pak odřezávat.