Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší přítel pro nemocnou Anežku

Domácí mazlíčky si pořizujeme obvykle proto, že toužíme po společníkovi. Šestiletá Anežka Sztwiertniová z Karviné však dostala novou kamarádku, fenku Axu proto, že psa potřebovala.

8.7.2007
SDÍLEJ:

ANEŽKA A AXAjsou parťačky, které se starají jedna o druhou.Foto: Archiv rodiny Sztwiertniovy

Anežka je připoutaná na invalidní vozík a speciálně vycvičená Axa jí umí ulehčovat každodenní život. Podá spadlý telefon či klíče, otevře dveře nebo pomůže s oblékáním. Že by psí Superman? Ne, jen perfektně vycvičený asistenční pes.

„Axo, podej!“ udílí drobounká Anežka pokyny fence, se kterou se teprve sžívá. Od nadace Pes pomůže ji přebrala teprve v květnu, už teď ji však Axa poslouchá na slovo. Byla k tomu také vycvičena. Připravit asistenčního psa k jeho nelehké, ale o to krásnější službě trvá někdy i dva roky. „Tak jako u lidí záleží na povaze psa a jeho učenlivosti,“ vypráví Axin cvičitel Zdeněk Štěrba.

Pro Anežku ji připravil dobře – obě si od první chvíle rozumějí a je vidět, že se budou mít rády. Radost mají i Anežčini rodiče, kteří s nápadem zažádat o asistenčního psa přišli. Příběh Anežky a Axy byl přitom od začátku plný náhod, bez kterých by možná Axa nebyla asistenčnímpsem a Anežka by si musela v životě poradit bez chytré pomocnice.

Místo mazlíčka dostala pomocnici

Anežka Sztwiertniová trpí nevyléčitelným onemocněním svalů – svalovou dystrofií. Kvůli ní nemůže chodit, stát, neleze, dokonce se ani sama neposadí a i hlavičku drží špatně. Otevírání dveří a prakticky jakýkoliv pohyb je pro ni mnohemnáročnější, než si umí zdravý člověk vůbec představit. Přesto je to bystré děvče a také velká milovnice zvířat.

„Anežce jsme každý rok kupovali k Vánocům nebo jiným příležitostem domácí zvířátka,“ vypráví paní Sztwiertniová. „Jednou to byla želvička, jindy morče, králíček nebo rybičky. Říkali jsme si, že užnám doma chybí jen pes, o kterého by se navíc Anežka moc ráda starala. Volba padla nejprve na nějaké menší plemeno, se kterým bude Anežka moci dobře nakládat. Pak ale musela být hospitalizována v nemocnici a my si tam na nástěnce všimli letáčku s informacemi o asistenčních psech.“

Události pak nabraly rychlý spád.Vlednu Sztwiertniovi oslovili nadaci Pes pomůže, která se jako jedna ze tří neziskových organizacíu nás na výcvik asistenčních psů zaměřuje. Ještě ten samý měsíc je navštívil cvičitel Zdeněk Štěrba, aby s rodinou vyplnil dotazník a také si prohlédl budoucí majitelku. „Asistenční psy cvičíme i pro děti, ale Anežka je ještě hodně malá a také drobná. Proto bylo důležité zjistit, zda už na zvládání takového psa má. Naštěstí se ukázalo, že ano,“ vysvětluje cvičitel. Chytré fenky se Sztwiertniovi dočkali už v květnu.

Na začátku byla stokoruna

Ještě více náhod však zasáhlo do osudu fenky Axy.Navýcvik asistenčních psů u nás stát finančně nepřispívá. Proto se nadace nebo jiní nadšenci, kteří se této nákladné činnosti chtějí věnovat, musí spoléhat na sponzorské dary, dotace a příspěvky. Protože výcvik jednoho psa trvámnohoměsíců, může vyjít na dvě stě tisíc korun.Aty se neshánějí zrovna snadno.

O výcvikAxy však bylo už od samého počátku finančně postaráno. Složili se na ni totiž zaměstnanci stejnojmenné asistenční společnosti poté, co jim od jedné klientky přišlo poštou jako poděkování za asistenční služby 100 Kč.Nazačátku tedy byla stokoruna, na konci pak vybraných 200 000 korun určených pro výcvik psího „asistenta“. I příběhy jako z pohádky se občas mohou skutečně udát.

Sundá ponožku i zahřeje

S čím vším umí Axa Anežce pomáhat,námobě kamarádky ukázaly na vlastní oči.Napovel svlékne zlatá retřívřice Anežce ponožku, zvedne jí ze země mobil nebo lízátko. Poradit si ale umí i se spadlými mincemi či listem papíru. Díky speciálním úchytkám umí otevírat dveře, zvládá také rozsvěcet či zhasínat světlo nebo nosit na zádech potřebné věci.

„Tím ale výčet toho, s čím mohouasistenční psi pomáhat, zdaleka nekončí,“ zdůrazňuje Zdeněk Štěrba a upozorňuje i na jejich terapeutické schopnosti. „Pes zvyšuje prestiž dítěte v dětském kolektivu, neboť je zajímavým tématem k rozhovoru a je pro dítě společníkem k mazlení. Díky tomu, že psi mají vyšší teplotu než člověk, kontakt s nimi malému pacientovi zahřívá svaly. To vede ke zlepšení krevního oběhu, k uvolnění svalových křečí a podobně,“ vysvětluje cvičitel. I Anežka takto s Axou cvičí.

„Když jsme fenku dostali, měla jsem obavy, aby tak velký pes Anežce neublížil, byť neúmyslně.Můj strach se ale rozplynul už při prvním cvičení jako pára nad hrncem,“ vypráví Anežčina maminka. „Když jsem totiž viděla, s jakou opatrností a obezřetností se Axa kolem Anežky pohybuje, bylo mi jasné, že se nemusím vůbec ničeho bát. Překvapilo mě, jak empaticky se může pes chovat,“ dodává.

Osvědčují se fenky

Možná i proto bývají k výcviku vybírány především feny. Jsou od přírody klidnější, nemají takovou potřebu dominovat a vést. Vybrat psa, který výcvikové nároky zvládne, není úplně snadné, občas se stane, že pes výcvik nedokončí. Zdeněk Štěrba zatím „vychoval“ jedenáct asistenčních psů, u dvou se však dojít do cíle nepodařilo. Co považuje při výcviku za největší kámen úrazu? „Cviky, při nichž pes musí dělat něco, co se vzpřičuje jeho podstatě. Například otevírání dveří není pro psy úplně jednoduché a rádi nemají ani zvedání klíčů – kontakt s chladným kovem jim vadí. Snad nejtěžší je odnaučit psa všímat si jiných psů či lidí. Očekává se od něho, že bude neustále soustředěný na to pomoci svému pánovi. Když by měl při procházce utíkat za jinými psy a nevšímat si povelů svého pána, byl by k ničemu. Naučit však psa této na první pohled základní schopnosti bývá často tím nejtěžším,“ říká Zdeněk Štěrba.

Axa tyto nástrahy výcviku dokázala zvládnout, takže malé Anežce bude užitečnou kamarádkou, o niž se její panička bude s láskou starat.

 

Jak se vychovává asistenční pes

  • Na počátku stojí výběr vhodného psa, nejlépe fenky, která namáhavou asistenční službu zvládne.
  • Osvědčují se především zlatí retrívři, labradoři, ovčáci či borderkolie. Větší plemena jsou praktická proto, že mohou dobře podávat předměty na vozík a jsou i dost silná, aby vozík utáhla. Nejdůležitější jsou ale geneticky zakódované povahové vlastnosti.
  • Asistenční pes musí být učenlivý a cviky nezapomínat ani po delším čase. Musí být přátelský, což platí dvojnásob, má-li pomáhat dítěti. Nepřípustná je agresivita v jakékoliv situaci.
  • Budoucí vlastnosti psa poznají cvičitelé často už na malém štěněti – vybírána jsou spíše štěňata odstrkovaná, u nichž je vyšší pravděpodobnost, že nebudou chtít v dospělosti dominovat.
  • S výcvikem speciálních dovedností se začíná v jednom roce, poté co pes absolvoval základní předvýchovu a prošel zdravotními prohlídkami i psychickými a fyzickými testy. Tehdy se také rozhoduje o tom, pro koho bude pes cvičen. Cvičitelé totiž připravují psy budoucím pánům na míru. Takže pokud má klient například vadu řeči, cvičitel ji během výcviku simuluje, aby tím pes nebyl v budoucnu překvapen a správně chápal pokyny.
  • Nácvik konkrétní dovednosti někdy trvá den, jindy tři týdny a jindy třeba i dva měsíce. I mezi psy jsou, tak jako mezi lidmi, veliké rozdíly.
8.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie, Manila, Filipíny
6

Na Filipínách zuří drogová válka, za tři dny zemřelo 60 lidí

Bouřka. Ilustrační foto.
41

Část Moravy čekají v pátek vedra, do Čech dorazí bouřky

Manažer Českého Švýcarska: Chalupáři zachránili celý fond starých domů

/ROZHOVOR/ České Švýcarsko je podle názoru Jiřího Raka, manažera stejnojmenné obecně prospěšné společnosti z Krásné Lípy, jednou z nejatraktivnějších a nejromantičtějších krajin u nás. Krásné rozeklané skály kombinované s čedičovými kopci, vzniklými sopečnou činností mu učarovaly již v dětství.

V Barceloně i v dalších městech sílí protesty proti turistům

Stálí obyvatelé evropských center turistického ruchu jsou otrávení z masové turistiky a hledají různé způsoby, jak turistům destinaci znechutit. ve Španělsku se protesty rozšířily z Barcelony do dalších měst, nespokojenost se ozývá i z jiných evropských zemí.

Svědkyni v kauze smíchovské vražedkyně odvezla od soudu sanitka

Výslechem svědků pokračuje ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 1 projednávání kauzy dvou policistů, kteří loni 5. července v kavárně na Újezdě zasahovali proti pozdější vražedkyni z obchodního centra na Smíchově Michelle Sudků – a podle obžaloby nepředali psychiatrům v Bohnicích informaci, že už tam se snažila zabíjet. Náhodně vybranou návštěvnici škrtila na toaletách vlastním vysvlečeným tričkem.

Nová Honda Civic dostane i naftový motor. Šestnáctistovka nabídne 120 koní

Honda podle očekávání rozšíří nabídku motorizací nového Civicu o 1,6litrový turbodiesel. Zákazníkům jej nabídne v březnu příštího roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení