Učerného rytíře v Karlíně, v jedné z pražských heren, je častým hostem i Oliver Cox, nejmladší herec populárního televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. O svém velkém hobby říká: „Tahle báječná karetní hra je koníčkem, kterému jsem propadl již v deseti letech. A drží měi na střední škole. Díky ní jsem se seznámil s angličtinou, která mi dnes nedělá potíže. A taky jsem našel spoustu kamarádů. Ale hlavně, hra rozvíjí šedé buňky mozkové, jak by řekl velký detektiv z knih Agathy Christie,“ vysvětluje student gymnázia Oliver.

Za vším je student matematiky

Když před patnácti lety vymyslel Richard Garfield, student matematiky v Pennnsylvánii, karty Magic, inspirované populárními hrami na hrdiny, a firma Wizards of The Coast s nimi následně přišla na trh, nikdo nepředpokládal, že vznikne nejen nová zábava, ale fenomén, který bude ovlivňovat celé generace. Stoupající zájem veřejnosti vedl k tomu, že vyšla řada verzí: Hvězdné války, Harry Potter či Magic-The Gathering, nejpopulárnější a nejrozšířenější fantasy karetní hra.

Tu si záhy oblíbilo neuvěřitelné množství mladých lidí po celém světě. Jen evidováno je přes šest milionů aktivních hráčů. Stejně jako jinde mají také u nás své kluby a obchody, a pořádají se nejen domácí, ale i mezinárodní vrcholové soutěže.

Hře holdují děti i profesoři

„Zájemci by měli vědět, že kouzelným kartám neholdují pouze děti, ale i středoškoláci a hlavně vysokoškoláci z oborů matematiky nebo informatiky, případně také jejich profesoři,“ připomíná Oliver.

A jak se Magic hraje? Princip spočívá v tom, že si hráč kupuje balíčky či krabičky karet a z nich sestavuje svůj balík s nejrůznějšími kartami nejrůznějších symbolů a významů. Seřazení v sériích je zcela náhodné, nikdo nikdy tedy neví, jaké karty dostane. „Stává se, že v takzvaném boosteru za 115 korun najde jednu s několikanásobně vyšší cenou a silou, než mají všechny ostatní karty. Je to takový žolík, jak by řekli hráči kanasty. Pak jde o to, jak s nimi v útoku či obraně naloží,“ říká Oliver.

Jak je vidět, nechybí ani adrenalinové napětí z této formy loterie. Některé karty jsou vzácnější, mají odlišné vlastnosti i možnosti použití. Adíky nim je Magic napínavá hra, kde dominuje svět kouzelníků, bojovníků, příšer či čarodějných kouzel, v níž lze naplno rozvinout fantazii.

Dobrá investice

„Současně se stoupající oblíbeností této hry se v průběhu let začaly karty také sbírat. Ty lepší stojí od pěti set korun nahoru, ale některé špičkové kousky lze koupit i za několik desítek tisíc ,“ dodává na závěr Oliver Cox. Naletošním pražském Veletrhu hraček bylo poprvé vystaveno devět nejdražších karet světa, jejichž hodnota dosahovala 350 000 korun. Mezi nimi nechyběl ani „Modrý Mauricius“ – Magic-Gathering Black Lotus. Jeho cena se vyšplhala během dvanácti let z původních 40 korun dokonce až na 200 000 korun.

Pro sběratele se pořádají aukce obdobné jako u výtvarného umění, například u grafiky nebo u obrazů. Investice do Magic se takmohoumnohonásobně zhodnotit.Mohou být přesně to, co znamená překlad slova Magic v češtině – kouzlo.