Do bazarů se chodí za levnýmzbožím, přičemž levné zde nemusí nutně znamenat špatné – naopak. V bazarech prodávají i velmi kvalitní a téměř neopotřebené lyže za třetinu až polovinu ceny.

Podle čeho nastavují bazary cenu? Podle stáří, délky, míry opotřebení, typu a v neposlední řadě i značky. Nejlevnější budou klasické rovné lyže, které se kvůli carvingovému boomu už nové téměř neprodávají. V mnoha bazarech je dokonce už ani neprodáte. Kolik tedy stojí?

Po roce ježdění stojí nové lyže v bazaru asi polovinu původní ceny, měli byste se vejít do tří až pěti tisíc. Takové lyže pak stojí stejně jako v hypermarketu, které ale porážejí kvalitou. V některých bazarech seženete dokonce nové lyže loňských modelů nebo odprodávají testovací modely.

Dobrý bazar vás nechá půjčit si lyže na testování v terénu, a když si je koupíte, neúčtuje vámžádný poplatek. Problematickou věcí může být reklamace – před koupí si ověřte, že se prodejce v případě reklamace nebude chtít skrýt za vady vzniklé použitím nebo opotřebením – dvouletá záruka na spotřební zboží platí i pro bazary!

V bazarech také nekupujte přilbu, která může být poškozená, protože třeba absolvovala víc pádů, než na kolik vypadá. Podle některých odborníků by se i nová přilba měla měnit každé tři roky.

Pokud se vám nechce do použitých lyží nebo lyžáků a zároveň vám vzhledem k vaší sportovní úrovni připadá dvacet tisíc za nový lyžařský set příliš, počkejte si ještě měsíc, než začnou povánoční výprodeje.

Loňské modely seženete se slevou až třicet procent a do konce zimy budete mít spoustu času si je užít. Levněji se dá také nakoupit před sezonou.