Pokud i vy čelíte nátlaku dětí či vnoučat toužících po pejskovi nebo si ho přejete vy sami, zvažte nejen radost, kterou vám pes přinese, ale i povinnosti a nároky, které na vás bude mít.

„Mnoho vrásek na čele může způsobit nevhodný výběr rasy,“ varuje kynoložka Vladimíra Tichá, autorka mnoha knih a odborných článků o chovu psů.

„Lidé, kteří si pořizují pejska, často dělají tu chybu, že uvažují jen v krátkém časovém horizontu. Neuvědomují si, že pes s nimi může být i patnáct let. Jestli si psa pořizujete hlavně kvůli pubertálním potomkům, počítejte s tím, že oni za pět let možná vyletí z hnízda, zato pes vám doma zůstane ještě mnoho let poté,“ upozorňuje kynoložka. Důkladné zvážení si ale zaslouží mnohem více faktorů.

1. čas

Každý pes, který netráví celé dny na zahradě, bude potřebovat dennodenní procházky. Bez ohledu na to, zda je venku mráz, vítr nebo třicetistupňová vedra, vy jste unaveni nebo vám není dobře. Pohyb potřebuje pes každé rasy. Péče o něj ale neznamená jen venčení, ale také krmení, starání se o zevnějšek nebo návštěvy veterinářů.

2. finance

S pejskem je třeba počítat i v rodinném rozpočtu. Nezanedbatelné jsou nejen náklady na krmení, ale i místní poplatky, očkování, čipování a další služby veterinářů. A zadarmo nejsou ani další potřeby, které budete muset pejskovi koupit – vodítko, košík, pelech, oblečky, kartáče atd.

3. místo

Čím většího pejska si pořídíte, tím více prostoru k životu by měl mít. Těsnat se s velikým hafanem v malém dvoupokojovém bytě nebude dlouhodobě příjemné ani vám, ani jemu. Důležité také je, aby v okolí domu bylo dostatek zelených ploch, na kterých bude možné pejska venčit.

4. ostatní členové rodiny

Není nic horšího, než když někdo z rodinných příslušníků s koupí čtyřnožce nesouhlasí. Pak je lepší pořídit si raději jiného zvířecího společníka. Do vztahu k psovi totiž nelze nikoho nutit. Zapomínat se nesmí ani na zdraví členů rodiny – alergie nebo očekávání novorozence.

5. způsob života

Trávíte čas raději s knížkou a u televize, nebo v přírodě či procházkami? Ani jedno nemusí být pro pořízení psa překážkou. Je ale třeba tomu přizpůsobit výběr plemene. Temperamentní teriér má totiž jiné nároky než malé společenské plemeno. Jste-li sedavý typ, poohlížejte se po plemenech, která nevyžadují vydatný pohyb. „Není nic horší, než když si chovatel pořídí psa jen podle toho, jak se mu líbí daná rasa, bez jakýchkoliv znalostí o jejích potřebách nebo povahových rysech. Takový experiment sice může dopadnout dobře, ale častěji vede k nespokojenosti obou – psa i jeho pána,“ upozorňuje kynoložka Tichá.

6. pes, nebo fenka

Pes a fenka mají jiné potřeby i odlišnou povahu. „Fenky bývají jemnější, komunikativnější, je ale třeba počítat dvakrát ročně s háráním. Hodně chovatelů láká na fenkách možnost mít štěňátka. To je ale velmi náročné a je dobře, že si to nakonec spousta z nich rozmyslí,“ říká V. Tichá, „u psů odpadají problémy s háráním, ale na druhou stranu je právě háravé fenky celoročně lákají. Mohou se kvůli nim toulat apod. Psi také obvykle vyžadují více pohybu.“

7. štěně, nebo dospělý pes

Ani tuto otázku by neměl budoucí chovatel podcenit. Štěňátka jsou sice roztomilá, ale jejich výchova stojí čas, vyžaduje důslednost a občas i pevné nervy. U dospělého psa odpadá neoblíbené období loužiček a destruktivních sklonů (zničené boty, okousané židle apod.) „Na druhou stranu už ale není dospělý pes tak tvárný. Má své návyky a zkušenosti, těžko si ho vychováte k obrazu svému. Ne nadarmo se říká, že nového psa novým kouskům nenaučíš,“ říká kynoložka.

Abyste nebyli z nového psa zklamáni, prostudujte si předtím, než pro něho vyrazíte, dostupnou literaturu (atlasy plemen nebo internetové stránky věnované chovu chlupáčů). Zjistěte si povahové vlastnosti plemene, pro které jste se rozhodli, kontaktujte chovatele, kteří mají s touto rasou zkušenosti. U pejska z útulku je dobré zjistit si jeho „minulost“ – následky svých zkušeností si berou pejsci dále do života, často je třeba mít s nimi větší trpělivost. „Klidně si sepište seznam otázek, které chcete chovateli před koupí štěňátka položit,“ radí paní Tichá, „při pohledu na klubko roztomilých štěňat totiž nejen budoucí majitel ztratí hlavu a zapomene se zeptat i na to nejzákladnější.“

INTERNET:

  • www.mujpes.cz
  • www.chovpsu.cz
  • www.cz-pes.cz
  • www.pejsek.cz

Deset otázek, které by si měli klást budoucí chovatelé:

1. Proč vlastně chci psa?
2. Nemáme v rodině alergika?
3. Souhlasí s pořízení psa všichni členové rodiny?
4. Dokáži ho vychovat?
5. Budu na něj mít čas?
6. Kdo s ním bude chodit ven?
7. Jak jsem na tom (vzhledem k držení psa) s bydlením?
8. Kam s ním, když pojedu na dovolenou nebo onemocním?
9. Mám na to?
10. Budu schopen či schopna nechat psa být psem?