Blesky každoročně způsobí tísíce škod. Letos jich bude podle předběžných odhadů zřejmě výrazně více, protože bouřky začaly už v polovině května. Jen za červen a červenec se na naši pojišťovnu obrátilo více než 2 500 klientů, kterým jejich majetek zničil nebo poškodil blesk, či jeho důsledek v podobě přepětí nebo dokonce požáru. Nejčastěji postiženými předměty po bouřce býva domácí elektronika, elektrospotřebiče a komunikační technika.

Přepětí je horší

Škody nahlášené klienty, u nichž byl příčinou úder blesku, jsou z 90 procent škody, které byly způsobené vlivem přepětí v souvislosti s úderem blesku v okolí. Pouze minimum klientů je však na přepětí pojištěno. Jen málokterý majitel smlouvy o pojištění domácnosti totiž ví, že jeho smlouva ve většině případů nezahrnuje zničení spotřebičů nepřímým účinkem blesku, které je za bouřky nejpravděpodobnější. Většina pojištění kryje ve svém základu pouze přímý zásah blesku, který zanechá viditelné škody, avšak takových případů je jen velmi málo.

Přímým úderem blesku do pojištěné věci se rozumí přímý zásah blesku (atmosférického výboje) do pojištěné věci nebo do budovy, v níž se nacházela pojištěná věc. Místo úderu blesku do pojištěné věci nebo budovy, kde se tato věc nacházela, musí být prokázáno tepelně-mechanickými stopami. Tyto stopy bývají především na anténách, které jsou po zásahu blesku nefunkční, zasaženy bývají pojistkové rozvodné skříně spolu s pojistkami, elektronické zabezpečení objektu i další elektrická vedení na domě.

Tepelně-mechanické stopy po blesku se zpravidla projevují jako seškvaření plastových částí na anténách, rozříznutí koaxiálního kabelu (bužírky) od antény, vyšlehnutí plamene ze zásuvky a následné opálení zásuvky a očouzení zdiva.

Co je v pojistce

Každý majitel domácnosti nebo nemovitosti by ve svém vlastním zájmu měl včas do svého pojištění nahlédnout a zkontrolovat všechna nebezpečí, proti nimž je, nebo není pojištěním ochráněn a raději v předstihu případné nedostatky smlouvy napravit. Škody, které způsobí úder blesku, totiž často doprovází také lokální záplavy, silný vítr či vichřice, krupobití, přívalové deště, spadlé stromy…

I proti riziku přepětí jako důsledku úderu blesku lze většinou elektroniku připojistit zvlášť, ale tuto možnost zatím využívá jen malý zlomek klientů. Přitom následky takové pojistné události v běžně vybavené domácnosti mohou dosahovat značné výše. V aktuálně sjednávaném pojištění domácnosti je možnost připojištění přepětí za příplatek, u vyšších pojistných částek je klientům poskytujeme zdarma do limitu 10 000 korun, který lze připojištěním ještě navýšit.

Pravidla v bouřce

Blesk může nejen způsobit materiální škody, ale i zapříčinit úrazy lidí elektrickým proudem, přičemž na jejich vzniku se často bohužel podílí lidská nedbalost a neopatrnost. Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí a vysokých osamocených stromů. Riziko hrozí také při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.

Mimochodem, není to tak dávno, co se v našich spisech objevil případ klienta, který se za bouřky snažil rychle na kole dojet z vyjížďky zpátky domů. Blesk však uhodil do stromu u krajnice a ten spadl právě v okamžiku, kdy kolem něj projížděl zmíněný cyklista. Nakonec měl štěstí v neštěstí, z pádu stromu si odnesl jen zlomeninu zápěstí a totálně zdemolované kolo. Obojí mu pojišťovna z jeho pojištění úrazu a domácnosti proplatila.