Odigitální televizi nebo také DVB-Tse v poslední době mluví stále častěji. A není divu, éra analogové televize pomalu, ale jistě končí a za pár let digitální televizi neunikneme. Tedy, pokud se nebudeme chtít televizního přijímače zbavit úplně.

Postupné vypínání současného analogového vysílání probíhá v celé Evropské unii. Nástup nového – digitálního – vysílání, však není zbytečným výmyslem bruselských úředníků. Většině uživatelů přinese totiž lepší obraz a více programů.

Kolik stojí set-top-box

K tomu, abychom mohli přijímat digitální televizi, budeme muset ale trochu investovat. Většina současných televizí neumí přijímat signál DVB-T, protože jsou konstruovány pro analogový signál. V posledních měsících se na trhu objevily i televize, které dokáží přijímat jak analogový, tak digitální signál. Jedná se ale v drtivé většině o LCD nebo plazmové televize, které jsou sice současným trendem, ale stále jsou poměrně drahé. Navíc ne každému se chce pořizovat si novou televizi.

Mnohem levnějším způsobem jak se dostat k digitální televizi je pořídit si tzv. set-top-box. To je malá krabička, do které připojíme anténu. Ze set-top-boxu pak vede kabel do televize, případně do videa.

Ostatně připojení set-top-boxu k televizi je stejné, jako když připojujeme video nebo DVD přehrávač. Ostatně tuto situaci dobře znají všichni, kteří už přijímají digitální vysílání ze satelitu. Jednotlivé programy pak přepínáme nikoli pomocí dálkového ovladače televize, ale dálkového ovladače set-top-boxu. Jinak se pro nás nic nezmění.

Set-top-boxů je na trhu velké množství druhů, počínaje těmi nejjednoduššími, až po ty drahé, doplněné třeba pevným diskem pro nahrávání. Nejlevnější set-top-boxy se už nyní prodávají jen těsně nad tisíc korun, přitom i ty nejlevnější nabídnou kvalitní obraz a všechny možnosti DBT-T.

Co umí a jak funguje DVB-T

Písmena DVB jsou zkratkou anglického termínu Digital Video Broadcasting, tedy digitální vysílání, a písmeno T znamená Terrestrial, tedy pozemní vysílání. Existuje totiž několik dalších systémů DVB – v kabelových televizích se používá systém DVB-C, u satelitního vysílání se pro změnu jedná o systém DVB-S. Právě digitální vysílání prostřednictvím satelitu už u nás poměrně zdomácnělo – používají ho například UPC pro svou službu Direct, a také firma DigiTV. Pokud už některou z uvedených služeb používáte, máte docela přesnou představu o tom, jak funguje i pozemní verze, tedy DVB-T.

Jedním z hlavních rozdílů digitální a analogové televize je zcela jiné využívání kanálů (frekvencí). U stávajícího analogového vysílání je to poměrně jednoduché – jeden program znamená jeden kanál. Jenže kanálů není neomezené množství a stávající čtveřice celoplošných analogově vysílaných programů je maximum.

Jednotlivé programy totiž musí mít vysílací pásma dostatečně daleko od sebe, aby se nerušily. V pohraničních oblastech musí navíc některé frekvence zůstat volné, aby tuzemské vysílání nerušilo televizní stanice okolních států. A právě digitální televize tento problém řeší.

V jejím případě se totiž používají takzvané multiplexy. To jsou v podstatě sady programů, v jednom multiplexu může být čtyři až šest televizních stanic, a navíc několik rozhlasových.

Přitom celý digitální multiplex zabírá jen jeden kanál. Místo jediného programu tak získáme minimálně čtyři, spíše šest. V současné době má Česko tři multiplexy, postupně by měly přibývat další. Jednotlivé kanály (frekvence) využívané pro digitální multiplexy jsou koordinovány v rámci celé Evropy.