VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvě třetiny Čechů nakupují zbytečně draze

Nakupování na internetu je levnější a pohodlnější než v obchodě. Přesto s ním má zkušenost jen 28 procent obyvatel České republiky. K internetu má přitom přístup přibližně polovina obyvatel.

12.7.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Ivan Babej

Zboží nakoupené přes internet můžete do 14 dnů vrátit bez udání důvodu. Tato zákonná lhůta lidem nahrazuje osobní prohlídku a zkoušku zboží, kterou by provedli při klasickém nákupu v kamenném obchodě.

Zboží nakoupené tímto způsobem je standardně levnější než v kamenném obchodě. Díky Asociaci pro elektronickou komerci (APEK) navíc můžete snadno poznat seriózní internetový obchod.

Všechno pohromadě

Praktický člověk asi nenajde důvod, proč většinu věcí nenakupovat na internetu. Kromě nižší ceny a dopravy až do domu, mu totiž internetové obchody poskytují výběr, jaký kamenné obchody mohou nabídnout jen stěží.

Jediné, co si při takovém nákupu neužije, je procházení uniformních pasáží komerčních center, kdy nakukování do prodejen prokládá hamburgery nebo kávičkou.

Na druhou stranu, ten kdo nakupuje z domova, si místo hamburgeru může dát klidně svíčkovou a kávička jej doma vyjde levněji. Takže mu může chybět pouze fyzické osahání vybíraného zboží a pak ještě davy dalších nakupujících, kterým se musí pořád vyhýbat.

Samozřejmě ani internetové obchody nenabízejí všechno. Ale k přechodu z jednoho obchodu do druhého stačí jen napsat novou adresu, případně kliknout na nabídku vyhledávače.

Fotografie jednotlivých produktů, které jsou standardní součástí údajů o výrobcích, poskytují jasnou představu o vzhledu a barvě. Rozměry, elektrické nebo jiné parametry také uvádějí všichni prodejci.

Protože na internetu můžete koupit opravdu cokoli od potravin po automobil, může se stát, že některou věc si potřebujete vyzkoušet. Řekněme boty. Snadná pomoc.

Ať už si je dojdete vyzvednout sami, nebo si je necháte poslat, normálně si je vyzkoušíte. Pokud vám nepadnou, jednoduše je opět zabalíte a pošlete zpět. Prodejce vám, pokud chcete, pošle jinou velikost, nebo vám rovnou vrátí peníze.

Slušný obchod

Přestože jsme až dosud internetové nakupování jen chválili, je i zde potřeba zachovávat jistou opatrnost. Pořád ještě totiž můžete padnout na obchod, který má sice jedinečnou nabídku – přesně pro vás – jenže o provozovateli obchodu na stránkách již nic nezjistíte.

Pokud přesto zboží objednáte, jde o pověstnou sázku do loterie. Nebudete totiž mít k dispozici žádný údaj, jehož prostřednictvím byste se k prodejci v případě problémů dostali.

Solidní internetový obchod na svých stránkách vždy uvádí obchodní název provozovatele, alespoň kontaktní adresu, telefonní číslo a mail pro dotazy i objednávky.

Dále byste měli snadno najít obchodní podmínky daného obchodu, včetně reklamačního řádu a informace o tom, zda je možné zboží vyzvednout i osobně. U všech položek by také mělo být zřetelné, zda je zboží momentálně na skladě, případně do kdy jej můžete obdržet.

Asociace APEK uděluje certifikát bezrizikového nákupu internetovým obchodům, které dodržují etický kodex jeho členů a jejichž obchod funguje v souladu se zákonem a deklarovanými podmínkami. To asociace ověřuje prostřednictvím kontrolních nákupů.

„Do certifikačního programu APEK jsme se přihlásili hned po jeho vyhlášení. Jsme rádi, že nezávislá autorita ověřila, že s našimi zákazníky obchodujeme férově,“ říká ředitel internetového obchodu Kasa.cz Martin Kasa.

„Čím víc certifikovaných obchodů bude, tím víc budou lidé důvěřovat internetovým nákupům,“ dodává.

Zbytečné obavy

„Mezi hlavní bariéry rychlejšího rozvoje internetového prodeje v České republice patří kromě relativně menšího rozšíření internetu než v západní Evropě také skutečnost, že potenciálním zákazníkům chybí možnost prohlédnout si nakupované zboží,“ vysvětluje Michal Peca ze společnosti Factum Invenio, která letos v květnu zveřejnila výsledky průzkumu o tom, jak Češi nakupují na internetu.

„Nezanedbatelné jsou také obavy z obtížné reklamace, vysoké ceny za doručení zboží a problémů s doručením,“ dodává Milan Peca.
Při dodržování základních pravidel přitom tento druh nákupů obsahuje riziko srovnatelné s nákupem v klasickém obchodě:

- Prohlédněte stránky daného obchodu a zjistěte, zda obsahují kontaktní údaje a údaje o firmě, obchodní a reklamační podmínky a zda má obchod certifikát asociace APEK (ověřit si to můžete na adrese www.certifikovany-obchod.cz). U zboží by měl být také údaj o tom, zda je zboží aktuálně k dispozici. (Pozor, termín „skladem“ obvykle znamená, že zboží je v centrálním skladu. Jeho distribuce se proto dá očekávat až následující den. Seriózní obchody však uvádějí dodací lhůty.)

- Pošlete e-mailem nějaký dotaz a sledujte, za jak dlouho dostanete odpověď. Můžete také položit dotaz telefonicky a rozhodnout se podle chování a informovanosti toho, kdo vám odpovídá.

- Jestli uvažujte o větším nákupu, objednejte si nejdřív nějakou drobnost. Uvidíte, jak rychle a v jakém stavu ji dostanete.

- Seznamte se s uváděnými parametry výrobku. Případně si můžete v obchodě vyžádat doplňující informace.

- Samozřejmě se také můžete s konkrétním zbožím seznámit v klasickém obchodě a pak si konkrétní typ objednat přes internet.

- Plaťte dobírkou. Pokud je to možné, tak před zaplacením zkontrolujte, zda je v balíku to, co jste si objednali. I kdybyste zboží nezkontrolovali při přebírání a pak zjistili, že jste dostali něco jiného, než jste si objednali, odstupte od smlouvy a zboží vraťte.

- V průběhu 14 dnů od převzetí zboží se k němu chovejte šetrně. Můžete jej sice bez udání důvodu vrátit, ale jeho stav musí odpovídat tomu, že jste se s ním seznámili obdobně jako v obchodě.

- V opačném případě vám firma již nevrátí peníze v plném rozsahu. (Pokud jste při vyzkoušení spotřebovali například část nějaké náplně, počítejte s tím, že její cenu vám prodejce odečte.)

- Jestli si například hodláte na desetidenní dovolenou koupit drahý fotoaparát a po dovolené ho vrátit (ve čtrnáctidenní lhůtě), prodejce na to přijde, odečte vám náklady spojené s uvedením zboží do původního stavu. V tomto případě se jeho nárok týká i původního obalu. Lhůta pro vrácení peněz je 30 dnů.

- Nedávejte nikomu údaje o přístupu ke svému elektronickému bankovnictví. Žádný seriózní obchod je po vás ani nebude chtít. Nepotřebuje je!

- Způsob dodání si můžete vybrat. Máte-li to blízko, můžete si zboží vyzvednout osobně, nebudete platit za dopravu. V ostatních případech si můžete nechat zboží poslat poštou nebo kurýrní službou. Cena se pohybuje podle hmotnosti od desítek korun po zhruba tři stovky. I se započtením nákladů na dopravu je obvykle internetový nákup levnější.

- V případě kurýrní služby si můžete obvykle domluvit přibližný termín dodání.

- Jestliže si zboží objednáte, ale pak jej nepřevezmete, může po vás obchodník vymáhat náklady, které mu tím způsobem vznikly.

- O případné poškození balíku udělejte zápis do přepravního listu, nebo sepište škodní protokol. V opačném případě potvrzujete, že jste zásilku převzali v pořádku. Kdyby šlo o výrazné poškození, je lepší zásilku nepřebírat vůbec a rovnou požadovat výměnu. Podle zákona je totiž prodávající odpovědný za zásilku až do té doby, kdy ji převezme zákazník.

- Nakupujete-li na internetu za organizaci, nevztahují se na vás stejné podmínky jako na jednotlivce (místo občanského platí obchodní zákoník).
Na konkrétní obchodní podmínky se v takovém případě raději informujte v obchodě.

- Nekupujte podezřele levné věci. Například značkové hodinky za desetitisíce korun ani na internetu nemůžou stát pár tisíc.

Seriózní obchod

Solidní obchod samozřejmě nemusí být členem APEK ani mít její certifikát. Ale zejména pro ty, kteří s nakupováním po internetu teprve začínají, může být takový certifikát významným vodítkem.

Typy certifikátů Asociace pro elektronickou komerci

Členství v APEK – členem se může stát každý seriózní subjekt, který má zájem na rozvoji a podpoře e-commerce v ČR. Žadatel o členství musí projít přijímacím řízením, kde ho postupně schvalují výkonný ředitel APEK, valná hromada a předsednictvo APEK. Podmínkou členství není provozování e-shopu.

Značka APEK – Certifikovaný obchod – certifikát (osvědčení), jedna ze značek, které jsou součástí vládního programu Česká kvalita. Uchazeč o certifikát musí projít dvoukolovým certifikačním řízením, kde jsou kontrolovány především formální stránky e-shopu. Pro získání certifikátu není nutné býti členem Asociace. Platnost certifikátu je jeden rok, e-shop je v průběhu roku namátkově prověřován.

Certifikát 2. stupně – komplexní testování pomocí metody mystery shopping (zkušebních nákupů, pozn. red.). Je provedeno několik nákupů od A do Z včetně reklamací a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů. Uchazeč na závěr testu obdrží procentuální hodnocení svého e-shopu. Podmínkou pro získání certifikace 2. stupně je držení značky APEK – Certifikovaný obchod. Jako první získal letos na jaře tento certifikát internetový obchod Kasa.cz.

Kdo nejčastěji nakupuje

Internet využívají k nákupu spíše muži než ženy (31, respektive 25 procent). Obliba internetových obchodů závisí také na věku, vzdělání či příjmu. S rostoucím vzděláním a příjmem roste počet online nakupujících, v případě věkové struktury je situace opačná. Zatímco ve skupině lidí ve věku 21 až 30 let nakupuje na internetu 49 procent, ve skupině 51 až 60 let pouze 14 procent.

Zdroj: Factum Invenio, květen 2008

Autor: Přemysl Souček

12.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Komerční banka

Přechod k jiné bance bude od března snazší

Ilustrační foto.
6

Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

Nemocnice se propadají do dluhů. Bez injekcí z krajů by neměly na provoz

/INFOGRAFIKA/ Nemocnice jsou na tom stále hůř, přestože účty pojišťoven bobtnají – jen za poslední dva roky se jejich přebytky navýšily o 11,5 miliardy korun. Kde je problém? Experti tvrdí, že je české zdravotnictví špatně nastaveno.

Filipínští islamisté sťali uneseného Němce, nedostali výkupné

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího, což ukazuje dnes zveřejněný videozáznam činu. Smrt svého občana potvrdila a odsoudila vláda v Berlíně. Filipíny označily zločin za barbarský. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Národní galerie má novou ostrahu. V úterý už bude přístupná expozice

Národní galerie (NG) v Praze dnes uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. "Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.

Dva měsíce nemoci už vás nezničí. Nemocenská by se měla zvýšit

Dlouhodobě nemocným by v příštím roce mohla stoupnout nemocenská. Zatímco nyní dostávají od 15. dne nemoci dávky ve výši 60 procent vyměřovacího základu bez ohledu na délku choroby, vláda včera navrhla, aby dávky od druhého a poté i od třetího měsíce dlouhodobé nemoci vzrostly. Po měsíci stonání by tak zaměstnanci měli nově dostávat 66 procent vyměřovacího základu, od dvou měsíců dokonce 72 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies