Typickým příkladem problémové reklamace může být reklamace zboží zakoupeného během povánočních slev či výprodejů. Prodejce totiž někdy odmítá reklamaci uznat s poukazem na to, že zboží bylo ve výprodeji a reklamace se na něj proto nevztahuje. Není to pravda. Sleva neovlivňuje zákonný nárok na reklamaci.

Jedinou výjimku představuje zboží, které bylo zlevněné proto, že má nějakou vadu. Na ni se pak reklamace nevztahuje. Informace o tom ale musí být uvedena v záručním listě.

Pokud jste tedy dostali slevu na obuv proto, že každá bota má jiný odstín, nemůžete ji kvůli nestejnému zabarvení reklamovat. Když vám ale u takové boty praskne podrážka, nárok na reklamaci samozřejmě máte.

Pro nakupování přes internet platí úplně stejná pravidla jako pro nákupy v kamenných obchodech, včetně reklamace.

Myslete dopředu

Zejména u dražších nákupů je s ohledem na případnou reklamaci vhodné konzultovat úroveň zvoleného obchodu se známými. Cenné informace můžete najít také v diskuzních fórech na internetu (například na stránkách Sdružení ochrany spotřebitelů www.spotrebitele.info).

Obecně si při nákupu nezapomeňte vzít účtenku, pokud na ní chybí datum nebo identifikační údaje obchodu, nechte si ji orazítkovat a opatřit datem. Jestliže k výrobku patří záruční list, trvejte na jeho vyplnění a orazítkování přímo v prodejně. Sdružení ochrany spotřebitelů (SOS) navíc radí okopírovat si účtenku, protože její písmo se může časem stát nečitelným.

Solidnost internetových obchodů zaručuje certifikát Sdružení ochrany spotřebitelů (SOS) nebo Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Jejich seznam najdete na adrese www.certifikovany-obchod.cz.

Na co máte právo

Zboží můžete reklamovat v prodejně, kde jste jej zakoupili, v sídle dané firmy, nebo v její jiné pobočce s podobným sortimentem, případně v servisní opravně uvedené v záručním listu. Stačí vám k tomu jakýkoli doklad, kterým prokážete nárok na reklamaci (paragon, vyplněný záruční list, či výpis z účtu, pokud jste platili kartou).

Zboží nemusí být v originálním obalu. Výjimkou je odstoupení od smlouvy, kdy za zboží dostanete nazpět peníze. V takovém případě si prodejce může strhnout náklady na obal. „V poměru k ceně zboží jde většinou o zanedbatelnou částku,“ vysvětluje Jana Plevová z SOS.

Během záruční lhůty máte nárok na opravu zdarma. Je možná i výměna zboží, ale jen pokud je to úměrné rozsahu vady, což posuzuje obchodník. V zásadě tedy záleží na tom, jestli vám prodejce vyjde vstříc, a prasklou botu nebo rozbitou mikrovlnnou troubu vám vymění za novou, abyste nemuseli čekat na výsledek záruční opravy. Když se stejný problém opakuje třikrát, nebo se čtyřikrát objeví problémy různé, můžete sami žádat výměnu výrobku za nový kus nebo i vrácení peněz.

Pokud v rámci reklamace dostanete nový výrobek, nebo vám některé části původního výrobku vymění za nové, začíná dnem převzetí zboží na nový výrobek nebo na nové součástky běžet nová dvouletá záruční lhůta. Jestliže dostanete ze záruční opravy výrobek původní, je jeho záruční doba prodloužena o čas, který výrobek strávil na reklamaci. Tuto dobu si nechte prodejcem vyznačit do záručního listu nebo reklamačního protokolu.

Na vyřízení reklamace má prodejce zákonnou lhůtu 30 dní. Pokud ji překročí, bere se reklamace jako uznaná a vy máte nárok na výměnu vadného zboží za nové nebo na vrácení peněz. Při uznané reklamaci máte nárok i na uhrazení nutných výdajů s reklamací, například na poštovné či jízdné, pokud je prokážete odpovídající účtenkou nebo jízdenkou. Jde ale o výdaje nutné. Můžete tedy žádat jen o proplacení poštovného či jízdného do nejbližší reklamační provozovny.

Co když obchodník nechce reklamaci uznat

Může se stát, že prodejce odmítá reklamaci uznat, i když jste přesvědčeni, že jste v právu. V takovém případě nezbývá než nechat si vypracovat znalecký posudek.

Pokud se názor odborníka shoduje s vaším, ale obchodník znovu odmítne reklamaci přijmout, je jediným řešením soudní žaloba. Ta vás bude stát čas, peníze a někdy i dobré nervy. Ale když vyhrajete, máte právo nejen na vyřízení reklamace, ale i na uhrazení všech poplatků za znalecký posudek a služby právníka.

Sdružení ochrany spotřebitelů (SOS) na svých internetových stránkách www.spotrebitele.info varuje před nejčastějšími triky nepoctivých prodejců.

Takovou fintou může být odmítání přijmout reklamaci hned, protože v prodejně není reklamační technik, který má vyřizování stížností zákazníků na starosti. Trvejte na svém a nebojte se ozvat, reklamační technik musí být v obchodě přítomen po celou její otvírací dobu.

Důležité je také pečlivě si před každým podpisem pročíst reklamační protokol, abyste nepodepsali souhlas například s prodloužením reklamační lhůty nebo s poplatkem za vyřízení reklamace. Reklamační protokol si hlídejte, prodejci ho půjčte pouze k nahlédnutí nebo okopírování.

Veškerou korespondenci o reklamaci posílejte doporučeně a ukládejte si podací lístky.

ZDENKA BUREŠOVÁ