Určitě se vám také stalo, že důležité věci doma dáte na místo, kde jste si jisti, že je opět dokážete najít. A ejhle. Když je opravdu potřebujete, ne a ne je najít a narazíte na ně až buď po převrácení domu vzhůru nohama, nebo až když příště hledáte něco jiného.

Podobně to funguje i s informacemi. Víte, že někde ve vašem počítači je důležitý soubor, ale nepamatujete si, kam jste jej uložili. Samozřejmě můžete využít funkci vyhledávání a pokusit se najít soubor podle jeho typu a názvu. Jenže to často nezabírá, a tak je lepší využít pomoci fulltextového vyhledávače, který prohledá nejen názvy, ale také obsah souborů na přítomnost zadaných klíčových slov.

Funguje to podobně, jako když hledáte na internetu s tím rozdílem, že prohledávány jsou dokumenty ve vašem počítači. Kromě klasických souborů dokáží tyto nástroje prohledávat také e-mailovou poštu a podstatnou výhodou je jejich nulová cena. Můžete vyzkoušet například Copernic Desktop Search 2.3 (stáhnout).

Internet a jak na něj

Více toho ale přeci jen najdete na internetu. Množství informací v něm je obrovské a historicky s ničím neporovnatelné. Můžete hledat buď prostřednictvím katalogových vyhledávačů (například Seznam.cz, Centrum.cz či Yahoo.com), které mají odkazy setříděné do rubrik a podrubrik dle jejich obsahu, nebo pomocí klíčových slov, což jsou hesla, u nichž máte jistotu, že definují to, co hledáte.

Tento způsob umožňuje například Google.com, respektive Google.cz, a samozřejmě jej můžete s úspěchem využít i u katalogových vyhledávačů.

Všechny tyto servery řadí nalezené odkazy podle relevance, tedy toho, jak blízko je podle nich výsledek hledání tomu, co jste chtěli najít.

Pokud je položek příliš mnoho, vyplatí se upřesnit či rozšířit klíčová slova, protože komu by se chtělo pátrat v milionu nalezených výsledků. Kromě textů můžete vyhledávat také fotografie, hudební a videosoubory a mnoho dalšího.

Věřit, či riskovat?

Kvalita informací na internetu je velmi různorodá – informace mohou být precizní a důvěryhodné (například většina v internetové encyklopedii Wikipedia), ale na druhou stranu také polovičaté, špatné, až lživé. Je tedy třeba vždy brát v úvahu zdroj informací a podle toho hodnotit informační hodnotu.

Blog neboli internetový zápisník člověka, o kterém nic nevíte, bude, ač zajímavý, mnohem méně důvěryhodný než zpravodajství internetového deníku.

V této souvislosti musíme zmínit také internetové „podsvětí“, což jsou servery, kde můžete nalézt nelegální programy, hry a filmy.

Zní to lákavě, ale riziko, že se vám nějaký počítačový virus pokusí proniknout do počítače a způsobit škodu, je zde téměř stoprocentní, proto opatrně, nikoliv naivně.

Informace ve firmách

Firemní prostředí a většina procesů je v současnosti již plně digitalizovaná. Využívají se interní informační portály, což je vlastně vnitřní webový server, kde naleznete interní informace (intranet). Mnoho organizací používá správu digitálního obsahu – všechny papírové dokumenty se při příchodu do firem skenují a dále již pokračuje v podobě počítačového souboru, což má mnoho výhod. Když ovšem víte, kde hledat.

Důležitou roli hrají také aplikace pro správu vztahů se zákazníky, kde se operátorovi infolinky při zavolání automaticky zobrazí kompletní informace o volajícím, včetně obsahu předchozích telefonátů. Velké společnosti také využívají systémy pro statistické předpovídání budoucího chování zákazníků a k tipování vhodných nabídek pro specifické skupiny zákazníků, jako mohou být matky s dvěma a více potomky.

KAMIL PITTNER