Opak je ale pravdou, foťáky v mobilech jsou v řadě případů vhodné spíše jen pro momentykya posílání obrázků z mobilu na mobil.

Jenže s tím na dovolené asi nevystačíme – obrázky z dovolené chceme obvykle vytisknout na papír nebo si je aspoň prohlížet v televizi či počítači. Proto musíme sáhnout po přístroji, který nabídne dostatečně velké rozlišení obrázků.

Jako minimum lze v tomto případě stanovit rozlišení 2 Mpx (1632 x 1224 bodů), to totiž odpovídá tištěné fotografii nejběžnějšího formátu 10 x 15 cm. Takové přístroje už dnes nejsou příliš drahé, pohybují se jen těsně nad 5 tisíc korun.

Pokud ale chceme opravdu nahradit fotoaparát, raději bychom měli volit telefon s rozlišením 3 a více milionů bodů (Mpx).Natrhu už i Nokia N95, která nabídne vůbec nejvyšší rozlišení mezi mobily – 5 Mpx, což odpovídá i průměru mezi digitálními fotoaparáty.

Cena tohoto telefonu se ale pohybuje kolem 20 tisíc korun. Přístroje s rozlišením 3Mpx jsou naopakvhodnýmkompromisem. Jejich rozlišení už je dostatečné a přitom cena není závratná.

Když si budeme fotomobil vybírat, neměli bychom se omezit jen na rozlišení. Rozhodně je vhodné upřednostnit přístroje se slotem pro paměťovou kartu. Ta nám umožní obvykle uložit více obrázků než vnitřní paměť počítače a usnadní nám práci i následně, až budeme chtít fotky tisknout.

V neposlední řadě je vhodné se podívat i na velikost objektivu – zjednodušeně lze říci, čím větší, tím lepší. Kromě rozlišení hodně záleží i na software v telefonu, který fotky zpracovává. Právě díky kombinaci všech výše uvedených vlastností tvoří současnou špičku mezi fotomobily přístroje Nokia N Series, a především řada Cybershot od Sony Ericssonu, který využil zkušeností vývojářů fotoaparátů Sony.

 

Fotomobil: pro a proti

Snímek pořízený současným mobilním telefonem.Oproti digitálnímu fotoaparátu má mobil svá pro a proti. Rozhodě nelze říci, že by současné fotomobily zcela nahradily digitální fotoaparáty.


Obrázky z nejlepších fotomobilů jen obtížně dosahují lepšího průměru mezi digitálními fotoaparáty. Je to dáno především lepší optikou, hlavně
objektivem.

I když se na vývoji objektivů podílejí známé fotografické firmy, není zde dostatek místa pro opravdu kvalitní optiku a objektiv. Fotomobily tak trpí především malou světelností, znamená to, že k tomu aby udělaly dobrý snímek, potřebují dobré světelné podnínky. To se pozná především v interiérech nebo večer, kdy fotky z mobilu přece jen zaostávají.

Obvykle jsou navíc místo blesku používány jen LED, které sice osvítí blízké okolí, ale blesku se rozhodně nevyrovnají. Jedinou výjimkou
v tomto směru je Sony Ericsson K800 vybavený xenonovou výbojkou. S ním se dá poměrně úspěšně fotit i v interiérech.

Další slabinou fotomobilů je poměrně malá hloubka ostrosti, ostré jsou jen předměty, na které jsme zaostřili, a blízké okolí. Ostrost obvykle klesá
také od středu ke krajům obrázku. Právě v těchto chvílích je vhodné mít přístroj s rozlišením 3 a více Mpx, u něj lze totiž neostré okraje v počítači
oříznout a obrázek bude pořád dostatečně velký pro tisk fotografie.

Snímek pořízený digitálním fotoaparátemPři focení se snažte udržet fotografovaný objekt co nejvíce ve středu snímku. Dejte si pozor na světlo, ideální je fotit tak, že máte slunce za zády.

Řada fotomobilů navíc umožňuje i ruční nastavení některých hodnot, naučte se je používat, fotky budou lepší. Přesto ale nemusíte focení mobilem úplně zavrhnout. Mobil má řadu výhod, máme ho skoro stále u sebe. Fotoaparát můžeme zapomenout doma, mobil ale necháme doma jen málokdy. Navíc, pokud nosíme mobil i foťák, musíme se starat o nabíjení dvou přístrojů. Pokud foťák necháme, budeme nabíjet jen mobil. A to
děláme stejně.

I když tedy rozdíly mezi kvalitou obrázků z fotomobilu a digitálního fotoaparátu pořád ještě jsou, současné přístroje tenhle rozdíl hodně zmenšily. Ostatně posuďte sami. Poznáte bez nápovědy, který ze snímků pochází z mobilu, a který je z digitálního fotoaparátu?