Když vycestujete do zahraničí bez patřičného pojištění, musíte počítat i s tím, že se zraníte a léčení budete platit z vlastní kapsy. Jeho ceny přitom mohou dosáhnout i statisícových částek. To samé platí také v případě, že byste zranili někoho jiného.

V době ekonomické krize lidé hledají nejrůznější způsoby, kterak ušetřit. Jedním z nich je i neuzavření cestovního pojištění. Ano, pokud se jim nic zlého za hranicemi nepřihodí, pak ušetří.

V opačném případě se ale může roztočit takové kolo nákladů, o kterých se lidem ani nesnilo. Přitom ona „úspora“ představuje dvacet či třicet korun za den.

Cestovní pojištění slouží k úhradě nezbytných nákladů na ošetření nebo léčení, které případně absolvujete při pobytu v cizině. Nezbytné náklady na ošetření jsou z lékařského hlediska úkony nutné pro nezbytnou léčbu a ošetření úrazu nebo náhlého onemocnění.

Pojištěnému tak vzniká nárok například na hrazení nákladů spojených s lékařským ošetřením, pobytem v nemocnici, s vydáním léků předepsaných lékařem v souvislosti s pojistnou událostí. Do nezbytných nákladů patří také přeprava do nejbližšího zdravotnického zařízení a další související úkony.

Cena léčení

Za neuzavíráním pojistek může především nevědomost. Lidé si totiž mnohdy ani neuvědomují, kolik vlastně stojí lékařská péče v cizině. Jen ambulantní ošetření může znamenat desetitisícové částky – za předpokladu, že je člověk v Evropě.

V případě USA jsou částky ještě několikrát vyšší. Obyčejná zlomenina ruky nebo nohy včetně rentgenování a krátkého pobytu v nemocnici pak může přijít i na částku okolo sta tisíc korun.

Léčba i odpovědnost

Cestovní pojištění, které se v Česku prodává, je v podstatě balíček pojištění. Vedle zmíněného krytí nákladů na léčebné výlohy je jeho součástí také pojištění odpovědnosti. To pro případ, kdy sami někoho dalšího neúmyslně zraníte či způsobíte jiné osobě škodu na majetku.

Toto téma je každoročně aktuální například v lyžařské sezoně, kdy dochází k vzájemným střetům mezi lyžaři a z toho plynoucím zraněním. Podle typu konkrétního případu a zranění může postižená osoba nárokovat velmi vysoké bolestné. Při zranění s trvalými následky může dojít až na placení doživotní renty.

Chybou, která se podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha rozmáhá, je spoléhání se pouze na zdravotní pojištění. Lidé tak na své cesty po Evropě vyrazí jen s kartičkou od české zdravotní pojišťovny a dále se již nepojišťují.

„Pravda je, že na základě tohoto dokladu získají lidé nezbytné ošetření i v jiné zemi EU. Problémem však jsou odlišné ceny za lékařské ošetření v Česku a v zahraničí.

Česká zdravotní pojišťovna pak proplatí jen takovou částku, kolik stojí daný lékařský úkon zde v Česku, a to bývá jen velmi malá část celkových nákladů,“ upřesnil Ladislav Friedrich. Zbytek musí zaplatit pacient sám.

Volejte asistenci

Standardní postup při pojistné události je v případě cestovní pojistky spojen s asistenční službou. Přihodí-li se vám v cizině nějaká nehoda, která si vyžádá ošetření lékaře nebo hospitalizaci, kontaktujte asistenční službu své pojišťovny.

Ta je k dispozici 24 hodin denně a pojištěný může hovořit česky. Služba zpravidla nasměruje nemocného klienta přímo ke smluvnímu lékaři nebo za něj požadovanou hotovost u jiného lékaře uhradí.

Další možností je, že za ošetření zaplatíte na místě sami a pojišťovna vám výdaje po návratu do vlasti proplatí. Záleží na konkrétní situaci. Samozřejmě musíte náklady za lékařské ošetření doložit: předložit pojišťovně potvrzení od lékaře s detailně rozepsanými úkony a jejich cenou.

PAVEL NEBESKÝ