Střádat si na důchod neznamená jen ukládat peníze do banky či pojišťovny a pak jen čekat, jak peněžní dům prostředky zhodnotí. Lidé, kteří mají čas a odvahu, se mohou sami postarat o zhodnocování svých peněz – mohou investovat, a to do nejrůznějších aktiv.

Zde je ale třeba být velmi obezřetný a pečlivě dodržovat pravidla bezpečného investování. Jedním z nejdůležitějších je vhodná diverzifikace (rozložení investovaných prostředků).

V dlouhodobém výhledu se přitom nabízí celá řada zajímavých investičních instrumentů, které se odlišují svým rizikem, doporučovaným časovým horizontem a hlavně potenciálním výnosem.

Lidé si tak na klidné stáří mohou naspořit například i prostřednictvím akcií, nejrůznějších podílových fondů, zajištěných fondů, indexových fondů a certifikátů.

Nelze opomenout ani dluhopisy, strukturované dluhopisy či hypoteční zástavní listy. V časovém horizontu desítek let má význam také investovat do nemovitostí.

Možností, jak se finančně připravit na stáří, je skutečně mnoho. Co si lidé vyberou, záleží jen na nich. Důležité je, aby si něco vybrali – tudíž aby si spořili a jen nečekali, že se o ně v budoucnu stát postará. Nepostará.

Stavební spoření na důchod

Je nemálo lidí, kteří kvůli ne zcela ideální konstrukci penzijního připojištění kumulují peníze na důchod raději pomocí stavebního spoření. I stavební spoření je možné využít čistě jako spořicí konto, kde klient navíc získá podporu od státu, a to vyšší než u penzijního připojištění. U starých smluv, které byly založeny ještě do konce roku 2003, činí státní podpora i v dalších letech až 4500 korun ročně.

Samotná státní podpora se přitom určuje jako 25 procent z ročního vkladu klienta na účet. Pro dosažení maxima ve výši 4500 korun je třeba na účet poslat alespoň 18 tisíc korun. Další podmínkou je, že smlouva musí běžet alespoň pět let.

U nových smluv o stavebním spoření, které byly založeny až v tomto roce, je situace trochu jiná. Především lidé získají nižší státní podporu. Ta činí maximálně 3000 korun ročně a pro její získání je nezbytné za rok uložit na účet alespoň 20 tisíc korun. Navíc aby klient získal nárok na připsání státní podpory, musí střádat alespoň šest let, tedy o rok více než u starých smluv.

Střádejte klidně desítky let

Na smlouvu o stavebním spoření je možné střádat klidně desítky let s tím, že za všechny léta může účastník po vložení příslušné částky na účet získat státní podporu. Jediným omezením v tomto směru je zvolená cílová částka, kterou není možné přespořit. Výhodou stavebního spoření v dlouhém časovém horizontu je také vysoká likvidita prostředků.

Po pěti, respektive šesti letech může klient svou smlouvu kdykoliv vypovědět, ale o státní podporu již nepřijde. Splnil totiž požadované minimum trvání spoření.

Po výpovědi smlouvy klienti své peníze od spořitelny získají za dva až čtyři týdny. Odborníci ale radí, aby ukvapeně starší stavební spoření po pěti (šesti) letech nerušili a střádali dál, klidně deset i více let. Za všechny roky je možné získat plnou státní podporu.

PAVEL NEBESKÝ