Jestli má i pro vás tu nejvyšší cenu život, pak z logiky věci vyplývá, že u pojištění musíte nejdřív pamatovat na to životní. Lidé však tyto smlouvy podceňují, či nedoceňují. Často to ovšem pramení z neznalosti. Životní pojištění už totiž zdaleka neřeší jen situaci, kdy někdo přijde o život.

Pojistnou událostí ve smyslu takové pojistné smlouvy může být také výraznější zranění, zranění s trvalými následky či jen dožití určitého věku, po jehož dosažení následuje výplata peněz.

Životní pojištění totiž může fungovat jako forma spoření (kapitálové životní pojistky). V takovém případě se jedná o kombinaci rizikového pojištění a spoření.

Život si Češi necení Češi v životním pojištění v rámci Evropy bohužel příliš nevynikají. Raději myslí na pojištění majetku. Zatímco v původních patnácti zemích EU se životní pojištění podílí na celkovém předepsaném pojistném asi šedesáti procenty a zbytek připadá na neživotní pojištění, v Česku je tento poměr opačný. Větší podíl mají právě neživotní pojistky.

Postupem času se sice i Česko bude přibližovat vyspělé Evropě, nějakou dobu to ale ještě potrvá. „Průměrné pojistné na jednoho obyvatele v České republice je u životního pojištění asi desetkrát nižší než v západní Evropě, u neživotního pojištění je to pouze čtyřikrát méně,“ konstatuje ředitel Aviva životní pojišťovny Karel Veselý.

„ S naším přibližováním se západoevropské ekonomice bude životní pojištění u nás rozhodně růst mnohem dynamičtěji než neživotní pojištění. Dá se odhadnout, že v horizontu zhruba 10 až 15 let by mělo začít dominovat i v předepsaném pojistném,“ domnívá se.

Pojištění živitelů

Základním důvodem pro uzavření životní pojistky by mělo být krytí pojistných rizik, v tomto případě především úmrtí. Spoření, které je součástí mnoha smluv, je vhodný a užitečný doplněk. Smlouva by tedy primárně měla řešit situaci, kdy zemře ten, na kom jsou finančně závislí další lidé.

Stejně tak je vhodné ve smlouvě pamatovat na riziko, že sice živitel rodiny přežije, ale jeho zranění je natolik vážné, že mu znemožňuje dále pracovat a vydělávat. Tento případ je z hlediska chodu rodiny stejně závažný jako smrt výdělečné osoby.

Střecha nad hlavou

Po životním pojištění je co do významu nejdůležitější si pojistit obydlí. Bydlení je nezbytnost podobně, jako je nezbytný člověk, který v rodině vydělává.

Při pojišťování nemovitosti se proto vyplatí velmi podrobné seznámení s podmínkami smlouvy. Především pak rizik, proti kterým je nemovitost pojištěna. Kvalitu pojištění nemovitosti přitom již zanedlouho může prověřit blížící se jarní tání a s ním spojené nebezpečí záplav a povodní.

Nezbytné je rovněž kvalitní cestovní pojištění v případě, že vyjíždíte do zahraničí. A několikanásobně to platí pro případ aktivní dovolené, kdy se lidé věnují rizikovějším sportům, například potápění, paraglidingu či vysokohorské turistice.

Zde obvykle obyčejné cestovní pojistky nestačí a je proto potřeba sjednat si speciální smlouvu, která zahrnuje i tyto rizikové aktivity.

Také pro děti

U dětí je vhodné pamatovat minimálně na úrazové pojištění. Odpovědní rodiče své ratolesti pojistí také proti závažným chorobám a zranění s trvalými následky. Velmi populární v poslední době jsou i dětské kapitálové pojistky.

Jejich výhodou je, že díky nim dítě naspoří zamýšlenou sumu peněz i v případě, kdy přijde o rodiče (o osobu, která dítěti spoří). Naspořené peníze jsou potomkovi k dispozici v okamžiku, kdy dosáhne dospělosti.

Rodiče například často dětem spoří s tím, že peníze poslouží k úhradě jejich vysokoškolských studií.

PAVEL NEBESKÝ