Vkladní knížka má jednoduchou obsluhu a nízké náklady, které jsou s jejím užíváním spojené. Úročení knížek je vyšší než na běžném účtu, ovšem liší se podle toho, jakou vkladní knížku máte.

Může být buď bez výpovědní lhůty, potom můžete peníze vybírat kdykoli, ale úrok je nižší. Vkladní knížku s výpovědní lhůtou zase využijete v okamžiku, kdy víte, za jak dlouho budete peníze potřebovat.

Výpovědní lhůta se pohybuje od několika měsíců až po tři roky a čím delší je tato doba, tím vyšší jsou úroky. Vklady jsou pojištěné a jediné, na co je potřeba si dát pozor, je jejich promlčení. Po dvaceti letech bez vkladů nebo výběrů (nečinnosti vlastníka) platnost vkladní knížky končí a peníze propadají ve prospěch banky.

Při předložení knížky má však majitel ještě tři roky právo si naspořené peníze vybrat. Stejně tak by se o své peníze měli přihlásit i ti, kteří ještě z minulosti mají anonymní vkladní knížky (tedy nikoli na jméno). Stále na nich leží několik miliard korun a čas na výběr je pouze do roku 2012. Specifickým případem jsou dětské vkladní knížky, které se mohou založit již při narození dětí nebo vnoučat.

Toho lze využít v případě, kdy dítěti sice pořídíte bankovní účet, ale zároveňmuchcete ještě stranou spořit další peníze. Dětská vkladní knížka většinou mívá zvýhodněnou vyšší úrokovou sazbou nebo finanční prémie. Natrhu již v dnešní době existují příležitosti kmnohem vyššímu zisku z investic a spoření, ale kdo chce bezpečně a pravidelně ukládat nízké částky, neměl by vkladní knížku ze svého uvažování vypustit.