Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koupě, nebo půjčka? Výběr nářadí stojí za úvahu

Přichází léto, sezona domácích kutilů všech odstínů. Dnes se zamýšlíme nad tím, zda je v této souvislosti vhodnější si potřebné nářadí koupit, nebo půjčit.

20.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: FOTOSEARCH LLC

Různé ceny, různá kvalita, různé dovednosti… výchozím bodem všech úvah o pořízení vhodného nářadí je povaha plánované práce a z ní vyplývající frekvence používání konkrétního nářadí. Je nasnadě, že na jednorázovou opravu si nebudeme pořizovat dražší přístroj, který pak bude celý rok ležet ladem na polici.

Chceme-li se však svému koníčku věnovat soustavněji, vyplatí se i relativně větší investice v podobě výrobku pro poloprofesionály.

Nejlevnější nářadí se nemusí vyplatit

Důvodů je několik. Jde se totiž většinou o neznačkové zboží s veškerým rizikem, vyplývajícím z této skutečnosti.

Jedním z faktorů nízké ceny je nižší kvalita použitých materiálů a jako slabina takového výrobku se může ukázat i nevhodný tvar, protože výrobce nebere v úvahu bezpečnost a pohodlí při práci.

Budoucí majitel by si měl uvědomit, že například i rukojeť – tedy zdánlivě jednoduchá až triviální záležitost – představuje velice významnou součást nářadí. Ta správná by měla být ergonomicky tvarována.

Dalším negativním prvkem pak může být nedostatečná dimenzovanost výkonu, takže vrtačka, pila nebo bruska se rychle prohřejí a hrozí nebezpečí rychlého vypálení motoru.

Odborník má v tom proto jasno – Vojtěch Regazzo, manažér společnosti Black & Decker, Praha, říká: „Při koupi neznačkového nářadí je nutné počítat s tím, že výrobky často nejsou opatřeny návodem v češtině, není k nim odpovídající servis nebo nejsou označeny značkou evropské kompatibility CE.

Mohou vyhořet už po krátké době a většinou nemají ani ergonomické rukojeti – pracujete s nimi chvíli a už brní ruka. Naproti tomu známé specializované firmy stoprocentně vědí, jak má vypadat kvalitní nářadí, a to i proto, že hodně investují do vývoje. Je zřejmé, že takový přístup něco stojí."

Proč nekupovat ani nejdražší nářadí

V případě, že nejsme profesionálové, všechny možnosti sofistikovaných – a tedy dražších – výrobků nevyužijeme, i když za ně zaplatíme.

V běžné praxi při použití nářadí v domácnosti nebo na chatě plně postačí střední výkonové parametry, což se pochopitelně pozitivně odráží i na skutečnosti, jak hluboko sáhneme do peněženky v momentu pořizování.

Nemusíme se bát ani toho, že bychom zůstali bez technické pomoci, když ji budeme případně potřebovat. Viktor Vrabec, manažér marketingu české společnosti Narex, k tomu poznamenává: „Bez toho, abychom kupovali nejdražší výrobky, výhodou známých a ověřených značek je, že nabízejí ucelené výrobní řady a mají také relativně široce dostupný servis, což může být jedním z důvodu koupě konkrétního výrobku."

Reprezentativní nabídka půjčoven

Půjčoven je na českém trhu veliké množství a na rozdíl od počátku 90. let, kdy se tento systém rozbíhal, je nasycení trhu dnes už dostatečné, nedostatkem možností výpůjčky netrpí ani obyvatelé menších měst nebo dokonce obcí.

V nabídce jsou výrobky zahraničních i domácích firem s nejrůznějším účelem použití – od běžných potřeb pro kutily, jako jsou elektrické vrtačky, šroubováky, bourací kladiva nebo pily, až po náročnější stavební či zahradní technické prostředky, čisticí zařízení, čerpadla, kompresory, autoboxy a vozíky a tak dále.

Ceny přitom zohledňují ekonomickou sílu dané lokality a možnosti konkurence, ovšem vzájemné srovnávání cen v jednotlivých půjčovnách nemá valný smysl, protože ty jsou vázané na konkrétní lokalitu.

Elektrický proud, nebo baterie?

Ruku v ruce s tím, jak se zdokonaluje technické řešení nejrůznějších pomocníků kutilů a domácích mistrů, vzniká i otázka, kterému technickému řešení dát přednost – zda klasickému, s elektrickou šňůrou, anebo modernějšímu, akumulátorům či bateriím, případně magnetickému.

Zatímco ještě před 10–15 lety se zdálo, že na vítěznou cestu světem nastoupily akumulátory, dnes je situace jiná – v žádném případě nedošlo k vytlačení klasického pohonu, spíše jen k výraznější profilaci.

Přístroje s autonomním zdrojem energie jsou výhodnější zejména tam, kde máme horší přístup a množství práce je časově omezené.

V opačném případě je nutné články dobíjet, což si vyžaduje čas, případně je nutné mít akumulátory rezervní – to práci zase zdražuje.

Jak na reklamace

Reklamovat libovolný výrobek lze v místě, kde jste jej koupili. Záruční lhůta je ze zákona dva roky, prodávající má povinnost opravit zboží do 30 dnů od podání reklamace.

Stále více firem však případnou reklamaci řeší jednostranně výměnou zboží, zejména když se jedná o výrobek ještě poměrně nový.

Pouze v souvislosti s internetovým prodejem je v občanském zákoníku zakotvena i možnost odstoupení od smlouvy, kdy lze zboží vrátit bez udání důvodů do l4 dnů od data převzetí.

Užitečné rady a tipy

Před nákupem si vyzkoušejte, jestli se nářadí snadno ovládá a zda jsou jednotlivé díly řádně upevněny.

V půjčovně zase trvejte na řádném předvedení přístroje, který vám hodlají půjčit.

Elektrické nářadí se často výhodně prodává v kufru i s příslušenství.

V případě, že si takovou soupravu půjčujete, zkontrolujte její úplnost.

Při koupi nového nářadí dbejte na to, aby vyhovovalo bezpečnostním požadavkům. Symbol „CE“ na štítku znamená, že výrobek odpovídá evropským normám. Na některých výrobcích také najdete německé značky TÜV, VDE nebo GS.

Neprohloupíte, když budete tuto pojistku hledat i na nářadí z půjčovny.
Kolik stojí zapůjčení nářadí a kolik jeho koupě

NÁJEM

Akumulátorový vrtací šroubovák Makita
Půjčovna Púvap, Praha 3
záloha: 2000 Kč; jeden den: 220 Kč; víkend: 440 Kč

Třídílný univerzální žebřík 5,25 m
Půjčovna Maister, Karlovy Vary
záloha: 2000 Kč; jeden den: 114 Kč

Sekačka bubnová s pojezdem Tekton Pro
Půjčovna Agile, Praha 9
záloha: 10 000 Kč; jeden den: 702 Kč

Stavební míchačka bubnová Lescha
Půjčovna Alda, Opava
záloha: 1000 Kč; jeden den: 149 Kč

Kotoučová pila Narex
Půjčovna Dast, Svitavy
záloha: 1500 Kč; jeden den: 90 Kč

KOUPĚ

Akumulátorový vrtací šroubovák Makita 6271 DWAET2 SET
3789 Kč
Nářadí Bono, Praha 9–Harfa

Třídílný univerzální žebřík 5,25 m ALVE 8608 hliníkový
4313 Kč
Landsman, nářadí a nástroje, spol. s r. o., Hradec Králové

Sekačka bubnová s pojezdem Tekton
21 435 Kč
Nářadí Vítek, Slavičín

Stavební bubnová míchačka Lescha Star 150
9270 Kč
Kohút a spol., spol. s r. o., Luštěnice u Mladé Boleslavi

Kotoučová pila Narex EPK 16 D
3360 Kč
Nakupka.cz

Zdroj: internetová nabídka – květen 2009 (ceny uvedeny včetně DPH)

JOZEF GÁFRIK

20.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kim Čong-un a Donald Trump
11

USA popřely, že by vyhlásily KLDR válku. Jde o absurdní tvrzení, tvrdí

Místopředseda klubu ANO Radek Vondráček
4

ANO je premiant Rekonstrukce státu

Rybníků v zemi přibývá. Krčína ale překonáme stěží

/INFOGRAFIKA/ Vodní plochy v Česku se za poslední dvě desítky let rozrostly o 6,5 tisíce hektarů. Stát podporuje stavbu dalších nádrží, chce tak bojovat se suchem.

Kominíků je dost. Pozor však na nájezdníky

/ROZHOVOR/ Lidé často ve víru letních radovánek zapomínají, že si do zimy musejí nechat vyčistit komín. Co mají dělat v případě, že se sazí chtějí zbavit až na poslední chvíli před začátkem topné sezony? Kde muže v černém najít, poradil kominický prezident Jaroslav Schön.

Polovina Čechů si pěstuje své plodiny. Vede Vysočina

/ANKETA/ Moderní doba Čechy nepřipravila o chuť pěstovat si vlastní plodiny. Jejich pěstování se věnují tři pětiny z nich. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala společnost Ipsos. Oslovila osm stovek respondentů.

Smrtelné nehody chodců. Nejvíce jich umírá v noci

/INFOGRAFIKA/ Nejdříve ta lepší zpráva: počet mrtvých při dopravních nehodách obecně spíše klesá. Ta horší: pořád se výrazně nedaří snížit úmrtí chodců. Loni zemřelo při nehodách 545 lidí (nejméně od roku 1961), z čehož 111 bylo chodců. A viník? V 90 případech to byl řidič, chodec v 21 případech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení