Tisk nejsou jen knihy a noviny
Bez tiskařů se neobejdou nejen knižní nakladatelství a vydavatelství novin a časopisů. Potisk je v současnosti na většině běžně používaných výrobků.
Martina Šrámková
Diskutovat (0) 15.8.2009 7:23
Polygrafickým způsobem se vyrábějí pro automobilový průmysl tištěné spoje, tisk najdeme i na mnohých léčivých tabletách. Polygrafie je zkrátka oborem, bez kterého současný svět nemůže existovat.
Ofset, flexotisk, hlubotisk nebo nejnověji digitální tisk: tiskařina je práce barevná a rozmanitá. Navíc zatímco některé, většinou malé a specializované tiskárny, využívají starých ručních strojů, jinde se tiskař stává operátorem, který vydává pokyny přes počítač.
Tiskař je kvalifikovaný pracovník schopný samostatně a kompetentně produkovat tištěné materiály s použitím tiskového procesu, například tisku z výšky, z hloubky, z plochy nebo průtiskem. V popisu jeho práce je příprava tiskových forem i barev, seřízení tiskařského stroje, samotný tisk, ale i kontrola kvality finálního výrobku. Nejvhodnější přípravou pro toto povolání je výuční obor tiskař na polygrafických strojích nebo tiskařské práce.
V loňském roce si kvalifikovaný tiskař vydělal v průměru 26 500 korun měsíčně. Rozpětí mezd se pohybovalo od 17 300 do 42 700 korun. V současné době nabízejí úřady práce pro tuto profesi 31 míst.
Tiskař musí mít dobré prostorové vidění, musí být schopen rozlišovat barvy a barevné odstíny, být přesný a svědomitý. Práce tiskaře se nehodí pro lidi se závažným onemocněním dýchacích cest a plic a pro ty, kteří jsou přecitlivělí na chemické látky.





















