Malé děti kreslí většinou všechny květiny jako gerbery nebo kopretiny. Není tedy divu, že je nové nebo dosud neznámé rostliny, které vidí na okenním parapetu svého pokoje, lákají k tomu je lépe poznat. Vděčnou rostlinou do dětského pokoje je například masožravka, která děti přitahuje díky schopnosti lapat drobný hmyz. Její výhodou je i to, že ji můžete nechat zalévat i děti, aniž byste se museli bát jejího přelití.

Masožravé rostliny totiž vyžadují neustálou vlhkost, a tak jim nevadí, když takzvaně „stojí“ ve vodě. „Masožravky děti naprosto fascinují, i když jsou pro ně i maličko děsivé. Mohou je krmit drobným hmyzem, o který sice rostlina většinou nejeví zájem, ale to nevadí. Podstatná je interakce. A svými zajímavými poznatky se pak mohou pochlubit kamarádům nebo ve škole,“ říká Denisa Lexová z Holandské květinové kanceláře. „Mezi oblíbené květiny, které lze využít i do dětských pokojíčků, patří také hrnková růže, kterou děti znají ze zahrádky, některé druhy kaktusů nebo begonie, která kvete i v zimě,“ doplňuje.

Nevhodné druhy

Květiny by měly být nejen estetickou, ale i bezpečnou ozdobou dětského pokoje, některé rostliny proto odborníci radí z pokoje vyloučit. Tam, kde děti spí, nedoporučují například diffenbachii, která působí dráždivě na ústní sliznici a trávicí trubici a dětem při pozření způsobuje průjem, zvracení nebo i záněty trávicího ústrojí. Mezi další nevhodné rostliny s podobnými účinky patří například i oblíbená vánoční hvězda, brambořík nebo prvosenka.

Rostliny zabezpečte

Potíže ale mohou způsobit i rostliny kvetoucí, ač nejedovaté. „Dítě, které je alergik, by se mělo vyvarovat kontaktu se všemi květinami, které kvetou, neboť by u něj mohly vyvolat pylovou alergii,“ říká praktický dětský lékař z Léčebně preventivního centra Eden Milan Kudyn. „Dětem s alergií na pyl ale mohou rodiče pořídit například fíkus nebo další stále zelené květiny,“ doplňuje. Nebezpečné rostliny v bytě nebo květiny umístěné na zemi v květináčích by také měli rodiče před zvědavostí dětí zabezpečit – umístěním z dosahu dítěte nebo například ochranným krytem. „Takto lze ochránit děti například před trny z kaktusů, které jdou velice špatně vytáhnout. Tam kde jsou malé děti, doporučuji ale spíše kaktusy, které nemají trny,“ dodává Milan Kudym.¨

Tipy na pěstování rostlin v dětském pokoji

BEGONIA ELATIOR
Zastřihávat, rosit, zalévat – péče o begonii je prima hra. Jednou z jejích předností je, že kvete i v zimních měsících. Oživuje tak interiér v době, kdy vše, co roste a kvete venku, odpočívá. Vyžaduje dobře osvětlené stanoviště a nesnáší přemokření.Od­střihávejte odkvetlé květy, roste listy, ale snažte se nezasáhnout květy, často zalévejte a přihnojujte: péče o bujnou begonii je prima hra, z níž mají radost obě strany.

HIPPEASTRUM
Z cibule hvězdníku vyrůstá dutý květní stvol, z něhož vyraší robustní poupě, které se rozvine do ohromného květu tvaru hvězdy. Neustále prochází proměnami. Preferuje teplé a světlé stanoviště. Svrchní vrstvy zeminy mohou ve vegetativním období mírně vyschnout, ale v době kvetení potřebuje tato kráska o něco vydatnější zálivku.

GERBERA
Každý začínající van Gogh maluje květiny jako gerbery. Dětem gerbera připomíná velkou sedmikrásku a starší děti znají oranžovou gerberu ze školy, protože se používá jako symbol v některých protikuřáckých projektech. K pěstování doma je nejvhodnější varianta s krátkým květním stvolem. Gerberu umístěte na světlé stanoviště a zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená.

GYMNOCALYCIUM
Děti se bojí trnů kaktusu, ale rychle získají sebevědomí, když budou vědět, jak s ním zacházet (při přesazování jej omotejte složenými novinami). Gymnocalycium nemá příliš husté trny a z jeho horní části vykvétají nádherné květy. Nejlépe bude prospívat na přiměřeně osluněném stanovišti, zeminu lze nechat mezi zálivkami mírně vyschnout.

NEPENTHES MIRANDA
Láčkovka produkuje na víčkách svých láček sladký nektar a jen čeká, až večeře sama přiletí. Hmyz přilákaný sladkou šťávou vleze dovnitř a hledá další. Těsně pod okrajem láčky ji skutečně najde, ale následuje vosková skluzavka do hlubin. Na dně oběť zahyne a poslouží láčkovce jako potrava. Rostlina vyžaduje teplé, stinné a dostatečně vlhké prostředí. Zavěste ji do výšky a postřikujte alespoň dvakrát denně.

DRACAENA SANDERIANA
Vypadá jako bambus, ale ve skutečnosti se jedná o zcela jiný druh. Ačkoli je téměř čínskou národní rostlinou (prý přináší štěstí), pochází z Kamerunu. Stonky bez kořenů rostou ve vodě, kde mohou být upevněné oblázky nebo jiným dekorativním materiálem. Vodu je nutné po dvou týdnech vyměňovat. Má ráda světlo, ale nesnese přímé slunce.

NERTERA
Korálovka je oblíbená pro své ozdobné plody. Plody jsou malé – průměrně méně než půl centimetru – ale je jich tolik, že téměř zakryjí zelené části rostliny. Se svojí jemnou strukturou je nertera ve vhodném květináčku ideální jako maličký společník. Bude se jí dobře dařit na světlém stanovišti mimo přímé slunce a při zálivce zespodu – sama si z misky vezme tolik vody, kolik potřebuje.

ROSA
Hrnkové růže mají kouzlo velkých zahradních růží, ale je u nich mnohem méně starostí s trny a prořezáváním. Mají rády čerstvý vzduch, vlhkou zem a světlo bez přímých slunečních paprsků. Malí zahradníci je mohou po odkvětu zastřihnout asi na výšku pět centimetrů. Rostliny obrazí a za měsíc nebo dva znovu vykvetou.