Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co přinesla změna rodičovské dovolené? Obavy rodičů ze špatného rozhodnutí

„Zvícerychlostní rodičovské dovolené jsem trochu rozpačitá, některé věci se těžko odhadují dopředu. Dceři je sotva rok a vůbec nemám představu, jestli za dva roky bude zralá na školku,“ píše nám Květa Kořánová zDěčína.

29.3.2008
SDÍLEJ:

Česká republika patří k zemím s nejdelší mateřskou a rodičovskou dovolenou.Foto: Profimedia

Od ledna letošního roku si rodiče vybírají ze tří možných variant vyplácení rodičovského příspěvku. Uvedení tzv. vícerychlostní rodičovské dovolené do praxe probíhá zatím poměrně hladce, na její konkrétní výsledky si ale musíme několik let počkat.

Česká republika patří k zemím s nejdelší mateřskou a rodičovskou dovolenou. V minulosti stát rodiči pečujícímu o dítě do čtyř let vyplácel 40 procent průměrné mzdy. Podle ministra práce a sociálních věcí, Petra Nečase, si ani bohaté ekonomiky nejvyspělejších států nemohly dovolit takto silně zatížit státní rozpočet. Podle něj byla změna systému nevyhnutelná a volala po ní také Evropská unie.

Psychologové a pedagogové naproti tomu upozorňují, že jakkoliv se zdají být tři až čtyři roky dlouhé, jsou pro vývoj dětské psychiky určující. Podle nich žádné kolektivní zařízení nemůže plnohodnotně nahradit rodičovskou péči. Stejně tak hájí českou tradici víceleté rodičovské dovolené zástupci některých neziskových organizací. „Myslím si, že těch tří až čtyř let bychom se neměli vzdát, ale naopak bychom na ně měli být pyšní, “ říká Irena Smetáčková z neziskové organizace Otevřená společnost.

Co s dítětem po dvou letech ?

Vícerychlostní rodičovská dovolená má pomoci snížit výdaje ze státního rozpočtu, avšak na otázku, kde a jakým způsobem se ušetřené peníze projeví, zda například půjdou na podporu předškolního vzdělávání, nebo obnovení sítě zaniklých jeslí, nám Ministerstvo práce a sociálních věcí zatím nebylo schopné odpovědět. „Je sice hezké, že si můžeme vybrat variantu dvouleté rodičovské dovolené, ale do mateřské školky mi dítě vezmou až od tří let a jesle byly skoro všechny zrušeny,“ rozčiluje se Anna Skopečková z Čáslavi.

Rozhořčení je na místě. Počet jeslí v Praze se dá spočítat na prstech jedné ruky, v Pardubicích jsou otevřeny dvoje, v Hradci Králové dokonce pouze jedny. Ministerstvo školství nové zakládání zařízení tohoto typu neplánuje. Kdo se bude starat o děti rodičů, které si vyberou nejrychlejší, tedy dvouleté čerpání rodičovské dovolené, není zatím jasné. „Babičky jsou zaměstnané a já musím nastoupit do práce kvůli splácení hypotéky. Vůbec si nedokážu představit, co bude za dva roky,“ posteskla si maminka s miminkem v šátku.

Děti nebo kariéra?

Ministerstvo práce a sociálních věcí si prý uvědomuje, že v České republice není dostatečně zajištěna péče o děti do tří let. Plánuje proto podporu tzv. firemních školek nebo zavedení institutu sousedské výpomoci.

Kritici současné sociální reformy ovšem říkají, že například daňové úlevy pro firmy, které si založí vlastní firemní školku, jsou slibovány už několik let a zatím bez výsledku. „V českých podmínkách je to bohužel stále o tom buď zůstat doma nebo dělat kariéru, nic mezi tím. S vícerychlostní dovolenou měl stát také podpořit zaměstnávání žen na poloviční úvazek. Připadá mi to poněkud nedotažené,“ říká Irena Smetáčková z Otevřené společnosti.

Rodiče volí střední cestu

Na Úřadech práce, kde se všude kromě Prahy předkládají žádosti o rodičovskou dovolenou, potvrzují, že rodiče v případě rodičovské dovolené volí většinou zlatou střední cestu. Podle metodičky Marie Farské například Úřad práce v Semilech zatím vyřídil až 90 procent žádostí o tříletou variantu Většina rodičů, se kterými jsme mluvili, se bojí předem odhadnout, co bude za dva roky a proto své definitivní rozhodnutí odkládá co nejdéle, tedy k 21. měsíci po porodu. Existují ovšem rodiče, kteří možnost volby nemají. Mezi takové patří maminka dvojčat Petra Blechová. Před nástupem na rodičovskou dovolenou byla nezaměstnaná a má tudíž nárok pouze na nejpomalejší, tedy čtyřleté čerpání s nižším rodičovským příspěvkem.

Diskriminace žen s nižšími příjmy

Bez možnosti volby jsou všechny matky, které byly před nástupem na mateřskou dovolenou nezaměstnané nebo dlouhodobě nemocné, studentky či ženy, které měly před porodem plat nižší než je částka 16 400 Kč měsíčně. Podle autorů zákona jde o opatření proti těm, kteří dlouhodobě nepracují a se sociálními dávkami by chtěli spekulovat. Představitelé některých organizací považují toto omezení za diskriminační. Ireny Smetáčková tvrdí, že stát tímto způsobem vytváří „matky druhé kategorie,“ které ještě více handicapuje.

Vícerychlostní rodičovská dovolená má své příznivce i kritiky. Miroslava Frýbu z Úřadu práce v Jičíně překvapila informovanost maminek a jejich připravenost na změnu. „Málokdy se stane, že by se matky rozhodovaly až u okénka, na poslední chvíli, nebo že by měly se samotnou volbou nějaké problémy,“ obhajuje změny státní úředník. Podle Džamily Stehlíkové, ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny, si na výsledný socioekonomický dopad tohoto reformního kroku musíme počkat zhruba pět až deset let.

Varianty rodičovské dovolené


1.varianta: 2 roky, 11 400 korun ( zvýšená výměra)

Tato varianta se vyplatí především matkám, které mají lukrativní povolání, do kterého se chtějí brzy vrátit. Žádat o ní mohou pouze rodiče, kteří pobírali peněžitou pomoc v mateřství, minimálně ve výši 11 400 korun měsíčně. Pokud máte o tuto variantu zájem, musíte o ni požádat nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícím po kalendářním měsíci, v němž dítě dosáhlo 22 týdnů života.

2.varianta: 3 roky, 7600 korun ( základní výměra)

Tuto variantu, podle Úřadů práce v jednotlivých regionech, v současné době,volí většina žadatelů. Požádat o tuto variantu je nutné do 21.měsíce věku dítěte, pokud to nestihnete získáváte automaticky variantu snížené výměry.


3.varianta:4 roky, do 21 měsíců 7600 korun a poté 3800 korun ( snížená výměra)

Tuto variantu volí rodiče, kteří chtějí s dětmi zůstat co nejdéle bez ohledu na výši rodičovského příspěvku. Ze zákona je tato varianta povinná pro matky, které nemají nárok na rychlejší čerpání. Jde o matky, které pobíraly příliš nízkou nebo žádnou peněžitou pomoc v mateřství,matky dlouhodobě nemocné, studentky, nezaměstnané.

Tato rozhodnutí jsou již nezvratitelná, a to i když si rodiče nechají rodičovský příspěvek převést z jednoho na druhého. Rodičovský příspěvek se vždy vztahuje k nejmladšímu dítěti v rodině.

Zdroj: www.profem.cz

Zavedením vícerychlostní rodičovské dovolené dochází k celkovému snížení rodičovského příspěvku, přesto i nadále patří Česká republika v tomto směru k nejštědřejším zemím v Evropě. Možnost čtyřleté státní podpory není zavedena nikde jinde v Evropě. Vícerychlostní čerpání praktikuje například také Velká Británie, Belgie, Norsko, Finsko anebo Francie.

Autor: Andrea Zajíčková

29.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aukční síň tvrdí, že hodinky, které prodala za více než milion eur, ruskému prezidentovi nepatřily.
8

Putinovy hodinky za milion eur? Nebyly prý jeho, dementoval Kreml

Sean Spicer
AKTUALIZOVÁNO
4

Trumpův mluvčí Spicer rezignoval, novou mluvčí bude Sarah Sandersová

Seznamte se: Alanya, perla Turecké riviéry

/FOTOGALERIE/ Opomíjená, možná i lehce zatracovaná. Taková je pro většinu české veřejnosti Turecká riviéra. Ale ne náhodou se říká, že kdo jednou objeví zdejší kouzlo, už nebude chtít domů. Že, egyptská královno Kleopatro?

Veselnická, která se sešla s Trumpem mladším, dělala i pro FSB

Ruská právnička Natalia Veselnická, která se před americkými prezidentskými volbami sešla s Donaldem Trumpem juniorem, má mezi svými klienty i ruskou tajnou policii FSB. Uvádí to agentura Reuters s odkazem na dokumenty, které získala k dispozici. 

Potvrzeno, jihočeskou kandidátku ČSSD povede Ondřej Veselý

Volebním lídrem sociální demokracie v jižních Čechách bude právník a bývalý starosta Písku Ondřej Veselý.

Vy byste s námi měli táhnout za jeden provaz, vzkázal Erdogan Němcům

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsoudil vyjádření německého ministra hospodářství, který varoval firmy investující v Turecku. "Měli bychom táhnout za jeden provaz," prohlásil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení