Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chcete svatbu letos v létě? Už začněte s přípravami

Přestože by se mnohým mohla zdát svatba jako nemoderní a zastaralá záležitost, zájem o ni stále roste. Jestliže plánujete své ano říci letos v létě, máte nejvyšší čas začít s přípravami.

28.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Anna Novotná

Ačkoli v devadesátých letech počet sňatků v České republice rok od roku klesal, v předchozích dvou letech zaznamenaly matriky nárůst svatebčanů a letos očekávají firmy zabývající se svatebním servisem opět rekordní tržby. Podle odborníků počty ženichů a nevěst nyní zvedají populačně silné ročníky z osmdesátých let a také ti, kteří mají svatbu již po několikáté. Tomu odpovídá i přetlak ve svatebních salonech a obsazené termíny v populárních oddávacích místech.

Jestli plánujete svatbu v nejoblíbenějších termínech, to je od června do září, měli byste si v lednu minimálně zarezervovat termín na matrice a vybrat restauraci na oslavu.

Plánujete-li svatbu v létě, pravděpodobně chcete mít obřad nebo hostinu venku. Je dobré na to myslet při výběru místa – je vždy odpovídající „mokrá varianta“, když bude pršet? Už ve chvíli, kdy se rozhodujete, kde svatba bude, byste měli alespoň přibližně znát počet hostů – bude jich dvacet, nebo sto? Vejdou se do kaple nebo do salonku v restauraci?

Svatba v letních měsících s sebou nese i to riziko, že někteří svatební hosté mohou být na dovolené. Neplánujete-li tedy, že se jich takto zbavíte, dejte jim vědět včas předem.

Na fotkách nešetřete

Vyřešíte-li datum, termín na matrice a zamluvení restaurace, máte asi tak měsíc na to, abyste vybrali fotografa nebo kameramana. Zvláště ve velkých městech jsou ti nejlepší zamluvení dlouho dopředu, v Praze i více než rok.

Stejné je to s hudbou. Rozmyslete se, jestli si zaplatíte živou kapelu (čím víc hudebníků, tím obvykle větší suma) nebo se spokojíte s DJ. V obou případech vybírejte pečlivě, chtějte vidět seznam písniček, které hrají, zadejte si jejich jméno do internetového vyhledavače kvůli referencím, podívejte se na svatební servery, jak s nimi byli spokojeni ostatní.

Fotografa ani kameramana nikdy nenajímejte bez znalosti jejich práce. Nevyplatí se na nich ani šetřit. I když se nefotíte rádi, jsou fotografie a prstýnky většinou to jediné, co vám jako vzpomínka na svatbu zbude.

V případě, že nechcete nic nechat náhodě, nebo nemáte čas vše zařizovat, najměte si svatební koordinátorku. Zařídí vám vše – obřad, hostinu, šaty, cukroví, účes, květiny, výzdobu, hudbu i fotografa. Za její služby se platí jednorázově, částka se pohybuje od deseti tisíc korun.

Za kolik?

I když nemáte moc peněz, rádi byste svůj den oslavili se všemi blízkými a se vším, co k tomu patří? Pak se musíte rozhodnout, jaké jsou vaše priority. První otázka, kterou si položte, zní: „Je pro nás důležitější mít svatbu, na které budou všichni známí, nebo chcete mít krásné šaty a dekorace?“

Jestliže zvolíte první variantu, je pro vás lepší vybrat si místo obřadu, za které se neplatí, tedy matriku v místě bydliště, a zjistit oddávací den, kdy jsou sňatky zdarma.

Místo drahé restaurace vyberte hospodu, kde se s majitelem domluvíte na vlastní výzdobě, kterou si uděláte doma a která bude hezčí a určitě levnější než kupovaná.

Svatební cukroví i dorty mohou napéct členové rodiny, oznámení si uděláte v době digitálních fotografií a snadno dostupných grafických programů sami. Květiny nemusí stát několik tisíc, pokud v květinářství neřeknete, že jde o svatební.

S hosty se můžete domluvit, že si ubytování a tvrdý alkohol budou na svatbě platit sami, dnes to již není výjimka a nepovažuje se to za ostudu.

Dost můžete ušetřit i na prstýncích, ale dobře si tuto úsporu rozmyslete. Prstýnky budete pravděpodobně nosit celý život, tak vyberte takové, které se vám opravdu líbí, a ne jen kvůli tomu, že jsou levné. Když nechcete zlaté, které v levnějších klenotnictvích pořídíte už od tří tisíc korun, vsaďte na chirurgickou ocel, kterou pořídíte v řádu stokorun za jeden prsten.

Rozpočet, který si připravíte na svatbu, závisí jen na vás. Můžete ji pořídit za několik tisíc nebo i stovek v případě, že nebudete mít klasické svatební šaty, prstýnky a oslavu. Nebo vás může vyjít i na několik set tisíc korun. Svatby pohybující se přes sto tisíc korun už v Česku nejsou výjimkou. Orientační přehled cen najdete v infoboxu.

průměrný rozpočet
prstýnky 8 000 Kč
šaty a doplňky (nevěsta) 10 000 Kč
oblek pro ženicha 7 000 Kč
květiny 4 000 Kč
výzdoba sálu a aut 3 000 Kč
obřad 1 000 Kč
hostina pro 40 lidí 40 000 Kč
fotograf 4 000 Kč
kameraman 4 000 Kč
kapela, DJ 6 000 Kč
výslužky 5 000 Kč
dort 2 000 Kč
kosmetička a kadeřnice 3 000 Kč
oznámení 2 000 Kč
služby svatební agentury 10 000 Kč
Celkem: 109 000 Kč

SVATEBNÍ TERMINÁŘ

Zatímco na malou skromnou svatbu vám stačí několik týdnů, organizace velké náročnější svatby vám zabere téměř rok.

12–9 měsíců před svatbou

Toto je období, kdy byste se měli především rozhodnout pro styl, v jakém si svou svatbu představujete, zvolit datum a počet hostů. Stejně tak byste měli vybrat místo, kde se bude konat hostina a večerní zábava. Rozplánujte si také rozpočet a ujasněte si, kolik peněz chcete do svatby investovat. Pokud se na organizování necítíte sami, najděte si svatební agenturu a domluvte se s ní na požadovaných službách.

8–6 měsíců před svatbou

Rozhodněte se mezi živou kapelou a diskžokejem a zarezervujte si je. Pokud nebudete využívat služby restaurace či hotelu, najděte si dodavatele jídla. Požádejte své svědky, aby se ujali svého úkolu. Nevěsty by měly začít obcházet svatební půjčovny a vybírat si svatební šaty. Objednejte si svatební dort a výslužky, vyberte si a objednejte fotografa i kameramana. Najděte místo, kde se budou moci ubytovat hosté, kteří na svatbě budou přespávat.

5–3 měsíce před svatbou

Sejděte se s květinářkou a domluvte se na podobě svatební kytice (myslete na to, že každá květina má svou sezonu), ale i svatební dekorace. Dejte dohromady seznam svých svatebních hostů a oznamte jim termín svatby, aby si stihli udělat volno. Začněte sepisovat seznam svatebních darů, které by vám udělaly radost. Pokud plánujete svatbu mimo restauraci, zajistěte si pronájem vybavení, nádobí a podobně. Rozhodněte se, jak by mělo vypadat vaše svatební oznámení, a zadejte ho grafické firmě. Nevěsta by si měla vybrat a objednat kadeřnici a kosmetičku.

2 měsíce před svatbou

Nejpozději v tomto termínu si vyberte prstýnky, aby se případně stihly zvětšit či zmenšit. Sestavte zasedací pořádek a napište jmenovky. Rozešlete své svatební oznámení. Ženich by si měl koupit oblek i košili, nevěsta si koupí doplňky ke svatebním šatům, boty a spodní prádlo. Je nejvyšší čas začít zařizovat svatební cestu.

1 měsíc před svatbou

Nevěsta absolvuje poslední zkoušku líčení, účesu i šatů. Dolaďte harmonogram svatebního dne. Vyberte si hudební doprovod ke svatebnímu obřadu. Ujistěte se, že všechny vaše rezervace jsou platné. Naplánujte si své rozloučení se svobodou.

1 týden před svatbou

Vyzvedněte si šaty. Připravte si věci na svatební cestu. Připravte si svoji řeč a přípitek. Domluvte se s člověkem, který bude dohlížet nad průběhem svatebního dne a řešit případné problémy, které se v jeho průběhu vyskytnou. Nevěsta si nechá udělat manikúru a pedikúru.

Autor: Kateřina Erbsová (Stárková)

28.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otec a syn Bushovi
1 16

Rodina Bushů se připojila ke kritikům Trumpa. Jeho poradní tým se rozpadl

Ilustrační foto
4

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení