VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chcete svatbu letos v létě? Už začněte s přípravami

Přestože by se mnohým mohla zdát svatba jako nemoderní a zastaralá záležitost, zájem o ni stále roste. Jestliže plánujete své ano říci letos v létě, máte nejvyšší čas začít s přípravami.

28.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Anna Novotná

Ačkoli v devadesátých letech počet sňatků v České republice rok od roku klesal, v předchozích dvou letech zaznamenaly matriky nárůst svatebčanů a letos očekávají firmy zabývající se svatebním servisem opět rekordní tržby. Podle odborníků počty ženichů a nevěst nyní zvedají populačně silné ročníky z osmdesátých let a také ti, kteří mají svatbu již po několikáté. Tomu odpovídá i přetlak ve svatebních salonech a obsazené termíny v populárních oddávacích místech.

Jestli plánujete svatbu v nejoblíbenějších termínech, to je od června do září, měli byste si v lednu minimálně zarezervovat termín na matrice a vybrat restauraci na oslavu.

Plánujete-li svatbu v létě, pravděpodobně chcete mít obřad nebo hostinu venku. Je dobré na to myslet při výběru místa – je vždy odpovídající „mokrá varianta“, když bude pršet? Už ve chvíli, kdy se rozhodujete, kde svatba bude, byste měli alespoň přibližně znát počet hostů – bude jich dvacet, nebo sto? Vejdou se do kaple nebo do salonku v restauraci?

Svatba v letních měsících s sebou nese i to riziko, že někteří svatební hosté mohou být na dovolené. Neplánujete-li tedy, že se jich takto zbavíte, dejte jim vědět včas předem.

Na fotkách nešetřete

Vyřešíte-li datum, termín na matrice a zamluvení restaurace, máte asi tak měsíc na to, abyste vybrali fotografa nebo kameramana. Zvláště ve velkých městech jsou ti nejlepší zamluvení dlouho dopředu, v Praze i více než rok.

Stejné je to s hudbou. Rozmyslete se, jestli si zaplatíte živou kapelu (čím víc hudebníků, tím obvykle větší suma) nebo se spokojíte s DJ. V obou případech vybírejte pečlivě, chtějte vidět seznam písniček, které hrají, zadejte si jejich jméno do internetového vyhledavače kvůli referencím, podívejte se na svatební servery, jak s nimi byli spokojeni ostatní.

Fotografa ani kameramana nikdy nenajímejte bez znalosti jejich práce. Nevyplatí se na nich ani šetřit. I když se nefotíte rádi, jsou fotografie a prstýnky většinou to jediné, co vám jako vzpomínka na svatbu zbude.

V případě, že nechcete nic nechat náhodě, nebo nemáte čas vše zařizovat, najměte si svatební koordinátorku. Zařídí vám vše – obřad, hostinu, šaty, cukroví, účes, květiny, výzdobu, hudbu i fotografa. Za její služby se platí jednorázově, částka se pohybuje od deseti tisíc korun.

Za kolik?

I když nemáte moc peněz, rádi byste svůj den oslavili se všemi blízkými a se vším, co k tomu patří? Pak se musíte rozhodnout, jaké jsou vaše priority. První otázka, kterou si položte, zní: „Je pro nás důležitější mít svatbu, na které budou všichni známí, nebo chcete mít krásné šaty a dekorace?“

Jestliže zvolíte první variantu, je pro vás lepší vybrat si místo obřadu, za které se neplatí, tedy matriku v místě bydliště, a zjistit oddávací den, kdy jsou sňatky zdarma.

Místo drahé restaurace vyberte hospodu, kde se s majitelem domluvíte na vlastní výzdobě, kterou si uděláte doma a která bude hezčí a určitě levnější než kupovaná.

Svatební cukroví i dorty mohou napéct členové rodiny, oznámení si uděláte v době digitálních fotografií a snadno dostupných grafických programů sami. Květiny nemusí stát několik tisíc, pokud v květinářství neřeknete, že jde o svatební.

S hosty se můžete domluvit, že si ubytování a tvrdý alkohol budou na svatbě platit sami, dnes to již není výjimka a nepovažuje se to za ostudu.

Dost můžete ušetřit i na prstýncích, ale dobře si tuto úsporu rozmyslete. Prstýnky budete pravděpodobně nosit celý život, tak vyberte takové, které se vám opravdu líbí, a ne jen kvůli tomu, že jsou levné. Když nechcete zlaté, které v levnějších klenotnictvích pořídíte už od tří tisíc korun, vsaďte na chirurgickou ocel, kterou pořídíte v řádu stokorun za jeden prsten.

Rozpočet, který si připravíte na svatbu, závisí jen na vás. Můžete ji pořídit za několik tisíc nebo i stovek v případě, že nebudete mít klasické svatební šaty, prstýnky a oslavu. Nebo vás může vyjít i na několik set tisíc korun. Svatby pohybující se přes sto tisíc korun už v Česku nejsou výjimkou. Orientační přehled cen najdete v infoboxu.

průměrný rozpočet
prstýnky 8 000 Kč
šaty a doplňky (nevěsta) 10 000 Kč
oblek pro ženicha 7 000 Kč
květiny 4 000 Kč
výzdoba sálu a aut 3 000 Kč
obřad 1 000 Kč
hostina pro 40 lidí 40 000 Kč
fotograf 4 000 Kč
kameraman 4 000 Kč
kapela, DJ 6 000 Kč
výslužky 5 000 Kč
dort 2 000 Kč
kosmetička a kadeřnice 3 000 Kč
oznámení 2 000 Kč
služby svatební agentury 10 000 Kč
Celkem: 109 000 Kč

SVATEBNÍ TERMINÁŘ

Zatímco na malou skromnou svatbu vám stačí několik týdnů, organizace velké náročnější svatby vám zabere téměř rok.

12–9 měsíců před svatbou

Toto je období, kdy byste se měli především rozhodnout pro styl, v jakém si svou svatbu představujete, zvolit datum a počet hostů. Stejně tak byste měli vybrat místo, kde se bude konat hostina a večerní zábava. Rozplánujte si také rozpočet a ujasněte si, kolik peněz chcete do svatby investovat. Pokud se na organizování necítíte sami, najděte si svatební agenturu a domluvte se s ní na požadovaných službách.

8–6 měsíců před svatbou

Rozhodněte se mezi živou kapelou a diskžokejem a zarezervujte si je. Pokud nebudete využívat služby restaurace či hotelu, najděte si dodavatele jídla. Požádejte své svědky, aby se ujali svého úkolu. Nevěsty by měly začít obcházet svatební půjčovny a vybírat si svatební šaty. Objednejte si svatební dort a výslužky, vyberte si a objednejte fotografa i kameramana. Najděte místo, kde se budou moci ubytovat hosté, kteří na svatbě budou přespávat.

5–3 měsíce před svatbou

Sejděte se s květinářkou a domluvte se na podobě svatební kytice (myslete na to, že každá květina má svou sezonu), ale i svatební dekorace. Dejte dohromady seznam svých svatebních hostů a oznamte jim termín svatby, aby si stihli udělat volno. Začněte sepisovat seznam svatebních darů, které by vám udělaly radost. Pokud plánujete svatbu mimo restauraci, zajistěte si pronájem vybavení, nádobí a podobně. Rozhodněte se, jak by mělo vypadat vaše svatební oznámení, a zadejte ho grafické firmě. Nevěsta by si měla vybrat a objednat kadeřnici a kosmetičku.

2 měsíce před svatbou

Nejpozději v tomto termínu si vyberte prstýnky, aby se případně stihly zvětšit či zmenšit. Sestavte zasedací pořádek a napište jmenovky. Rozešlete své svatební oznámení. Ženich by si měl koupit oblek i košili, nevěsta si koupí doplňky ke svatebním šatům, boty a spodní prádlo. Je nejvyšší čas začít zařizovat svatební cestu.

1 měsíc před svatbou

Nevěsta absolvuje poslední zkoušku líčení, účesu i šatů. Dolaďte harmonogram svatebního dne. Vyberte si hudební doprovod ke svatebnímu obřadu. Ujistěte se, že všechny vaše rezervace jsou platné. Naplánujte si své rozloučení se svobodou.

1 týden před svatbou

Vyzvedněte si šaty. Připravte si věci na svatební cestu. Připravte si svoji řeč a přípitek. Domluvte se s člověkem, který bude dohlížet nad průběhem svatebního dne a řešit případné problémy, které se v jeho průběhu vyskytnou. Nevěsta si nechá udělat manikúru a pedikúru.

Autor: Kateřina Erbsová (Stárková)

28.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
38

Učitel neunesl hajlování romského žáka, teď má obavy z jeho rodiny

Silnice ze Lhenic do Prachatic. Víc se stojí než jede.
EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME
188

Jižní Čechy trápí sněhová kalamita, tisíce domácností bez proudu

Čeští opraváři zemědělských strojů pojedou na dva roky se Zetorem do Zambie

Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kamspolečnost Zetor Tractors bude dovážet své stroje. Značka Zetor nově navázala spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném koncem dubna v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

EXKLUZIVNĚ

Babiš vrací úder, píše poslancům. Bude jim to stačit?

Deník získal dopis, v němž se předseda hnutí ANO a donedávna majitel Agrofertu Andrej Babiš vyjadřuje ke svým finančním transakcím. Dnes ho odešle předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi.

Stockholmský atentát nákladním vozem má pátou oběť

Počet mrtvých, které má na svědomí uzbecký atentátník ve Stockholmu ze 7. dubna 2017, se zvýšil na pět. V nemocnici podlehla dnes ráno zraněním šedesátileté žena.

AKTUALIZUJEME / EXKLUZIVNĚ

Východ Moravy ve střehu: noční déšť zvedl hladiny řek, akutně hrozí vylití

Vydatné noční dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři zvýšili odtok z některých přehrad. U některých řek hrozí vylití z koryt.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies