VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Talent: Božský dar nebo prokletí? Záleží jen na vás

Chová se vaše dítě jinak, než ostatní děti vjeho věku? Je vzdorovité nebo naopak uzavřené či zasněné? Pak zřejmě potřebuje jiný způsob výchovy a vzdělávání. Jedině tak se jeho nadání může rozvíjet.

20.9.2008
SDÍLEJ:

Talentované dítě nemusí nutně vlohy zdědit po rodičích, a může se narodit do jakékoliv rodiny.Foto: Deník

V populaci jsou dvě až tři procenta nadaných dětí. Kdyby měly všechny děti šanci na úplný rozvoj svých schopností, dokázalo by jich vyniknout v některé z oblastí lidské činnosti daleko více.

K úspěšnému rozvoji však dítě potřebuje zázemí rodiny, podporu školy a porozumění okolí. V opačném případě strádá a stává se problémovým.

Je talent výhoda?

Honzíkovi se první slova povedla říct již v sedmi měsících. Od osmi měsíců projevuje zájem o knížky. Fascinují ho písmenka a čísla. Nadané děti většinou vývojově předběhnou své vrstevníky. Dříve se naučí mluvit, číst, psát, případně počítat. K charakteristickým vlastnostem mimořádně nadaných dětí patří zvídavost a silná vnitřní motivace k činnosti, kterou si dítě samo zvolilo. Dítě může projevovat nadání v jedné oblasti, může být intelektově nadané, umělecky založené, tvořivé, vynikat v pohybových a sociálních dovednostech. Nebo se u něj nadání projevuje v několika oblastech najednou (například v intelektových a sociálních dovednostech).Ve věku, kdy ostatní děti potřebují přísná a jednoznačná pravidla, touží většinou nadané děti po vlastní nezávislosti.

Díky rychlejšímu vývoji mívají děti problémy přizpůsobit se, bývají přecitlivělé a projevují se bouřlivými emočními reakcemi. Chlapci jsou většinou vzdorovití, dívky trpí záchvaty pláče v soukromí, uzavřeností, ale i zdravotními potížemi. Problémy se objeví zejména tam, kde děti nemají možnost volby činností a jejich náročnosti. „Pokud si například všechny děti ve školce musejí jít po obědě lehnout a nikdo nemá čas odpovídat na jejich zvídavé otázky,“ říká psycholožka a předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková. Ačkoliv mají mnohdy velký potenciál a mají šanci být výjimeční, setkávají se s nepochopením.

Nevzdělatelné děti

Děti, které se odlišují od ostatních, jsou často ve škole označovány za nepozorné nebo neukázněné, stejně staří vrstevníci jim nerozumějí, rodiče si s nimi nevědí rady. Stávají se problémovými. Některé nadané děti mají sklony k perfekcionismu a pokud jim něco nejde, nedokáží se s tím vyrovnat. Raději mlčí, než by něco řekly špatně. Jiným je zhoršen prospěch jen proto, že neustále vykřikují. Problémy inteligentních, zvídavých a aktivních dětí přitom začínají již od nástupu do školy, kde je na klasickou výuku příliš mnoho žáků ve třídě. Dítě by chtělo uplatnit své znalosti, být pochváleno, klást otázky, a nemůže. Paní učitelka se musí věnovat žáků, které její pomoc potřebují „více“. „Zažila jsem mnoho velmi inteligentních dospívajících dětí, které byly v těžkých depresích. Z toho vyplývá, že ani sebevíc nadané dítě se neobejde bez pomoci druhých,“ vysvětluje Eva Vondráková.

Talent dítěte, to že zvládá určité dovednosti dříve než jeho vrstevníci, je navíc mnohdy kompenzován nedostatky v jiných oblastech vývoje. „Intelektově nadané děti mohou být motoricky neobratné, nebo horší sociální zdatnosti, což závisí také na prostředí, ve kterém vyrůstají. Dalším znakem takových dětí je i dyslexie a učitele mnohdy zajímá více to, že špatně čte než to, že dítě ví spoustu jiných zajímavých věcí,“ vysvětluje Vondráková.

Chlapci jsou úspěšnější

Talentované dítě nemusí nutně vlohy zdědit po rodičích, a může se narodit do jakékoliv rodiny. Aby se nadání dítěte mohlo rozvíjet, potřebuje vhodné podmínky již v době, kdy se u něj vytváří slovní zásoba a myšlenkové dovednosti. Dítě musí dostat příležitost objevit a vyzkoušet si, pro co má předpoklady, aby mělo motivaci k požadovanému výkonu. Pokud se například nadané dítě vymyká výchově v autoritativní rodině, je tu problém.

Ačkoliv umí číst dříve než jde do školy, nezavděčí se. Když ho neodsoudí rodiče, setká se s nepochopením dalších rodinných příslušníků, známých… „Matka pak neví, jestli mu má ve čtení bránit nebo ho podporovat,“ říká Eva Vondráková.

Nadání je spojováno také s úspěchem a schopností prosadit se. Úspěšní lidé se nebojí se „jít s kůží na trh“ a umí své schopnosti „prodat“. V tomto ohledu mají zřejmě talentovaní chlapci navrch. Jsou obdařeni větší sebedůvěrou, jsou samostatnější, nezávislí a více rozhodní. Podle americké psycholožky barbary Kerr, která se zabývá výzkumem nadání dívek a chlapců, je menší úspěšnost dívek při jejich seberealizaci způsobena autoritativní výchovou, která obsahuje mnohem více nevyžádané pomoci než výchova chlapců. Ačkoli jsou dívky inteligentní, pracovité a s dobrým prospěchem, jsou více přizpůsobivé. Často pak přijímají to, co se od nich očekává a úspěch považují spíše jen za náhodu.

Bez podpory se talent nerozvíjí

Pro některé oblasti nadání (gymnastika, balet, hra na hudební nástroje, šachy) existují takzvaná kritická období vývoje, kdy učení probíhá nejsnadněji. Začíná-li trénink v jakékoli oblasti až po tomto období, talent se neprojeví v plné výši, i kdyby se mu věnovalo nejlepší úsilí. Jak ale zjistit, zda je dítě nadané a že potřebuje zvláštní pozornost? Velkou šancí pro všechny nadané děti je Společnost pro talent a nadání, v rámci které mohou rodiče o svých dětech diskutovat (v takzvaných klubech rodičů). O svých ratolestech se mohou dozvědět více i v nově vzniklém pražském poradenském centru Areté.

„Můžeme pomoci určit silné i slabé stránky dítěte. Nejde však o to, aby rodiče dostali papír, že je jejich dítě nadané v té které oblasti, ale aby jim tato informace pomohla při jejich vzdělávání a našli způsob, jak pomáhat při rozvoji nadání dítěte,“ doplnila Vondráková.

Kde hledat pomoc:

- Centrum Areté – poradenské centrum nabízí komplexní péči a diagnostiku v oblasti rozvoje a podpory nadání. Více na www.cestakuspechu.cz

Kontakt: Základní škola Petřiny – Jih, Šantrochova 2, Praha 6 – Petřiny. Tel: Tel: +420 773 224 244 (Bc. Martina Palková, asistentka psychologa centra Areté)

- Společnost pro talent a nadání - Poradna pro nadané, poradenské a konzultační centrum pro rodiče a pedagogy, diagnostika, pracovní setkání, vytváření rozvojových programů. Více na www.talent-nadani.cz

Kontakt: Chlupova 1799, 155 00 Praha 5 (v budově MŠ Rozmarýnek, vedle FZŠ Chlupova). Tel: 606 541 187

Znaky nadaných:

  • 1) Paměť a znalosti – vynikající paměť a používání informací.
  • 2) Sebeřízení – sami vědí nejlépe, jak se učit a jsou schopni si sami své učení kontrolovat.
  • 3) Rychlost myšlení – mohou strávit více času plánováním, ale potom se rychleji rozhodují.
  • 4) Zpracování problémů – doplní si informace, zjistí, co je a co není důležité a rychleji se doberou k podstatě věci.
  • 5) Pružnost – i když je jejich myšlení obvykle systematičtější, než myšlení ostatních dětí, jsou schopni si uvědomovat a přijmout i jiný možný způsob učení a řešení problémů.
  • 6) Dávají přednost složitosti – mají tendenci dělat hry a úkoly složitějšími, aby byly zajímavější.
  • 7) Už od raného věku mají mimořádnou schopnost záměrného a dlouhodobého soustředění.
  • 8) Časná symbolická aktivita – velmi brzy se naučí mluvit, číst a psát.

Zdroj: www.talent-nadani.cz

Autor: Lenka Vašková

20.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z nejznámějších snímků zachycujících Salvadora Dalího v roce 1948 pořídil americký fotograf Philippe Halsman.
2 12

Tělo Salvadora Dalího bude exhumováno, kvůli milionovému dědictví

Stařenka v domově důchodců - ilustrační foto
3 7

Rozdíl mezi výplatou a důchodem je v Česku skoro nejvyšší v EU

Rakouský prezident přijel do Prahy vlakem, Sobotka ho vítal na nádraží

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijel do Prahy vlakem Alexander Van der Bellen. Na pražském Hlavním nádraží ho uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. V historickém salonku nádražní budovy se pak s Van der Bellenem setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úterý se sejde i s prezidentem Milošem Zemanem, ten se ale plánovaného podnikatelského fóra nezúčastní kvůli návštěvě Vysočiny.

Spolupráce Česka a Izraele bude spočívat v technologiích, i humanitních oborech

Česko a Izrael chtějí posílit vědeckou spolupráci ve vyspělých technologických oborech, jako je robotika nebo kybernetika. Více se zaměří ale i na podporu spolupráce v humanitních vědách. Dnes to po společném jednání řekli vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek a jeho izraelský protějšek Ofir Akunis. Oba kladně hodnotili činnost české vědecké diplomatky Delany Mikolášové, která na českém velvyslanectví v Tel Avivu působí od roku 2015.

AKTUALIZOVÁNO

Do kabinky v Tescu dal fotopast kvůli sexu, policie evakuovala stovky lidí

Fotopast do zkušební kabinky v obchodním centru v Malenovicích umístil 28letý muž, který tam chtěl mít se ženou sex. Manželka ale nepřišla, a on na fotopast zapomněl. Kvůli němu evakuovali policisté o víkendu ve Zlíně stovky lidí. Mladík zaplatí výjezdy policistů a hasičů a obchodníkům ušlý zisk. Pokus o hrátky ho přijde odhadem na stovky tisíc korun.

Google ustoupil. Nebude číst emaily svých klientů

Společnost Google již dříve uvedla, že skenovala emaily osobních účtů na Gmailu, aby mohla lépe zacílit reklamy. Nyní se však rozhodla od tohoto kroku ustoupit. Reklama sice v emailu zůstane, ale bude založena na nastavitelných preferencích uživateů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies