Výsledky ankety Sociologického ústavu Akademie věd zloňského roku potvrdily, že komerce tradiční vánoční zvyky znašich rodin zatím úplně nevytlačila. Alespoň jeden tradiční rituál vykonává 85 ℅ lidí, osaměle se cítí 17 ℅ a jako stresující Vánoce hodnotí jedna třetina dotazovaných. Podle výsledků výzkumu společnosti Faktum Invenio, každoročně výrazně klesá počet těch, kteří doma zpívají koledy nebo si chodí prohlížet jesličky. „V porovnání sjinými národy Češi rodinné zvyklosti rádi dodržují, mají ovšem sklon krutině a horlivé pečlivosti, což často vede ke zbytečnému stresu a nervozitě. Právě to děti o vánocích přímo nesnášejí,“ říká Lenka Šulová, psycholožka zKatedry psychologie Univerzity Karlovy vPraze.

Tradice s mírou

Stejně jako tříleté dítě potřebuje každodenní rituály, mezi které patří stálé místo u stolu, vlastní hrneček nebo pečlivě srovnané bačkory u postýlky, jsou vživotě celé rodiny důležité rituály, které se dědí zgenerace na generaci. Pomáhají pochopit koloběh života, posílit vzájemnou sounáležitost a získat sebejistotu. „Dětem je ovšem potřeba vysvětlit, proč se co dělá, kčemu je to dobré. Rituál, jako je třeba rozkrojení jablka nebo pouštění skořápek, dětem pouze nabídněte, nenuťte je do něj a zeptejte se, zda to opravdu chtějí dělat. „Tradice je dobré držet, ale ne za cenu úplného sebezničení.Vánoce by se neměly stát vězením, zlatou vyleštěnou klecí,“ dodává Lenka Šulová.

Nechejte děti pomáhat

„Na vánoce musí být vzorně uklizeno, protože někdo může přijít na návštěvu, a kdyby byl doma nepořádek, pomluvil by nás. A to jsem ještě nestačila umýt okna,“ povzdechla si prodavačka zJílového u Prahy.

Naplánujeme si toho příliš mnoho a pak se hroutíme z toho, jak to nestíháme. Pedagogové proto doporučují, abychom do předvánočních příprav zapojily děti, a to i ty nejmenší, dvou až tříleté. Jeden talíř dětmi vyrobeného nedokonalého cukroví plně nahradí pět úhledných plechů. Jeden společný úklid šuplíku dá dětem více, než hodiny únavného leštění nábytku a podlahy. „Oželte dětskou horlivostí rozbitou vánoční ozdobu a společnou práci využijte k povídání o tématech, na které nezbyl během roku čas,“ říká Drahomíra Šínová zPoradenského centra a Linky důvěry pro děti a mládež vChrudimi.„ Děti sfungující rodinou i děti vyrůstající vdětských domovech daleko víc než po hromadách dárků touží po porozumění, uznání a spolupráci.“ Vánoce jsou ideální pro otevření témat, o kterých se běžně nemluví, pro upevnění rodinné pospolitosti a zapojení dětí do chodu domácnosti.

Co dětem kazí Vánoce?

Nucení do vánočních rituálů. Dětem konkrétní zvyklost nabídněte a vysvětlete, ale nenuťte je do ní. Pokud mají děti raději, když snimi hrajete karty nebo si jdete zabruslit, nahraďte „vznešenou vánoční“ procházku něčím obyčejnějším. Děti budou šťastnější.

Přehnané uklízení. Děti nechejte uklízet, ale aťsi samy rozvrhnou čas, do kdy to bude hotové.

Chaos. Oželte raději více druhů cukroví, než abyste vynechali každodenní večerní pohádku.

Pokud dáváte přednost známým. Děti potřebují vědět, že především o Vánocích jsou vaší prioritou.

Stress, nervozita. Držte se zásady, že méně znamená více.

Opomíjení. Pokud děti neustálé odháníte, aby něco nerozbily nebo nepokazily, může se stát, že vám do budoucna nebudou chtít pomáhat vůbec.

Nuda. Čas aktivně strávený svámi nenahradí ani „vánoční“ televize.