VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První adventní víkend v Ostravě se blíží. Děda Mráz budí velké rozpaky

Ostrava – Blíží se první adventní víkend. V Ostravě se rozzáří vánoční stromy, začnou i vánoční trhy s kluzištěm. Nejlidnatější ostravský obvod Jih dokonce navštíví děda Mráz. To ale budí rozpaky. „Účast dědy Mráze a komunistického náměstka hejtmana na rozsvěcování vánočního stromu v našem obvodu považuji za naprosto bizarní a zvrácený nápad," konstatoval místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas.

30.11.2012
SDÍLEJ:

První adventní víkend se blížíFoto: Deník/Miroslav Kucej

Vánoční trhy v centru už o tomto víkendu

Dvanáctimetrový smrk je nazdobený, čtyřicítka dřevěných stánků už stojí, dokončuje se příprava ledového kluziště. Na Masarykově náměstí v centru města začnou už o tomto víkendu vánoční trhy.

„V sobotu 1. prosince v 17 hodin se naplno rozzáří na Masarykově náměstí tradiční vánoční strom, čímž budou oficiálně zahájeny letošní vánoční trhy. Ty budou probíhat denně až do 24. prosince, a to od neděle do středy vždy od 9 do 18 hodin a od čtvrtka do soboty od 9 do 19.30 hodin. Kluziště pak bude v provozu až do 2. ledna," uvedla mluvčí centrálního ostravského obvodu Jana Pondělíčková.

Trhy na Masarykově náměstí doprovodí pestrý program v rámci projektu České Vánoce, který připravilo Centrum kultury a vzdělávání. Návštěvníci se tak mohou těšit na ukázky dobových řemesel, vystoupení divadelních, folklorních i dětských pěveckých souborů, pohodovou atmosféru dokreslí i reprodukovaná hudba v podobě českých vánočních písní a koled.

Kluziště přivítá v sobotu první bruslaře

Už tuto sobotu v 10 hodin začne provoz na umělém kluzišti, které bylo po roce opět postaveno na Masarykově náměstí. Fungovat bude denně až do 2. ledna, a to vždy od 10 do 22 hodin. Bruslení na něm je pro veřejnost zdarma.

„V sobotu chystáme slavnostní zahajovací program. Ten začne v 15 hodin vánoční jízdou historickou tramvají Barborka, která pojede do centra ze zastávky Vozovna Poruba. Nebude v ní chybět ani maskot kluziště tučňák Rudolf. Otevření ledové plochy spojené se zábavným programem je naplánováno od 16 do 18 hodin," přiblížila Petra Gavendová, mluvčí společnosti Sareza.

Na náměstí se budou zpívat koledy

Úspěšná akce Deníku se vrací do Ostravy

Tradiční české koledy se budou také letos v předvánočním čase zpívat na Masarykově náměstí v centru moravskoslezské metropole. Akce pro veřejnost, které se loni zúčastnily tisíce lidí, se uskuteční v magické datum 12. 12. 2012.

„Akce s názvem Česko zpívá koledy se bude konat v mnoha městech v celé republice. Hromadné zpívání začne v 18 hodin. V letošním roce si lidé budou moci zazpívat hned pětici koled, asi sice Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Nesem vám noviny, Dej Bůh štěstí a Pásli ovce Valaši," uvedl šéfredaktor Moravskoslezského deníku Tomáš Šiřina.

Kdo rozsvítí strom na Jihu?

Dvanáctimetrový strom o víkendu rozsvítí i v nejlidnatějším ostravském obvodu Jih, a to v neděli v 16.15 hodin na náměstí SNP v Zábřehu. Program předvánoční akce zde ale začne už ve dvě hodiny odpoledne.

„Připraven bude vánoční jarmark, výtvarné dílny pro děti a pestrý kulturní program na náměstí před Domem kultury Akord. Vánoční atmosféru podtrhnou dětské folklorní soubory Salicháček a Hlubinka. Publikum rozehřejí bubeníci z Jumping Drums, kteří zahrají tradiční koledy v netradičním aranžmá. Zajímavou zahraniční návštěvou bude ruský děda Mráz, který v zábavném pořadu přiblíží ostravským dětem Vánoce a zvyky z jiné země," přiblížil mluvčí Ostravy-Jihu Michael Kutty.

PŘIPRAVTE SE NA OMEZENÍ DOPRAVY

 V neděli době od 15 do 17 hodin dojde k uzavření Čujkovovy ulice na náměstí SNP. Omezení dopravy se bude týkat osobních vozidel, autobusy MHD budou místem projíždět. „Tato úprava je z důvodu zajištění bezpečnosti návštěvníků vánočního jarmarku a také proto, aby lidé mohli korzovat mezi oběma částmi náměstí," dodal Kutty.

Místostarosta: Příchod dědy Mráze? Bizarní a zvrácené!

Zpráva o tom, že se děda Mráz, doprovázený náměstkem hejtmana Ivanem Strachoněm (KSČM), bude mimo jiné účastnit nedělního rozsvěcování vánočního stromu v Ostravě-Jihu, však vyvolává velké rozpaky u veřejnosti. Ostře se proti ní postavil i místostarosta nejlidnatějšího obvodu Radim Miklas (ODS).

„Tvrdě se distancuji od spojování naší akce s komunistickou propagandou, která se snaží akci narušit příchodem dědy Mráze spolu s komunistickým náměstkem hejtmana. Osobně považuji něco takového za naprosto bizarní a zvrácené. Tato akce měla vždy zcela nepolitický charakter, nikdy v minulosti se jí neúčastnil ani Santa Claus a nikdo nezval ani soudruha náměstka," vyjádřil se Radim Miklas.

Všem občanům se podle svých slov za tuto nezaviněnou skutečnost omlouvá. „Městský obvod Ostrava-Jih si tak jako každoročně objednal u DK Akord kulturní akci Rozsvícení vánočního stromu. Mělo se jednat o standardní program s koledami, vystoupením dětských a studentských souborů, gospely, tradičním jarmarkem či vystoupením pana faráře Vítězslava Řehulky," doplnil Miklas.

Jen malá část programu

Darina Daňková, ředitelka DK Akord, se celou věc snaží uvést na pravou míru. Venkovní program hojně navštěvované akce prý bude bez dědy Mráze, vánoční strom na náměstí SNP rozsvítí v neděli v 16.15 hodin starosta obvodu Karel Sibinský společně s farářem Řehulkou. V klubu Akord pak proběhnou výtvarné adventní dílny a také besídka s dědou Mrázem.

„Děda Mráz tvoří jen malou část našeho programu, bude vystupovat jen v klubu a rozhodně nerozsvěcuje vánoční strom. O náměstkovi hejtmana v našem programu není ani zmínka," vysvětlila ředitelka Daňková s tím, že teď musí odpovídat na rozzlobené dotazy občanů, které účast dědy Mráze rozhořčila.

„Dokonce se ozývají maminky, že na akci nepřijdou, když bude strom rozsvěcovat děda Mráz," uvedla dále Darina Daňková a dodala: „Nevidíme nic špatného na tom, aby se děti podívaly na archetypální lidovou postavu, která rozdává dárky v jiných zemích tentokrát na východ od Ostravy. Příští rok možná dorazí skřítci ze severu Evropy…"

Proč děda Mráz do Ostravy dorazí?

Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková pak blíže osvětlila důvod příjezdu ruského dědy Mráze do Ostravy. Zavítá k nám z partnerské Volgogradské oblasti v rámci svého celoevropské turné. Při stejné příležitosti přijel do Moravskoslezské metropole už loni.

„Cílem návštěvy je rozšířit obzory dětem i dospělým. Jde o uvědomění si, že vedle amerického Santa klause, evropského Mikuláše, finského Joulupukkiho a mnoha dalších existuje i ruský děda Mráz," vysvětlila mluvčí Vlčková s tím, že při loňské akci v obchodním centru Futurum si mnoho lidí postesklo, že děti už neznají nic jiného než prostřednictvím amerických filmů vnucovaného Santa klause.

„Takto má široká veřejnost možnost seznámit se s jinou kulturou, což vede děti k toleranci a respektování různorodých zvyklostí. Vycházíme vstříc Komenského názorům v tom smyslu, že ti, kteří se poznají, mohou se i respektovat, nehledají spory a války, ale upřednostňují mír a spolupráci," dodala Vlčková.

Program dědy Mráze v Ostravě

Neděle 2. prosince

10.00 Návštěva dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava

14.00 Setkání s ruskými občany žijícími v kraji

16.15 Rozsvícení vánočního stromu na náměstí SNP

17.00 Beseda s dědou Mrázem v KD Akord na náměstí SNP

Pondělí 3. prosince

9.00 Program v MŠ Komerční v Ostravě-Muglinově

10.30 Program v ZŠ Těšínská ve Slezské Ostravě

16.00 Mikulášská akce v areálu Libros v Ostravě-Přívoze

zdroj: Moravskoslezský krajský úřadAutor: Martin Pleva

30.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava Body The Exhibition.
1 5

Konec sporné výstavy? Radnice má „v rukávu" právní posudek

Připomínka masakru v Srebrenici
3 7

Masakru v Srebrenici napomohli nizozemští vojáci, rozhodl soud

Bikiny v Temelíně zaujaly CNN víc než dostavba jaderné elektrárny

/ANKETA/- Málokdy se česká energetická společnost ČEZ a Česko vůbec dostane do hledáčků světových mediálních obrů tak intenzivně, jako tomu bylo v případě „plavkové" stáže v jaderné elektrárně Temelín. Soutěž o odbornou stáž v JET, kde hlavním kritériem nebyly vědecké schopnosti, ale figura studentek, pronikla do světových zpravodajských serverů.  

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

V Kyjevě explodoval automobil s plukovníkem ukrajinské vojenské rozvědky

Centrem ukrajinského hlavního města na křižovatce ulic Solomenskaja a Aleksejevskaja otřásl dnes ráno výbuch. Do vzduchu zde vyletěl automobil, ve kterém údajně zahynul vysoký důstojník ukrajinské vojenské rozvědky.

AKTUALIZOVÁNO

Zvrhlík zneužil tři děti, jedno málem zabil. Soud mu vyměřil 20 let

Dvacet roků stráví za mřížemi René Nagy (44 let), který od července do září loňského roku na Třinecku vylákal na odlehlé místo tři děti ve věku od šesti do deseti let. Zneužil je a jedno z nich málem zabil. Rozsudek v úterý vynesl Krajský soud v Ostravě, který ho uznal vinným ze znásilnění a pokusu o vraždu.

Francie neuzná „ruský Krym“, řekl Macron Porošenkovi

Ukrajinský prezident Petro Porošenko absolvoval během několika málo dní další státní návštěvu, při které se ujišťoval o postoji západních spojenců vůči konfliktu na východě Ukrajiny a okupace Krymu. Po návštěvě Bílého domu, kde ho o spojenectví ujistil americký prezident Donald Trump, se Porošenko setkal v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies