Ani letošní rok nebude bohužel jiný. Vyšetřovatelé potvrdili, že požár, který první adventní neděli vypukl v panelovém domě v Kylešovicích na Opavsku, vznikl od svíčky na adventním věnci.

„Byla to svíčka na adventním věnci," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela s tím, že svými okolnostmi jde o velmi kuriózní případ. Lidé, kteří svíčku zapálili, odnesli věnec do koupelny, aby zde svíčka dohořela.

„Neuvědomili si však, že jejich vana není litinová, ale plastová," popsal situaci Kůdela. Následný požár způsobil škodu za 150 tisíc korun.

„Obyvatelé bytu tedy šestašedesátiletá žena, šestatřicetiletý muž a jejich čtyřiatřicetiletý soused, který pomáhal s hašením, museli být převezeni do nemocnice, jelikož se nadýchali kouře. Na interně si je lékaři ponechali na pozorování," uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

U adventních věnců by lidé měli být podle Kůdely velmi opatrní.

„Svíčka musí být vždy umístěna v nehořlavé misce, aby nebyla v přímém kontaktu s jehličím nebo základem věnce a zajišťovala zachycení horkého vosku. Není-li tomu tak, pak svíčky na adventním věnci v žádném případě nezapalujte. Jde totiž pouze o dekoraci," doporučil Kůdela, který zdůraznil, že plamen svíčky má ve vzdálenosti osmi až deseti centimetrů nad ním teplotu přes 200 stupňů Celsia. „To je teplota, která bohatě stačí k zapálení hořlavých předmětů," dodal Kůdela.

Nebezpečí představují i volně položené svíčky. „Po odchodu z domu je proto nejlepším řešením svíčky zhasnout, včetně těch adventních," řekl Kůdela s tím, že největší nebezpečí představují papírové svícny a lucerničky. Ty vzplanou během několika sekund.

Elektrické svíčky

K Vánocům neodmyslitelně patří nejen adventní věnce, ale také elektrické svíčky umístěné na oknech a samozřejmě na stromcích. Přestože v posledních letech moravskoslezští hasiči zaznamenali jen ojedinělé požáry vzniklé od elektrických svíček, při jejich koupi nabádají k obezřetnosti.

„I zde platí obecná moudrost – raději nakoupit dražší elektrická zařízení v kamenném obchodě s návodem v češtině a s příslušným certifikátem, než svíčky z pochybných stánků. Elektrický zkrat může zapálit stromek. V takovém případě je nezbytné okamžitě dané zařízení odpojit ze zásuvky. Přístroje, které mohou být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým přístrojem," doplnil Kůdela.

V kuchyni

Hasiči nabádají k obezřetnosti i v kuchyni. „Hořící olej při smažení kapra nehaste vodou, pouze pokličkou, prkýnkem či mokrým hadrem. Aby vás při vánočním shonu v domácnosti nepřekvapila nemilá událost, a případný požár jste včas zjistili, instalujte si v bytě hlásič požáru, který vás intenzivním zvukovým signálem upozorní na hrozící nebezpečí," doporučil Kůdela.

Rachejtle

Riziko představuje i zábavná pyrotechnika, kterou je s blížícím se koncem roku slyšet stále častěji.

„Světlice, rachejtle, dělbuchy a petardy by se měly odpalovat výhradně venku na volných prostranstvích daleko od budov," uvedl Kůdela s tím, že i jediná rachejtle, která doletí až na balkon nebo oknem do pokoje, může způsobit požár, případně někoho zranit. Že jde skutečně o nebezpečnou zábavu, potvrzuje i případ z Karviné, kde rachejtle během silvestrovského veselí zapálila střechu sportovní haly. Škoda byla vyčíslena na jeden a čtvrt milionu korun.

„Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě," uzavřel Kůdela.

Cigarety

Hasiči v posledních letech v závěru roku zaznamenali i několik tragických případů, které mají na svědomí cigarety. Lidé se zapálenou cigaretou usnuli v posteli nebo na gauči například při sledování televize. Svou roli často sehrává i alkohol. Požáry většinou nebývají příliš rozsáhlé, lidé se ale ve spánku udusí.